Festival outdoorových filmů v Holešově nabídne i besedy

Kdy: pátek 18. až neděle 20. října

Kde: New Drive Club Holešov

Druhý ročník putovního Mezinárodního festivalu outdoorových filmů se od pátku do neděle koná v Holešově.

„Festival je výjimečný tím, že se v jeho rámci diváci budou moci setkat s několika zajímavými osobnostmi," upřesnila za tamní Městské kulturní středisko Lenka Hasníková. Celkem jsou připraveny tři besedy: už dnes s hercem Mário Kubcem, v sobotu s Markem Měchurou a v neděli s Jakubem Šneidrem.

Na festivalu bude dohromady promítnuto sedmnáct filmů. „Největším lákadlem bude asi film o čtyřech kajakářích, kteří se vydali překonat peřeje řeky Kongo," uvedl projektový manažer festivalu David Křetinský.

V Holešově pak bude festival zajímavý také tím, že se oproti jiným českým městům filmy budou promítat v rekonstruovaných zámeckých sklepech New Drive Clubu.

Na Svatém Hostýně mají pouť myslivci

Kdy: sobota 19. října

Kde: Svatý Hostýn

Lovecká hudba rozezní zítra okolí baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. Uskuteční se tam totiž už patnáctá Svatohubertská pouť, kterou odstartuje v deset hodin dopoledne slavnostní průvod k obrázku svatého Huberta. Čtvrt hodiny poté pak začne troubená svatohubertská mše svatá, kterou bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner. Po mši je připraven doprovodný program s ukázkou plemen loveckých psů, sokolníci, lovecká lukostřelba nebo předvedení skladeb pro dechové nástroje. Po svatém požehnání se bude konat koncert duchovní hudby. Během pouti bude ve svatohostýnském muzeu umístěna výstava obrazů Hany Křenkové, Karla Bubílka a Václava Nasvětila.

Ve Vsetíně budou měřit síly boxeři

Kdy: sobota 19. října od 11 hodin

Kde: sokolovna ve Vsetíně

Příznivci boxování si přijdou nadcházející sobotu na své ve Vsetíně. V budově sokolovny v centru města se uskuteční 3. kolo boxerské soutěže jihomoravské oblasti. Pořadatelé přizvali také čtveřici klubů ze Slovenska. Divákům se představí boxeři věkových kategorií junioři, muži i senioři. „Barvy domácího vsetínského klubu budou mezi provazy hájit tři naši borci," upozornil Martin Hon z pořádajícího Box klubu Spartakus ze Vsetína. První tvrdé údery v sobotu v připraveném ringu ve vsetínské sokolovně padnou v 11 hodin.

Benefiční koncert na opravu kostelíka

Kdy: neděle 20. října od 16 hodin

Kde: kostel svatých Filipa a Jakuba ve Zlíně

Občanské sdružení Communitas auxilium, které postupně opravuje poutní kostelík ve Zlíně-Štípě, pořádá tuto neděli koncert. Jeho výtěžek poputuje právě na další rekonstrukce kostela. „Návštěvníkům zahraje smyčcové kvarteto ve složení Josef Vyžrálek a Josef Kubelka na housle, David Kefer na violoncello, Jindřiška Keferová na cemballo a Miroslav Kašný na violu. Na varhany zahrají Lenka Kuběnová a Tomáš Kuběna, o mluvené slovo se postará herec Městského divadla Zlín Rostislav Marek," přiblížil předseda sdružení Miroslav Kašný. Vstupné je dobrovolné.

Legendární Ken Hensley v Kunovicích

Kdy: sobota 19. října ve 20 hodin

Kde: sportovní hala v Kunovicích

Je autorem nesmrtelných rockových hitů jako „Lady In Black", „Stealin", „Look At Yourself" nebo „Easy Livin", tedy písní, které nesmí chybět na žádném koncertu slavných Uriah Heep. Zpěvák, klávesista a kytarista Ken Hensley sice tuto kapelu opustil už v roce 1980, mnozí fanoušci však jeho koncerty považují za přesvědčivější než současná vystoupení jeho někdejší „domovské" skupiny. Ken Hensley se svou formací Live Fire vystoupí ve sportovní hale v Kunovicích v sobotu 19. října od 20 hodin. V roli hostů večera se představí valašská kapela Ciment.

Po koncertě bude Ken Hensley k zastižení u suvenýrového stánku, kde se setká s fanoušky a bude podepisovat CD, plakáty, fotografie a další předměty.

Na Kohútce vzniknou nové úly

Kdy: sobota 19. a neděle 20. října od 9 hodin

Kde: Infocentrum Kohútka

Ukázka zanikajících lidových řemesel bude připravena pro návštěvníky řemeslné dílny na Kohútce. Zájemci se mohou do výroby valašských klátů, úlů sami zapojit.

