V skanzenu bude veselý pohřeb pašíka

Kdy: sobota 26. října od 10 hodin

Kde: Archeoskanzen Modrá

Akce s názvem Přivírání skanzenu se v sobotu uskuteční v Archeoskanzenu Modrá. Chybět nebudou písničky, tanec, dobré jídlo ani pálenky.

„Zatímco v minulých letech měla obdobná společenská akce název Zavírání skanzenu, letos jeho bránu s koncem turistické sezony jen přivřeme. Skanzen bude totiž pro objednané návštěvy otevřen i v posledních dvou měsících roku," vysvětlil jeho správce Lubomír Sláma. Tahákem poslední společenské akce v opevněném hradisku bude veselý pohřeb jednoho nebo možná i více pašíků, z nichž budou pro návštěvníky od desáté hodiny připraveny zabijačkové speciality.

Úderem jedenácté hodiny začne ve skanzenu k dobré chuti, tanci, poslechu a poslednímu rozloučení s prasetem vyhrávat skupina Lončáci. O tři hodiny později si přijdou na své milovníci domácí pálenky a likéru. Specialitou dne bude uhrovecký guláš z družební slovenské obce Uhrovec. Návštěvníci skanzenu si mohou odskočit na prohlídku areálu Živá voda. Kolem osmimetrového proskleného tunelu pod hladinou rybníka je voda prý tak čistá, že už ani čistější být nemůže.

V BandRu vystoupí Animé, Shatoon a Mistake

Kdy: sobota 26. října ve 20.30 hodin

Kde: klub BandR v Uherském Brodě

Hudební rozptýlení nabídne o volebním víkendu klub BandR v Uherském Brodě. V sobotu se v jeho prostorách sejdou kapely Animé, Shatoon a Mistake. „Uherskobrodský klub nabízí skvělý zvuk, takže jsme rádi, že se nám zde podařilo koncert domluvit," uvedl k akci frontman velických Shatoon Jiří Sládek. Ti mají k Brodu nejblíž. Mistake pocházejí ze Zlína a Animé jsou zástupci brněnské hudební scény. I přes rozdílné regiony, ze kterých skupiny pocházejí, se jim ale nakonec podařilo termín společného vystoupení sladit. Volněji měl také zpěvák Animé Jiří Kučerovský, známý především fanouškům Tomáše Kluse, kterého při vystoupeních doprovází. Začátek akce je ve 20.30.

V Litenčicích oslaví Hubertský den

Kdy: sobota 26. října od 9.30 hodin

Kde: zámek v Litenčicích

Soutěž pro děti v mysliveckých dovednostech, poznávání stop zvěře a trofejí, střelba ze vzduchovky nebo z luku: to všechno si mohou návštěvníci vyzkoušet zítra na zámku v Litenčicích na Kroměřížsku. Konat se tam totiž bude Hubertský den.

Program začne už od půl desáté. Během dne vystoupí sokolníci a trubači, ve dvanáct hodin přijede na nádvoří zámku hubertská jízda. „Jedná se o třetí ročník akce, v jejím rámci bude k vidění i svatohubertská jízda, která vyrazí ze stájí Těšánky na nádvoří litenčického zámku, kde bude hlavní program," řekl organizátor Richard Podstatzký.

Valaši a Laši vyrazí společně Radhošť

Kdy: pondělí 28. října od 10.45 hodin

Kde: Pustevny, Radhošť

Na hřebeni Radhoště se v pondělí, ve státní svátek 28. října, uskuteční pátý ročník setkání Lachů a Valachů. Akci nazvanou Lašsko-valašský výplaz na Radhošť pro širokou veřejnost pořádá kulturně-vlastivědné sdružení Království a Markrabství lašské. „O tři čtvrtě na jedenáct se sejdeme na Pustevnách, odkud společně vyrazíme pěšky na posvátný Radhošť," přiblížil hlavní organizátor setkání Zdeněk Vilém Krulikovský, nositel titulu Kral všeckych Lachuv Zdeňa Viluš I. řečeny Chrabry.

Na Radhošti účastníci výšlapu zavítají do kaple Cyrila a Metoděje, kde stvrdí lašsko- -valašské přátelství společným zpěvem písně Hej, Slovani. „Tato píseň zněla na Radhošti už za první republiky, kdy se ve státní svátek osmadvacátého října konaly podobné výšlapy," připomněl lašský král s tím, že lašsko- -valašský výplaz má snahu na jejich odkaz navázat. Páté setkání Valachů a Lachů se koná v pondělí 28. října od 10.45 hodin na Pustevnách a Radhošti.

