Tradiční Vánoce ve Vlčnově

Kdy: sobota 7. prosince od 14 do 18 hodin

Kde: Vlčnov

Ten, kdo si vždy přál zažít dobu vánoční tak, jak ji prožívaly naše babičky a prababičky, má nyní jedinečnou příležitost. V sobotu 7. prosince od 14 do 18 hodin v rámci akce Tradiční Vánoce ve Vlčnově, kterou pořádá místní Klub sportu a kultury, autenticky znovuožije tradiční způsob příprav a prožívání času vánočního. Návštěvníci mohou v památkových zemědělských usedlostech zkusit drát peří a přitom si zazpívat a pobavit se ve vzájemné pospolitosti tradiční vesnické besedy.

To, co se prostíralo na štědrovečerním stole koncem 19. století a v první polovině 20. století, mohou ochutnat ti, kteří navštíví domy č. p. 65 a 739. Dozvědí se zde také, jak vypadala úprava a výzdoba příbytků, jaké věštebné praktiky a jiné zvyky byly s tímto magickým a tajuplným obdobím spojeny. Lze si prohlédnout i vyzkoušet různé rukodělné činnosti jako vyřezávání betlémů, zdobení perníků, odlévání olova či výrobu vánočních oplatků a podobně.

Obcí se rozezní zvuky rohu ponocného, který oznámí nejen ubíhající hodiny, ale i Boží narození, ponesou se zpěvy koledníčků či vánoční vinše koledujícího pastýře či cikánů. Také potkáte tajuplné postavy Lucii či štědrého Mikuláše. Protože každé vánoční období končí nastupujícím obdobím masopustním s tradicí zabijaček, můžete se v restauraci Sokolovna občerstvit připravenými zabijačkovými specialitami.

Tyto předvánoční chvíle bude svým vystoupením zpříjemňovat DFS Vlčnovjánek, FS Vlčnovjan, VBÚ, MS Vlčnov a MC Čardáš. Celou akci bude také natáčet filmový štáb pořadu Folklorika.

Přijďte ochutnat, co se jídávalo na Kopanicích

Kdy: sobota 7. prosince od 13 hodin

Kde: Vápenice

Jak se jedlo na Kopanicích v době našich babiček a prababiček? A co se v tomto odlehlém kraji Slovácka jí dnes? To všechno mohou zjistit návštěvníci, kteří v sobotu 7. prosince přijedou do obce Vápenice. Od 13 hodin se v budově tamní bývalé školy bude konat akce s názvem Tradiční ochutnávka kopanických jídel. Nejrůznější speciality potěší každého gurmána. Svým vystoupením zpříjemní atmosféru dětský folklorní soubor Kopaničárek, ženský sbor Čečera ze Starého Hrozenkova, Šibalica z Březové, mužský pěvecký sbor z Vápenic a k tomu všemu budou hrát heligonky.

Keith Thompson míří s blues-rockem do Brodu

Kdy: pátek 6. prosince od 20.30 hodin

Kde: BandR Club v Uherském Brodě

Famózní mikulášskou nadílku připravil brodský BandR Club na pátek 6. prosince od 20.30 hodin, kdy v jeho prostorách vedle kina Máj vystoupí bluesrocková legenda Keith Thompson se svou kapelou. Tato poutavá živá kapela letos vydala již své páté album a absolvuje turné po celé Evropě i v zámoří.

Holešov opět rozezní Bluesový podzimek

Kdy: pátek 6. prosince od 19 hodin

Kde: New Drive Club na zámku v Holešově

Mimořádný hudební zážitek nabídne podle organizátorů čtrnáctý ročník bluesového a jazzového večera pod názvem Bluesový podzimek v Holešově.

Právě dnes tak v New Drive Clubu na tamním zámku přivítají kapelu Marsyas se Zuzanou Michnovou, polskou zpěvačku Magdu Piskorczik nebo Slováka Juraje Schweigerta a The Groove Time. Po krátké pauze zahraje také regionální bluesrocková kapela Staří Psi. Akce začíná v devatenáct hodin.

„Bluesový podzimek je v Holešově pojmem a tradicí, na které si zakládáme. Jedná se o setkání milovníků špičkové bluesové a jazzové hudby. Tentokrát je nabídka skutečně mimořádná," míní ředitel Městského kulturního střediska Holešov Pavel Chmelík. Vstupné na místě činí sto šedesát korun.

Fryštácký kostel rozezní adventní koncert

Kdy: neděle 8. prosince, 17.30 hodin

Kde: kostel, Fryšták

Adventní koncert připravují na nedělní podvečer v kostele svatého Mikuláše ve Fryštáku. Začíná v 17.30 hodin, představí se na něm smyčcový komorní orchestr žáků a učitelů Základní umělecké školy Morava a Cantica laetitia. „Je to docela renomovaný sbor s dirigentem a uměleckým vedoucím Josefem Surovíkem," informoval mluvčí fryštácké radnice Pavel Nášel. V programu zazní díla skladatelů, jako je Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach či Adam Václav Michna z Otradovic.

