Podle starosty nepochází jedovatý zdroj z podniků ve Valašském Meziříčí

Hospodář a správce líhně Místní organizace Českého rybářského svazu ve Valašském Meziříčí Tomáš Krutil vyrazil v neděli krátce před polednem ke kontrole revíru okamžitě po té, co se dozvěděl o hynoucích rybách v řece Bečvě.

„Odebírali jsme vzorky těsně nad Choryní. Úhyn začínal nad mostem přes Bečvu,“ přiblížil hospodář.

Mohlo to přijít kanalizací

Podle něj způsobil otravu pravděpodobně silný koncentrát.

„Hodně záleželo na tom, jak se ta látka mísila s vodou v Bečvě. První nalezené uhynulé ryby měly žábry v pořádku, níže už byly krvácivé. Muselo jít asi o nějakou žíravinu, chlor, nebo amoniak. Zdroj se bude těžko dokazovat, dnes nevíte, co se v jakém objektu nachází. Myslím, že to mohlo přijít i kanalizací,“ odtušil.

Možnost, že by důvodem katastrofy bylo vypuštění vody z bazénů u rodinných domů, jak někteří v diskuzích spekulovali, vyloučil.

„Muselo by se jednat o velké množství bazénů, ze kterých by se do Bečvy dostalo obrovské množství aktivního chloru,“ dodal Tomáš Krutil.

Hasiči zasahovali v neděli odpoledne na třicet kilometrů dlouhém úseku mezi Zlínským a Olomouckým krajem. Na místo masivního úhynu dorazily profesionální jednotky z Přerova, Hranic, Lipníku a Olomouce a dobrovolní hasiči z Hustopeč nad Bečvou a Špiček. K jak rozsáhlé kontaminaci došlo, ale ukázal teprve následující den. Otrávené ryby vyplavaly až v Lipníku.

 „V neděli jsme zasahovali na toku od Hustopeč nad Bečvou až po Hranice a Ústí, v pondělí pak v Lipníku nad Bečvou. V Ústí jsme stavěli nornou stěnu a odebrali pětadvacet vzorků z různých míst, jejichž analýzu provede chemická laboratoř ve Frenštátu pod Radhoštěm,“ řekl krajský mluvčí hasičů Radek Buryánek.

Úhyn ryb na řece Bečva v okolí hustopečského mostu v neděli 20. září odpoledne

Úhyn ryb na řece Bečva v okolí hustopečského mostu v neděli 20. září odpoledne. | Video: Ondřej Kašpar

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek na sociálních sítích komentoval, kde se nebezpečná látka mohla vzít.

„Nepředpokládá se její původ z podniků ve Valašském Meziříčí ani z průmyslové zóny Lešná, ale až někde níže po toku řeky. Věřím, že policie najde viníka,“ vyjádřil na svém profilu.

Lidé na sociálních sítích spekulují, že možným původcem zkázy je valašskomeziříčský podnik DEZA. Mluvčí holdingu Agrofert, pod který závod zabývající se zpracováním černouhelného dehtu a surového benzolu patří, to kategoricky odmítl.

DEZA vinu odmítá

Podezření jsou podle něj naprosto neopodstatněná.

„DEZA zcela jistě není původcem úhynu ryb v řece Bečvě. Žádný únik nebezpečných látek neregistrujeme. Dnes v naší společnosti místně vyšetřovala tuto událost Česká inspekce životního prostředí, která neshledala žádná pochybení,“ sdělil v pondělí Deníku Karel Hanzelka.

Doplnil, že DEZA provedla opakovaná měření u vypouštěných vod. „Veškeré sledované hodnoty jsou v normálu a nepřekročily stanovené limity. O těchto závěrech jsme již informovali také zástupce samosprávy,“ dodal mluvčí holdingu.

Výsledky stále nejsou

Úhyn ryb nahlásila na odbor životního prostředí valašskomeziříčské radnice policie. Mluvčí radnice neměl v pondělí dopoledne žádné přesnější informace k možným příčinám.

„Odbor životního prostředí v současné době spolupracuje s policií České republiky a Povodím Moravy. Společně intenzivně dohledáváme možné místo úniku látky, co to bylo za látku a jak se do Bečvy dostala,“ řekl Jakub Mikuš.

„Na místě zasahovali hasiči Zlínského i Olomouckého kraje a také rybáři. Odebraly se vzorky, ale výsledky podle mých informací stále k dispozici nejsou,“ doplnil.

Mluvčí policie se k dosavadnímu průběhu vyšetřování vyjádřila bez konkrétních informací.

„Zatím jen mohu potvrdit, že se zabýváme úhynem ryb a znečištěním řeky Bečvy. Veškeré okolnosti jsou předmětem dalšího šetření,“ odpověděla na dotaz Deníku Lenka Javorková.

Bojují s jedovatou vodou

S jedovatou vodou bojovali v pondělí druhým dnem sousedé po proudu v Olomouckém kraji, kde nastal masivní úhyn ryb. V neděli operovali hasiči na úseku z Hustopeč po Hranice, v pondělí pak v Lipníku nad Bečvou.

Stavěli nornou stěnu a odebrali pětadvacet vzorků z různých míst. Jejich analýzu provede chemická laboratoř ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Hasiči usilují o naředění silně koncentrované látky. Zabránit dalším otravám se snaží i rybáři.

„Uhynulé ryby zatím vyskakují pod mostem v Lipníku, naštěstí to ale postupuje pomalu a v Přerově se ještě nic neprojevilo. Nechali jsme ale uzavřít Strhanec (potok protékající Přerovem – pozn. redakce), aby se neznámá látka nedostala do chovných rybníků,“ upřesnil Alexander Majer z Českého rybářského svazu v Přerově.

Rybáři teď dávají dohromady tým lidí, který bude odstraňovat následky.

Nevstupujte do Bečvy

Vlastní kroky už podnikli i starostové měst na Přerovsku.

„Jsme v pohotovosti od neděle a informaci jsme předali prostřednictvím sms a e-mailů všem obyvatelům. Upozornili jsme Osek nad Bečvou, ať nenapouští vodu do Jadranu (přírodní koupaliště – pozn. redakce). Uhynulých ryb je hodně a budou se postupně odvážet do kafilérie,“ vylíčil starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Přerovský magistrát vyzval obyvatele, aby nevstupovali do řeky Bečvy, ani z ní pro jakékoliv účely neodebírali vodu.

„Před vstupem do vodního toku by měli lidé ochránit i své psy,“ upozornila Ivana Hřibová z oddělení vodního hospodářství a zemědělství přerovského magistrátu. 

Podle ochránce přírody Milana Orálka se menší otravy na vodních tocích dějí každou chvíli.

„Když to není většího rozsahu, škodlivé látky voda odplaví a odnese to menší množství ryb. Pokud se ale jedná o větší množství nebezpečné látky, je to horší. Takovou událost na Valašskomeziříčsku pamatuju naposledy před více než deseti lety,“ zavzpomínal. Při podobných katastrofách záleží dle jeho mínění na momentálním průtoku vody v korytě.

„Je třeba vodu co nejvíce naředit. Pomohlo by také odpuštění vody z přehrady. V tomto případě z Bystřičky, nádrž v Horní Bečvě je malá,“ míní Orálek.