Největší část takzvaně Kudlíkových peněz z unie spolkla či ještě polyká Čistá řeka Bečva. Projekt, který se stará o odkanalizování měst a vesnic podél jejího toku. „Všechno to vlastně začalo v roce 1992 v brazilském Rio de Janeiru na světové soutěži měst v oblasti životního prostředí. Přihlásili jsme do ní záměr na odkanalizování povodí Bečvy. Na nejvyšší příčky jsme nedosáhli. Ale některé představitele evropských zemí naše představy natolik zaujaly, že nám vzkázali, ať pokračujeme," vzpomíná bývalý vsetínský starosta Jaromír Kudlík.

A pak už se to, jak se říká, rozjelo. Jaromír Kudlík začal stále častěji jezdit do Prahy. Tady se kromě ministerských úředníků setkával i s evropskými špičkami na oblast dotačních struktur. Patřil mezi ně i současný předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Náš projekt Čistá řeka Bečva byl dáván za vzor. Postupem času jsme se proto stali i poradci pro zpracovávání obdobných záměrů a žádostí pro Rumunsko a Bulharsko," poznamenává rodák z Holešova.

Dnes patří Čistá řeka Bečva i díky Jaromíru Kudlíkovi k nejrozsáhlejším projektům svého druhu v Evropské unii. A má i druhé pokračování. Do dvou let by se mělo Valašsko z tohoto pohledu stát nejčistším a nejvybavenějším regionem přinejmenším ve střední Evropě.

Cílem Jaromíra Kudlíka je úspěšné dokončení celého projektu Čistá řeka Bečva. Ten se v současné době nachází v druhé etapě. Evropa do něj vložila téměř dvě miliardy korun.

Leckomu by se mohlo zdát, že víc už možné není. Jaromíru Kudlíkovi však Bečva nestačila. Snažil se hledat i cesty a podporu pro podstatně menší projekty. A to jak v rámci Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko, kde je předsedou rady, tak i pro samotné město Vsetín. Pro tyto účely zajistil v Bruselu přes dvě a půl miliardy korun. „Osobně si nejvíce vážím těch přeshraničních, vztahujících se ke spolupráci a soužití Čechů a Slováků," vyznává se.

Jaromír Kudlík je rovněž zastáncem současného systému Evropské unie. „Od lidí často slýchávám, že za všechno špatné může unie. Ale není to tak," tvrdí.

EU totiž podle něj s něčím přijde a český úředník na to nahromadí svůj balast, na němž se snaží profitovat. „To by mělo co nejrychleji skončit. Sami bruselští úředníci tvrdí, že Češi mají nejhůře nastavená dotační pravidla pro konečného příjemce," říká Kudlík.