Soud v úterý uzavřel případ znásilňování studentek školy Poetrie

Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na vyjádření.

Obžaloba oba jmenované vinila z toho, že se dopustili nejméně v osmi případech znásilnění ve formě spolupachatelství, z toho ve třech případech jim bylo prokázáno, že svým jednáním způsobili poškozeným těžkou újmu na zdraví.

Jaroslava Dobeše také soud potrestal za pomluvu. Jaroslav Dobeš a Barbora Plášková se této trestné činnosti měli dopouštět v letech 20042007 na seminářích esoterické školy Poetrie.

Studentky této školy se zde přitom účastnily obřadu „odháčkování", tedy aktu, o kterém jim bylo dopředu řečeno pouze to, že se při něm zbaví negativní energie tedy háčků z minulých vztahů s muži.

Jak bude probíhat dopředu, nevěděly. Při tomto „odháčkování" je pak omámené hypoventilačním dýcháním „nadsamec Óm", jak si s oblibou nechal říkat, hrubě znásilnil.

Jeho partnerka Barbora Plášková mu tyto studentky na tento obřad vybírala, připravovala je a při jejich znásilňování Jaroslavu Dobešovi asistovala.

Při úterním jednání znalec z oboru anestezie Pavel Hude u soudu připustil, že hypoventilační dýchání, kterému se poškozené musely podrobit, jim mohlo způsobit zdravotní potíže.

Ženy podle něj také nebyly ani schopny v takovém stavu, který jim toto dýchání navodilo, bránit se ani projevit svůj nesouhlas.

„V rámci toho byly ženy ve změněném stavu vědomí, které způsobila zvýšená dechová aktivita. Proto nebyly schopny vstát a odejít a nemohly se ani bránit proti aktu, o který nestály," uvedl lékař s tím, že tento stav u studentek pomohlo navodit i odepírání jídla, tekutin a spánku, kterému se musely studentky během týdenního semináře podrobit.

„To se podepsalo na jejich celkovém stavu," připomněl anesteziolog.

Některé ženy po tomto zážitku však mají dodnes i po téměř deseti letech psychické problémy, rozpadl se jim manželský i společenský život. Dodnes nemohou většinou ani normálně sexuálně žít.

„Pracuji s poškozenými celých devět let a všechny trpí posttraumatickou psychickou poruchou. Jde o krásné a inteligentní ženy, jen měly sklon ke zmanipulovatelnosti. Byly však odvážné, že šly s kůží na trh a vše oznámily," uvedla znalkyně z oboru psychiatrie Alena Gayová.

Podle jejího vyjádření poškozené mají problémy se sexuálním životem, partnerským životem, bojí se vyšetření u lékaře. Trpí poruchami sebeúcty, některé stále cítí ponížení, jiné si i změnily jméno. Některé poškozené trpí vinou i za to, že do esoterické školy přivedly další studentky.

„Celá Poetrie má výrazné rysy sekty. Poškozené upadly do závislosti na obžalovaném, přičemž spolupachatelka Barbora Plášková kolem něj vytvářela auru nedotknutelnosti," připomněla znalkyně.

Včerejší verdikt si Jaroslav Dobeš ani Barbora nevyslechli, oba jsou na útěku před spravedlností. Zlínská krajská policie po nich vyhlásila pátrání 14. května 2007 a zařadila například Jaroslava Dobeše mezi nejhledanější osoby.

Jak v úterý potvrdila státní zástupkyně Yveta Eichlerová, na oba odsouzené byl vydán mezinárodní zatykač. Podle dostupných informací žije Guru Jára na Filipínách a věnuje se svému „řemeslu" dál.

Nadsamec Óm Jaroslav Dobeš alias Guru Jára alias nadsamec Óm, se narodil se v Příbrami. Dříve horolezec, cestovatel, fotograf, astrolog a léčitel, vedl duchovní semináře. Podle státní zástupkyně Yvety Eichlerové stál za teorií odháčkování. Samotné odháčkování měla být podle jeho tvůrce tajná tantrická zasvěcovací technika, která měla mít očistný charakter od negativních energií ze sexuálního spojení s předcházejícími partnery. Odháčkování mělo mít dvě části, niternou a fyzickou.

Proces odháčkování

Do školy Poetrie byly ženy pečlivě vybírány. Byly vždy rozděleny do skupin podle věku. Ty mladší do šestadvaceti let musely mít blond vlasy, modré oči a vysokou inteligenci.

Těm pak měla podle obžaloby Barbora Plášková nabízet, že je „Mistr" odháčkuje z jejich bývalých vztahů, aby se mohly odmilovat a takzvaně jít dál. Starší ženy zase zajímaly Guru Járu a Barboru Pláškovou ze zištných důvodů, jednalo se převážně o ženy, které byly movité.

Před samotným aktem odháčkování vypily poškozené nápoj, po kterém se cítily omámené. Následoval rozkaz Barbory Pláškové, aby se svlékly do spodního prádla. Ženy si poté musely lehnout do kruhu s roztaženýma nohama.

Lektorky školy pak společně s obžalovanou Pláškovou nutily poškozené do hypoventilačního dýchání, které vedlo k tomu, že ztrácely vědomí nebo nebyly schopny se hýbat.

Při tomto poškozené sexuálně stimulovaly na intimních místech. V tomto okamžiku přicházel Jaroslav Dobeš a prováděl na poškozených, aniž by se mohly bránit, krátkou soulož.

Bylo však také mnoho žen, které prostřednictvím internetových portálů uváděly, že jim odháčkování pomohlo a zúčastnily se jej opakovaně a také za svým „guru" stojí.

Semináře Poetrie, kde ke znásilnění docházelo, se konaly převážně ve Zlíně a na Olomoucku. Nadsamec Óm měl však takto zneužít až tři tisíce žen napříč celou ČR.