Na své si však přijdou i ostatní včetně dětí. Chystají se jarmarky i obecní dny. Že ještě nevíte, kam si tentokrát zajdete? Vybírejte z tipů, které pro vás připravil Deník.

V Horní Lidči pořádají obecní dny

Kdy: zítra od 14 hodin

Kde: prostory sportovního areálu Horní Lideč

Odpoledne plné zábavy připravují v sobotu členové místních organizací z Horní Lidče. Ve sportovním areálu se koná první ročník obecních slavností. Pořadatelé si navíc připomínají desáté výročí od založení místního dětského folklorního souboru Valášek.

Od čtrnácti hodin čeká návštěvníky bohatý program. K vidění bude například řada tanečních a pěveckých vystoupení. „Přijedou i zahraniční hosté z nedalekého Slovenska. K vidění bude například vystoupení folklorního souboru Konopa," uvedla za pořadatele Ludmila Brousilová.

Zájemci zhlédnou například ukázky vábení zvěře či výcvik psů. Nebude chybět ani výstava motorek zdejšího motoklubu. Představí se také lidčanští psovodi a dobrovolní hasiči. Pro děti jsou připraveny kolotoče, skákací hrad a opékání špekáčků. Dospělí se mohou od 19 hodin zúčastnit taneční zábavy.

Legendární Plavci vystoupí na Salaši

Kdy: dnes ve 20 hodin

Kde: Hospůdka na Dolině 
v Salaši

Už vyplouvá loď John B, Promovaní inženýři nebo Trpasličí svatba. Tyto a mnohé další slavné skladby legendární skupiny Plavci zazní už tento pátek od 20 hodin v areálu u Hospůdky na Dolině na Salaši. Společně s Plavci ve složení Jan Vančura, Jakub Racek, Mário Bihári, Lukáš Pelc vystoupí i zpěvačka Irena Budweiserová, kterou hudby milovní fanoušci znají nejvíce z kapel Spirituál kvintet nebo Brontosauři. Dalším hostem večera bude hodonínská formace Countrio.

Memoriál Emana Ruperta se koná už počtrnácté

Kdy: zítra od 9 hodin

Kde: start u zastávky autobusu v Kostelanech

Lidé nejen z Kostelan na Kroměřížsku budou zítra vzpomínat. Pořádají totiž už čtrnáctý ročník turistického pochodu na památku místního sokola Emanuela Ruperta, který se nešťastnou náhodou oběsil při slaňování na Komínských skalách.

Členové kostelanského Sokola se vydávají k místu jeho posledního odpočinku pravidelně už od roku 1999. „Z Kostelan jdeme na místo, kde tragicky zahynul. Položíme kytku a pokračujeme dále na Bunč a pak zase zpět," popsal trasu starosta Kostelan Jan Petřík. Vzpomínkový pochod se letos koná za každého počasí. „V devět hodin je sraz u zastávky autobusu a jdeme směrem ke skalám," dodal starosta. Emanuel Rupert podle něj nebyl sice kostelanským rodákem, ale i tak se stal významnou osobností obce.

„Přiženil se k nám a založil zde jednak skautské hnutí, ale také se stal aktivním členem Sokola. Právě pořádání různých skautských akcí a práci s dětmi věnoval část života," uzavřel Petřík.

Poslední společný koncert bratří Nedvědů

Kdy: neděle 16. června 
v 17 hodin

Kde: Dům kultury v Uherském Brodě

Příznivci folkových legend, bratří Honzy a Františka Nedvědů, mají jedinečnou šanci vidět na naší scéně jedno z jejich posledních vystoupení. Honza Nedvěd totiž k prvnímu červenci končí svoji aktivní kariéru. Koncert se uskuteční v neděli od 17 hodin ve velkém sále Domu kultury v Uherském Brodě. Předprodej vstupenek je v Galerii DK Panský dům, před koncertem budou vstupenky dražší.

Radůza zazpívá pod širým nebem 
v Amfíku Bukovina

Kdy: dnes ve 20 hodin

Kde: Amfík Bukovina v Popovicích

Talentované písničkářce Radůze bude dnes večer patřit Amfík Bukovina v Popovicích. Na Slovácku vystoupí od 20 hodin a přijede i s kapelou. Zpěvačka, multiinstrumen­talistka a autorka hudby i textů začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, kde ji v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Rok 2010 byl pro Radůzu přelomový. Založila vlastní label Radůza records, na kterém vydala album Miluju vás.