Děti ze souboru Ondrášek představí zvyky horalů

Kdy: sobota od 16 hodin

Kde: Rožnov pod Radhoštěm, Janíkova stodola ve Valašském muzeu v přírodě

De Tempore adventuali aneb O čase adventním. Takový název nese adventní pořad Dětského folklorního souboru Ondrášek z Frýdku Místku, který se uskuteční v sobotu v Janíkově stodole v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě. Krok za krokem budou diváci spolu s dětmi na pódiu procházet adventem od svatého Ondřeje až za čas narození Ježíška a na své cestě se setkají se známými i dávno zapomenutými adventními zvyky, symboly i písněmi horalského Lašska. „Náladu odlehčí nosaté Lucky či masky mikulášského průvodu. Po Štědrém večeru nastane čas koledování a přání štěstí hospodářům a jejich rodinám v nadcházejícím roce," přiblížila Petra Valíčková z rožnovského skanzenu. Dětský folklorní soubor Ondrášek a jeho cimbálová muzika se zabývají autentickým folklorem horalského Lašska. Soubor již několikrát reprezentoval svůj region na Celostátní přehlídce dětských folklorních souborů v Jihlavě, odkud si vždy přivezl zvláštní ocenění poroty. Dosud nejvýznamnějšího úspěchu dosáhl Ondrášek na MFF ve Strážnici, kde získal titul Laureát MFF Strážnice 2011 za pásmo Zvonica.

Adventní pořad souboru Ondrášek začíná v rožnovském skanzenu v sobotu v 16 hodin.

Vesnice zaplaví Mikuláši s čerty

Kde: Hornolidečsko, Valašskokloboucko

Kdy: po celý víkend

O mikulášskou nadílku se také o víkendu postarají mikulášské družiny na Hornolidečsku a Valašskokloboucku. Svatý, čerti, smrtky, nosiči a koníci již tradičně ve svých obcích obejdou dům od domu a dětem za přednesenou básničku nadělí dárky.

Řinčení čertovských zvonců mohou zájemci na Hornolidečsku očekávat ve Valašské Polance, Lužné, Lidečku, Horní Lidči, Lačnově, Střelné a Študlově.

Na Valašskokloboucku bude Mikuláš obcházet v Haluzicích, Vlachovicích, Rokytnici a v dalších obcích.

Koncert s koledami chystají v Liptále

Kdy: neděle 8. prosince od 17 hodin

Kde: evangelický kostel, Liptál

Naladit se na Vánoce můžete přijít v neděli do Liptálu. Ženský sbor Rokytenka tam pořádá v evangelickém kostele tradiční předvánoční koncert. Hosty sboru budou tentokrát Mužáci ze Zlína, o doprovod se při některých skladbách postará CM Bělina ze Zlína. Nebude chybět mluvené slovo.

Malenovický hradní jarmark

Vánoční jarmark se uskuteční zítra na hradě Malenovice. Brány se veřejnosti otevřou od 10 do 16 hodin.

Také letos nabídne drobný prodej keramiky, šperků, svíček, medových výrobků, koření, dřevěných ozdob a hraček.

„K občerstvení poslouží příchozím v předhradí speciální stánek, ale k mání budou například i preclíky, frgály nebo čajovna," pozvala Hana Čubanová z Muzea jihovýchodní Moravy, které hrad spravuje.

V nedaleké hradní hájence se zabydlí řemeslníci. K vidění bude dráteník, řezbář, ale také vizovické pečivo nebo tradiční brousky.

„Speciálně pro tento jarmareční den zpřístupníme veřejnosti některé části hradu. Do malovaného sálu se mohou zajít podívat na hradní betlém a bude možné navštívit kapli a věž s vyhlídkou do okolí," pozval kastelán Luděk Budeník.

Mikulášský jarmark v Kloboukách

Jak se tam dopravit, když bude sněžit? Speciálním expresem nebo parním vlakem

Valašské Klobouky - Přespolní návštěvníci 22. Valašského mikulášského jarmeku se letos do Valašských Klobouk opět mohou svézt v sobotu 7. prosince mimořádnými autobusovými linkami Mikulášského expresu. Směrem do Valašských Klobouk vyrazí ze Slavičína, Brumova- -Bylnice, Nedašova, Štítné nad Vláří-Popova, Francovy Lhoty, Lačnova, Horní Lidče, Újezda a nově i ze Sidonie, Študlova a Drnovic.

Nevšední zážitek a mikulášskou nadílku slibuje cestujícím také parní vlak vypravený z Valašského Meziříčí. A novinka čeká i na řidiče osobních automobilů, ti budou moci využít několik záchytných parkovišť.

„Autobusy Mikulášského expresu jsou v posledních letech stále vyhledávanějším způsobem dopravy na Valašský mikulášský jarmek. I proto jsme s dopravcem dohodli posílení spojů ve směru z Brumova-Bylnice a Slavičína. Poprvé navíc pojede spoj od státní hranice ze Sidonie přes Svatý Štěpán, stejně tak ze Študlova přes Horní Lideč a z Drnovic přes Tichov a Smolinu," jmenoval rozšíření jarmekové dopravy místostarosta města Valašské Klobouky Martin Janík.

Plnou parou vpřed se mohou na jarmek vydat cestující, kteří si včas zajistí místenky do vlaku Matěj taženého parní lokomotivou. Devět historických vozů zahájí svou jízdu v 8.30 hodin ve Valašském Meziříčí.

Novinkou letošního jarmeku bude organizace parkování na záchytných parkovištích mimo centrum města. „Jedná se například o plochu nad penzionem ve směru od Poteče, parkoviště u středního odborného učiliště ve směru od Brumova nebo louky ve směru od Lipiny a Mirošova," sdělil místostarosta. Další místa k parkování budou například u vlakového nádraží nebo u hřbitova. (hed)