Na neopatrnost už letos doplatili dva mladí lidé, kteří nedávno vyrazili na Den netradičních sportů ve Fryštáku. Zatímco spali ve stanu, zloděj jim ukradl mobilní telefon a dvě peněženky.

„Celková škoda se blíží deseti tisícům. Zloději, po němž nyní policisté pátrají, hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," vyjmenoval mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Organizátoři se proti krádežím jistí tím, že se dobře pojistí. „Ihned jsme se domluvili s poškozenými, aby věc nahlásili Policii ČR. Budeme dělat maximum, abychom předali co nejdříve pojišťovně podklady k pojistné události a poškození byli odškodněni," zmínil hned po festivalu organizátor Tomáš Černý.

Policisté jednoznačně doporučují, aby lidé nenechávali cenné věci či osobní doklady v prázdných stanech a i během spánku by je měli mít na takovém místě, které bude pro případného zloděje komplikací.

Kromě krádeží peněženek či mobilních telefonů je častým nešvarem na festivalech alkohol a drogy.

„Nejčastěji řešíme řízení pod vlivem alkoholu či drog a výtržnictví. Opilých řidičů jsme například při loňském ročníku festivalu Masters of Rock od čtvrtka do pondělního poledne zastavili celkem 17. Navíc jsme narazili na šest řidičů, kteří jeli pod vlivem drog," vyjmenoval zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Ujistil, že podobné dopravně bezpečnostní opatření bude policie opakovat i na letošních ročnících Masters of Rock a Trnkobraní ve Vizovicích. „Bezpečnost účastníků festivalu Trnkobraní budou zajišťovat zdravotníci, bezpečnostní služba v součinnosti s Integrovaných záchranným systémem," dodala ještě Klára Mixová z 4press agentury, která se spolupodílí na organizaci festivalu.

Uvedla také, že na zajištění bezpečnosti areálu Rudolfa Jelínka ve Vizovicích bude jejich agentura spolupracovat se společností Ares. „Spolupracovat budeme i s Českým červeným křížem Zlín," uvedla Mixová.

Zdravotnickou pomoc si organizátoři festivalů většinou zajišťují sami. „Naše Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje s nimi v případě potřeby samozřejmě spolupracuje," podotkl mluvčí záchranky Petr Olšan.

„Na festivalech, kde je masovější počet návštěvníků, vyčleňujeme lidi, kteří budou zajišťovat první pomoc a ošetření," doplnil Olšan. Podle něj to budou především festival Master of Rock a oslava 1150 let příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu na Velehradě.

Návštěvníkům těchto velkých akcí v kraji také záchranáři radí, aby dbali na správnou míru zkonzumovaného alkoholu. A naopak aby lidé neopomíjeli pít nealko.