Oficiální místa nicméně odmítají jakoukoliv identitu rodáka z Uherského Hradiště potvrdit. „Je to velmi citlivá záležitost a proto ji i s ohledem na rodiny, nebudeme žádným způsobem komentovat," vyjádřil se mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek, do jehož gesce spadá také vojenská zpravodajská služba. Vstřícnější v tomto směru nejsou ani policisté, ani civilní tajná služba. „Tato záležitost není v kompetenci policie, nýbrž ministerstva zahraničních věcí, proto doporučuji se s dotazem obrátit na tuto instituci," konstatoval tiskový mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán. A na stejnou instituci odkázali i kolegové z BIS. „Já se za naši zpravodajskou službu k tomuto tématu nemohu žádným způsobem vyjádřit. Veškeré poskytování informací si v tomto směru pro sebe vyhradilo Ministerstvo zahraničních věcí," sdělil Deníku mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt.

Samotný Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v úterý dopoledne vedl zasedání krizového štábu, které se zabývalo právě pohřešovanými Čechy v Libanonu. „Jakékoliv spekulace o identitě pohřešovaných či o důvodech jejich cesty by dotyčné mohly ohrozit. Jde nám pouze o to zjistit, kde jsou, a dostat je do bezpečí," odmítl jakékoliv uveřejňování detailů v rámci brífingu Lubomír Zaorálek.

Lokalita Blízkého východu, ve které se pětice Čechů o tomto víkendu ztratila, nepatří z hlediska turismu mezi vyhledávané destinace. Samotné 120 kilometrů dlouhé a v průměru 16 kilometrů široké údolí Bikáa se nachází v neklidném regionu na východu země, přičemž jím prochází hlavní spojovací komunikace z libanonského Bejrůtu přes Baalbek až do syrského Homsu. Ten je v současné době těžce postižen občanskou válkou v Sýrii. Region je navíc v těsném sousedství působnosti takzvaného Islámského státu, který v poslední době proslul svými brutálními praktikami. Do oblasti se proto rozhodně davy turistů nehrnou.

„Oproti třeba sousednímu Izraeli nevím o tom, že by vůbec některé naše cestovní kanceláře pořádaly zájezdy do Libanonu. Do této země se turisté dlouhodobě z bezpečnostních důvodů nevozí. Ani si nevzpomínám, že by za 25 let, co se této oblasti věnuji, někdo do naší cestovky přišel a zajímal se o nějaký zájezd právě do této země," zavzpomínal Josef Nožička z hradišťské cestovní kancelář Primaroute, která má ve své nabídce i některé exotické destinace. Na druhou stranu ještě před několika lety se někteří nebáli do regionu vyrazit na vlastní pěst. „Oproti dnešku to ještě v roce 2009 byla oáza klidu," popsal situaci v této lokalitě před časem Slováckému deníku cestovatel Rudolf Vácha, který v minulosti vyrazil obyčejnou fábií z Uherského Hradiště přes Turecko, Sýrii a Jordánsko až do Izraele. Jiní naopak uskutečnili cestu opačným směrem a mohou sami potvrdit, jak složitá dnešní situace v regionu je. „Pocházím ze syrského města Aleppo a je pravdou, že v mém rodném městě je to v současnosti velice špatné. Momentálně bydlím v Uherském Hradišti a tady se cítím velice dobře a hlavně bezpečně," vyjádřil se před časem pro Slovácký deník devatenáctiletý Abdul Kodsi ze Sýrie.

Varování před cestami do Libanonu ihned po události vydalo také Ministerstvo zahraničních věcí. „Z důvodů zvýšeného bezpečnostního rizika MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám do Libanonu, pokud nejsou nezbytné," zní upozornění ministerstva, které bylo uveřejněno na jeho stránkách.

Opuštěný automobil s pěticí českých pasů našly libanonské úřady v sobotu 18. července v neklidném údolí Bikáa na východě Libanonu. Společně s Čechy se zároveň pohřešuje jejich řidič Saíb Munír Taán, který je mimochodem bratrem Alího Fajáda. Ten byl společně s dalšími zadržen vloni v České republice v souvislosti s údajným prodejem zbraní a kokainu americkým agentům, vydávajících se za členy kolumbijské teroristické organice FARC. Média proto spekulují o možnosti dobře promyšleného únosu, prostřednictvím kterého má být dosaženo osvobození právě zadržovaného Alího Fajáda.

Informovali jsme Mezi unesenými Čechy v Libanonu je údajně i muž původem z Uherského Hradiště