„Začátek samotného festivalu bude následovat týž den ve velkém sále holešovského zámku současně s vernisáží fotografií Jindřicha Buxbauma," řekla za organizátory akce Jana Slovenčíková.

Program letošního ročníku je logicky zaměřen na výročí od konce války a nabídne třeba prohlídku židovských památek Holešova, odborné přednášky, besedy, koncerty hudebníků s židovskými kořeny a také open air koncert na závěr festivalu. „Ten obstarají muzikálové melodie z filmu Šumař na střeše podle knihy Šoloma Alejchema v podání hned čtyř uměleckých souborů: cimbálové muziky Primáš, seskupení Tupá Šídla, tanečního souboru RUT a folklorního souboru Haná Přerov," dodala Jana Slovenčíková.

V rámci festivalu se už tradičně koná také takzvaný WorkCamp, tedy brigáda deseti dobrovolníků, kteří pomohou při úpravách židovského hřbitova a s organizací festivalu.

„V letošním roce se ale lidé mohou opět těšit i na gurmánské židovské speciality: dobré jídlo a pití, židovské pečivo a košer víno, které budou nabízet po celý týden v restauraci Na starém pivovaru. Festival pak zakončíme návštěvou židovských památek v Mikulově, která se uskuteční v neděli 2. srpna," poznamenala pořadatelka akce.

Program festivalu, nad kterým letos převzali záštitu kromě holešovského starosty Rudolfa Seiferta a dalších osobností i prezident Miloš Zeman a ministr kultury Daniel Herman, je k vidění na adrese: www.zidovskyfestival.cz.

„Scénář je podobný jako v minulých letech, jen významnější tím, že si letos připomínáme výročí ukončení války," poznamenal holešovský starosta. Město podle něj festival vnímá jako velmi významnou kulturní akci a je proto rád, že ji jako významnou vnímají i vrcholní čeští politici.