„Je to téma, které si zaslouží pozornost. Na příkladu této rodiny ukážeme, jak se žilo za časů monarchie ve druhé polovině devatenáctého století. Zčásti jsme vycházeli z našich sbírek, ale řadu vystavených předmětů jsme si museli zapůjčit prakticky napříč celou Českou republikou. Díky tomu se nám například podařilo získat dobové fotografie, o kterých jsme neměli tušení a které nikdy publikovány nebyly,“ říká Renée Rudolfová, kurátorka výstavy a správkyně sbírkových fondů muzea v Holešově.

Na mysli má fotoalbum hraběte Vladimíra Mitrovského, které muzejníci objevili ve sbírkách hradu Pernštejna. Mitrovský byl přítelem holešovského hraběte Rudolfa, který se na fotografiích často objevuje.

Barokní meč Jana z Rottalu. Rukojeť je ze stříbra, pochva z bukového dřeva, zjistili brněnští vědci.
Odborníci v holešovském muzeu přiblíží výzkum a restaurování Rottalova meče

„Stejně jako snímky interiéru zámku, které zůstaly před našimi muzejníky doposud ukryté. Neméně zajímavá a bohatá je také sbírka fotografií z fondu Moravského zemského archivu v Brně. Tato kolekce je odprezentována v digitální podobě na interaktivních obrazovkách,“ přibližuje mluvčí Městského kulturního střediska v Holešově Dana Podhajská.

Nedílnou součástí života na holešovském panství byly také návyky, zájmy a pochopitelně móda. I tyto úhly pohledu výstava sleduje.

„Muzeu se podařilo zapůjčit kolekci dámských šatů ze soukromé sbírky Jiřího Sauka a kolekci pánských klobouků a oděvů z Muzea Novojičínska. K prohlédnutí bude také dobová beletrie, která kdysi patřila do rozsáhlé zámecké knihovny, a model uniformy z první světové války. Stejnou nosil hrabě Rudolf Ludvík z Wrbna, blůzu do Holešova zapůjčil Vojenský historický ústav Praha,“ dodává Dana Podhajská.

Jakýmsi pomyslným pojítkem starých časů na zámku bude historická krajka z holešovských sbírek. Podle kurátorky výstavy k devatenáctému století neodmyslitelně patří. Na výstavě se tak podaří veřejnosti ukázat i některé jemné dekorace, které muzeu v minulých letech věnovali dárci.