„Naším cílem je podpořit řezbáře a včelaře," informoval jednatel Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí Milan Orálek.

Některé z vyřezaných úlů budou jen okrasné. Plně funkčních bude jen několik z nich. „Zájemce budou při práci vést zkušení řezbáři. Kdo si netroufá, může některé úly jen kolorovat," doplnil Milan Orálek. V sobotu v 15 hodin bude připravena i vernisáž Krajiny příhraničí.

Divadelní sezonu v Besedě zahájí Tyjátr

Kdy: pátek 18. října od 19 hodin

Kde: Otrokovická Beseda

Abonentní program Otrokovické Besedy na období 2013/2014, nazvaný Ať žije divadlo! zahrnuje celkem šest představení. Nabídka je široká. Od operety (Mamzelle Nitouche Hudební divadlo Karlín) přes muzikál (Starci na chmelu Divadlo Hvozdná) až po výtečnou komedii R. Coonyho 1+2=6 v provedení Slováckého divadla Uherské Hradiště. Také cena předplatného je velmi příznivá a činí na šestici her 680 Kč.

V prvním představení nového divadelního cyklu se v pátek 18. října na mateřské scéně objeví herci divadla TYJÁTR, známého vysokou tvůrčí aktivitou. Tentokrát poprvé sáhli ke klubovému formátu a připravili současnou francouzskou komedii autorské dvojice Carole Greep a Francois Requier nazvanou To je pěkné, co děláte. Čtveřice herců hraje na vyvýšeném prostoru v zadní části velkého sálu divákům doslova na dosah. Režie představení je poprvé kolektivní se supervizí Radka Chmely.

Císařské hody budou se stárky i bez nich

Kdy: pátek až neděle

Kde: Babice, Tupesy, Boršice, Nedakonice, Částkov, Březolupy, Prakšice a Pašoviceh, Jarošov, Mařatice, Podolí

Císařské hody se na Slovácku o nadcházejícím víkendu uskuteční v Babicích, Tupesích, Boršicích, Nedakonicích, Částkově, Březolupech, Prakšicích-Pašovicích, Jarošově, Mařaticích a Podolí.

Jako první zapálí hody už ve čtvrtek večer chasa v Tupesích. V pátek odpoledne nazdobí sál, večer si dojde pro práva k jejich tvůrkyni Aleně Mackové. Hodovým veselím se nechají unášet občané Tupes půl hodiny po sobotním poledni. Ve 13 hodin si chasa vyšlápne do Muzea keramiky pro mladší stárky Lukáše Borského a Karlu Markovou a pak do dědiny pro Pavla Brázdila a Moniku Králíkovou, kteří na sebe vzali roli starších stárků.

Ti přivedou krojované hodaře na orlovnu, kde si zatancují a zhlédnou vystoupení dětské cimbálové muziky Džbánek a folklorního souboru Čutora. Pro povolení hodů si pak chasa dojde nikoliv k radnici, ale k domu starosty Oldřicha Vávry.

Příznivci tradic, folkloru a dobré zábavy si přijdou na své také v Babicích, kde se role mladších stárků zhostí Martin Harásek s Kamilou Trvajovou. Chase budou kralovat Leoš Žálek s Michaelou Trvajovou. Krojovaní chlapci a děvčice si pro ně dojdou po třinácté hodině do tamní Krajánky. Chasa si pro povolení hodů přijde za starostou do areálu U Střešně.

V trochu netradičním duchu se ponesou hody v Nedakonicích. „Mladší stárci Petr Novotný a Michaela Knížová budou vycházet z jednoho domu, starší stárci Vojtěch Hasník s Klárou Bartošíkovou z kulturního domu," prozradil místostarosta Nedakonic Jaromír Klečka. Hody začnou ve 13.30 hodin krátkou bohoslužbou v místním kostele.

V Boršicích si o víkendu odbudou stárkovskou premiéru mladší stárci Jakub Lanšperk s Veronikou Doložílkovou a starší stárci Vladimír Lanšperk s Evou Kořistkovou. Chasa pro ně vyrazí z návsi devadesát minut po poledni. Po povolení hodů starostou obce se v 17 hodin uskuteční mše svatá v kostele sv. Václava.

Hody v Podolí budou i letos bez stárků. V sobotu po hodové mši svaté obejde krojovaná chasa dědinu a v 15 hodin mohou hodaři zhlédnout před radnicí program s názvem O dětech a rodičích. Mezi 16. a 19. hodinou bude otevřena výstava obecních kronik, fotografií a pamětních knih.

Vše, co k hodové tradici patří, budou mít nikoliv v sobotu, ale až v neděli Pašovsko-prakšické hody. Role stárků na sebe vzali Martin Marášek a Kateřina Hlavínová, po jejich boku jim budou mládci Ondřej Man s Leonou Nevařilovou. Pro povolení hodů si s chasou přijdou z Prakšic k pašovickému starostovi.