Dopravní podnik se podesáté otevře veřejnosti

Kdy: zítra od 9 do 16 hodin

Kde: Dopravní podnik Zlín

Jubilejní desátý ročník dne otevřených dveří v Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO) se chystá na tuto sobotu. „Poprvé jsme ho pořádali u příležitosti 60. výročí trolejbusové dopravy. Měl velký ohlas, a tak v něm pokračujeme," zavzpomínal na zrod akce vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek.

„Loni se dne otevřených dveří zúčastnilo 4 800 návštěvníků, což byla zatím nejvyšší návštěvnost. Rok co rok nám narůstá," pochlubil se Nosálek. Vozovna ve Zlíně na Podvesné XVII bude veřejnosti přístupná od 9 do 16 hodin.

Návštěvníci si prohlédnou samotný areál vozového depa i technické zázemí městské hromadné dopravy. Ve vozidlech se také projedou mycí linkou, prozkoumají dispečink nebo se bezplatně svezou historickým trolejbusem. Zvláštní linka bude jezdit na trase mezi vozovnou a točnou Sportovní hala. Zlatým hřebem dne má být představení rekonstruované historické vlečky B40 z roku 1959. Jde o třetí historický dopravní prostředek, který DSZO získal jako rezivý vrak a obnovil ho.

Letiště Juřinka: 
pro děti se chystá modelářský den

Kdy: zítra od 9 do 18 hodin

Kde: zemědělské letiště Juřinka u Valašského Meziříčí

Modelářský den dětí připravují na nadcházející sobotu členové Valašského leteckého klubu. Uskuteční se na zemědělském letišti Juřinka u Poličné u Valašského Meziříčí. Zejména děti, mládež i dospělí si vyzkouší řízení modelu auta na závodní dráze nebo létání s rádiem řízenými letadly a vrtulníky. K dispozici bude také letecký simulátor na počítači. Pořadatelé připravují také soutěže o zajímavé ceny. Modelářský den na letišti Juřinka se koná v sobotu od 9 do 18 hodin.

Děti se utkají 
v myslivecké olympiádě

Kdy: zítra od 14 hodin

Kde: myslivecká chata 
v Dolní Lhotě

Myslivecký spolek Horní a Dolní Lhoty na Zlínsku pořádá tradiční mysliveckou olympiádu. „Je určená dětem od tří do patnácti let," sdělila Zdenka Vojtěšková z obecního úřadu v Dolní Lhotě.

Každoročně se jí účastní šedesát až sedmdesát dětí z okolí. Poměřují na ní své znalosti přírody i sportovní zdatnost. „Poznávají rostliny podle listů, psí rasy, lesní zvěř podle parohů nebo vycpaná zvířata," vyjmenovala Vojtěšková. Menší děti si také vyzkouší hod na cíl, ty větší zase střelbu ze vzduchovky. To vše se odehraje na myslivecké chatě 
v Dolní Lhotě. Připraveno bude i občerstvení. Pro každé dítě, které se do olympiády zapojí, bude nachystaný nějaký malý dárek.

V Kroměříži zahraje na jarmarku 
zpěvák Pepa Nos

Kdy: dnes a zítra

Kde: Velké náměstí v Kroměříži

V rámci oslav výročí UNESCO se v Kroměříži na Velkém náměstí koná už ode dneška řemeslný jarmark 
s bohatým kulturním programem. Dnes odpoledne vystoupí skupina historického šermu Biskupští manové a historická taneční skupina Vere Gratia, v sobotu pak od dvou hodin uvede folkový zpěvák Pepa Nos vzpomínkový pořad na Karla Kryla, patrně nejslavnějšího kroměřížského rodáka. Nos zahraje jeho nejznámější písně a představí také svou novou knihu.

Táta fest: první ročník festivalu 
pro rodiny ve Zlíně

Kdy: neděle od 15 do 18 hodin

Kde: park Komenského ve Zlíně

Rodinné centrum Kamarád Nenuda pořádá pro táty, jejich děti, rodiny a přátele 
1. ročník Táta festu. Je pro ně připraveno zábavné odpoledne plné her a soutěží. Jízda na koloběžce, florbal, taneční podložky, chůze na chůdách, skákání v pytli, bubnování na šamanské bubny, cvičení na balanční podložce Bosa a chlapské výtvarné tvoření.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU