Výstava odstartuje vernisáží ve čtvrtek 25. května. Ze Švabinského tvorby budou představeny malby, kresby a grafické listy, které pocházejí ze soukromé sbírky a v Kroměříži je tak návštěvníci uvidí vůbec poprvé.

„Patří mezi ně i umělcova kresba Babička v šálu, jež ukrývá pozoruhodný příběh. Vznikla v roce 1903, kdy si švédský milovník umění objednal u Maxe Švabinského kresbu stařenky,“ uvedla mluvčí Muzea Martina Malá.

„Umělec zvolil jako model babičku své ženy Ely, Josefu Dapeci. Obraz byl vystaven v Benátkách a poté prodán do Stockholmu, kde se v roce 2002 objevil na městské aukci. Zakoupil jej český občan dlouhodobě žijící ve Švédsku a v roce 2017 jej do své sbírky získal soukromý sběratel z České republiky,“ popsala kurátorka výstavy Markéta Mercová.

Druhou část výstavy tvoří výběr z rozsáhlého souboru díla akademického malíře Antonína Marka Machourka, který získalo muzeum darem do svých fondů v roce 2011. Machourek, rodák z Nítkovic, byl jedním z posledních Švabinského žáků.

„Byl rovněž malířem, grafikem a uznávaným tvůrcem mozaik. Většinu svého tvůrčího života prožil ve Francii a Španělsku,“ dodala mluvčí.

Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku s kurátorkou Markétou Mercovou, jež se uskuteční 13. července. Výstavu připravilo muzeum k letošnímu 150. výročí narození Maxe Švabinského a 110. výročí narození A. M. Machourka. Švabinského výročí připomene také odborná konference Umělec a město, kterou bude Kroměříž hostit od 13. do 14. září.

Prostory Památníku pak ožijí 16. září, kdy v nich divadelní spolek Triarius z České Třebové představí scénickou inscenaci děl Maxe Švabinského Ach, ten Éros…

Na výtvarníkovo výročí upozorní rovněž Česká numismatická společnost, pobočka Kroměříž a Švabinského kruh přátel výtvarného umění vydáním pamětní medaile, jejímž autorem je významný český výtvarník a medailér Karel Zeman. Výstavu Učitel a žák je možné zhlédnout do 17. září.