Baťovský areál rozezní v říjnu zvuk kovadlin

Zlín - Na sobotu 26. října připravila Kovárna VIVA a.s. v bývalém baťovském areálu pestrý program pro celou rodinu spojený nejen s prohlídkou výrobních provozů, ale také s ukázkami tradičního kovářského řemesla a jeho historie.

K vidění bude kování živého koně, výstava zvířat z KovoZOO nebo tovaryšské zkoušky. Součástí akce je i běžecký závod „K5 neboli Kovářská pětka" bývalým baťovským areálem. V době od 9 do 14 hodin mohou nahlédnout do výroby v 72. a 74. budově, kam se běžně veřejnost nedostane. „Podívanou nejen pro děti bude určitě kutí koně nebo ruční kování našich zaměstnanců, kteří pod vedením uměleckých kovářů Karla Bureše a Jiřího Bati mohou složit tovaryšské zkoušky," řekl Zbyněk Rozsypal, předseda představenstva Kovárny VIVA.

Během sobotního dopoledne si přijdou na své i malí a velcí sportovci. Kovárna VIVA se totiž rozhodla uspořádat první ročník závodu v běhu na pět kilometrů „K5" neboli „Kovářská pětka". Akce se vedle nadšených amatérských běžců zúčastní i mistr Evropy 2013 v cross triatlonu a mistr ČR v olympijském triatlonu Jan Čelůstka. (hed)

Na zámku v Napajedlích se bude o víkendu věštit z karet

Napajedla - Zkušená kartářka bude o víkendu věštit na zámku v Napajedlích. „Letošní podzim je v zámku Napajedla věnován především ženám. V rámci speciálních víkendů jsme se na zámku věnovali józe, odpočinku a věštění z karet. Sezení s kartářkou je velice oblíbené, a proto jsme příležitost dozvědět se, co je psáno ve hvězdách, do naší nabídky zařadili opakovaně," uvedla paní Petra Psotková, manažerka zámku. Možná právě stojíte před velkým rozhodnutím a nevíte, jak dál, kterou cestu zvolit a zda bude tou správnou volbou. Vyzkoušejte alternativní výklad vaší budoucnosti na místě, které má svou minulost, ale žije současností.

Zavítáte-li na zámek Napajedla, můžete si po domluvě prohlédnout i zámecké komnaty, projdete se krásnými historickými sály a společně s fundovaným průvodcem objevíte zámecký svět. (poh)

Galaxie ve Zlíně slaví již čtvrté narozeniny

Zlín - Během čtyř let provozu si získala přízeň dětí, dospělých a celých kolektivů. Její návštěvnost rok od roku stoupá a šplhá ke 100 000 návštěvníků ročně. O kom je řeč? O zlínském zábavním parku Galaxie.

Galaxie ale není jen místem řádění a setkávání dětí a celých rodin, bez problému pojme celé školy nebo příměstské tábory. Hostí děti a klienty různých organizací, jako je Handicap nebo Dětské domovy. Pravidelně podporuje několik smysluplných projektů, jako je stavba školy v Indii, Adopce na dálku, pěstounské rodiny a další.

Narozeninovou party moderuje Jirka Hadaš

U příležitosti 4. výročí si Galaxie připravila několik překvapení pro návštěvníky. Chystá se narozeninová party na 26. listopadu od 15 hod., kterou bude moderovat Jirka Hadaš. Ten bude také kouzlit a bavit děti v rytmu tance. Vystoupí i žongléři, kteří rovněž povedou workshopy. Návštěvníci uvidí také taneční vystoupení Oriany a její družiny, která je vtáhne do tance a něco je i naučí na workshopu. Děti si mohou vyrobit památku v tvořivé dílně nebo se nechat namalovat na obličej. Program poběží od 15 do 18 hodin. (poh)

Pošlete nám své tipy na akce Chystá se u vás zajímavá akce, o které by měli ostatní vědět? Informujte o ní prostřednictvím Deníku ostatní. Napište na e-mail editori.zlin@denik.cz, do předmětu zprávy dejte Tip na víkend a můžeme vaši akci zařadit do tipů na následující víked