Vedení loterijní společnosti Synot tip, která předchozí ročníky dotovala, totiž rozhodlo, že razantně seškrtá podporu nejen Zlín Film Festivalu, ale i v dalších oblastech, jako je sport, kultura a charita. Pro festival to nejspíš bude znamenat omezení počtu filmů, snížený počet hostů ze zámoří a o něco skromnější doprovodný program.

Podle šéfa uherskohradišťského Synotu Ivo Valenty firma takto reaguje na nový zákon, který zrušil povinnost pro loterijní společnosti, aby odváděly část zisku na veřejně prospěšné účely. Procenta z hazardu mají naopak dostávat přímo radnice měst. Tento zákon vstoupil v platnost začátkem letošního roku.

Může za to zákon?

„Paradoxně tento zákon není bičem na loterní společnosti, jak někteří politici ve svých populistických prohlášeních uváděli, ale ze všech nejvíc postihne právě neziskové organizace,“ vysvětluje Ivo Valenta s tím, že společnost, která byla v uplynulých letech hlavním patronem festivalu, ji v letošním roce již nebude moci podpořit vůbec.

„Případně se zapojíme pouze do projektu aukce filmových klapek, jejíž výtěžek jde na podporu studentů zlínské filmové školy,“ dodal Ivo Valenta.

I když jde o finanční ztrátu, podle ředitele Filmových ateliérů Zdeňka Skaunice to existenci festivalu neohrozí.

„V tuto chvíli máme k dispozici výrazně méně prostředků než v minulých letech. Podepsaly se na tom zejména menší dotace od státu a ztráta generálního partnera. Zdá se, že budeme hospodařit se zcela jiným rozpočtem než v uplynulých pěti letech. Přesto však stále jednáme s dalšími možnými partnery. Těm, kteří nás podporují i nadále v této těžké době, jsme velmi vděční,“ dodal.

I podle zakladatele holdingu Synot Ivo Valenty by nyní měla města v podpoře neziskového sektoru loterijní společnosti nahradit. Důvod? Podle již zmíněného nového zákona se teď o zisk z hazardu budou dělit právě města a stát.

„Byla by opravdu neomluvitelná chyba, aby jedno rozhodnutí parlamentu zlikvidovalo projekty, které jejich organizátoři a pořadatelé desítky let budovali ke spokojenosti desetitisíců lidí tak jak je tomu právě v případě Zlín Film Festivalu,“ domnívá se Ivo Valenta, podle kterého společnost Synot sponzorovala festival přibližně osmi miliony korun ročně, což pokrylo náklady spojené s touto akcí přibližně z jedné třetiny. V podpoře by Synot mohl pokračovat, ale protože peníze bude odvádět přímo městům, kde automaty provozuje, na další účely už se financí nedostane.

„Podporovat neziskový sektor nám sice nikdo nezakázal, nicméně vzhledem k vysokému odvodovému zatížení ho již nebudeme mít z čeho financovat,“ zdůvodnil Ivo Valenta.

Vedení zlínské radnice si je vědomo, že bude mít v kase v důsledku rozhodnutí zákonodárců podstatně vyšší příjmy z hazardu než doposud, zatím však neví, o jakou částku půjde.

„Nevíme, kolik je ve městě herních zařízení povolovaných Ministerstvem financí ČR, je tedy těžké předpokládat, jaký z nich bude příjem,“ přiznal mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák s tím, že si vedení radnice uvědomuje, že festival je „rodinným stříbrem“ města Zlína.

Z důvodu finančních potíží, se kterými se festival potýká, byla původní dotace pro letošní rok zvýšena o 400 tisíc.

„Město Zlín tedy podpoří tuto významnou akci částkou 4,9 milionu korun,“ vzkázal mluvčí, který zároveň naznačil, že podpora města Zlína se neomezuje pouze na finance.

„Nadále zůstáváme velmi významným partnerem této jedinečné akce a jsme přesvědčeni, že i v případě snížení celkové částky finančních prostředků od některých sponzorů se podaří zabezpečit její důstojný průběh,“ míní Zdeněk Dvořák.

Na 52. ročníku Zlín Film Festu se omezený rozpočet podepíše především snížením počtu produkce.

„První věc, která se nás dotkne, bude snížení počtu filmů na festivalu. V minulém roce jsme promítali přibližně 220 filmů, letos to bude asi o 50 méně. Poplatky zahraničním distributorům totiž představují obrovské částky,“ přiznala vedoucí programového oddělení Markéta Pášmová s tím, že vedení Zlín Film Festivalu bojuje o to, aby nečekanou finanční krizi jeho návštěvníci pocítili co nejméně.

Bohužel se ale utáhnutému opasku nevyhnou.

Na čem se bude letos šetřit

Kromě chystaného omezení některých akcí se bude šetřit i na letních zaměstnancích, kteří na festivalu pravidelně pracují v produkci nebo se starají o hosty.

„Dobrovolnictví je běžnou praxí i na festivalech v nejvyspělejších zemích. I přesto, že se jedná o dobrovolníky, musím říct, že zájemců máme spoustu. Za to bych chtěla poděkovat všem lidem, kteří do toho, i přes takové podmínky, jdou,“ chválí Markéta Pášmová.

Dalšími úsporami budou omezení pozvánek pro delegace k filmům z neevropských teritorií, snížení počtu festivalových hostů ze zámoří a ne tak velkorysá forma doprovodného programu, na jakou byli návštěvníci zvyklí v minulých letech.

Posledních 5 ročníků Zlín Film Festivalu

2008 Dny britské kinematografie

Hosté: Daniel Clark, Dakota Blue Richards

Komponovaný program: Zlín před kamerou (filmové dokumenty napříč desetiletími)

Koncert: Lucie Bílá

2009 Dny španělské kinematografie

Hosté: AnnaSophia Robb, Tim Curry, Juan Luis Buňuel

Představení: Kašpárek v rohlíku

Výstava: Španělský filmový plakát

Koncert: Děda Mládek Illegal Band, Tomáš Klus

2010 Dny české a slovenské kinematografie

Výstava: Filmový kouzelník Karel Zeman

Výstava: Režiséři nové vlny

Hosté: Sir Christopher Lee, Jodie Whittaker

Koncert: Nightwork

2011 Dny italské kinematografie

Hosté: Stana Katic, Demián Bichir

Představení Kinoautomatu: Člověk a jeho dům

Koncerty: Kryštof, Čechomor

2012 (připravuje se) Dny irské kinematografie

Hosté: Patrick McCabe, Martin Duffy, Eli Cohen,

Speciální akce k výročí Zdeňka Lišky a Jiřího Trnky