Podle hebrejského kalendáře připadne letos výročí Šachova úmrtí na neděli 26. února. Synagogu a rabínův hrob při této příležitosti navštíví velké množství židovských poutníků z celého světa.

„Zbožní chasidé přijíždějí, aby se v Holešově pomodlili. Kromě Šachova hrobu někteří z nich navštíví i studovnu, která v synagoze vznikla loni a poutníkům nabízí rabínovy nejvýznamnější knihy. Ty se do Holešova podařilo získat ze světových internetových aukcí, chasidům slouží k samostudiu,“ řekla Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov, které židovské památky spravuje.

Loni se podle ní při této příležitosti v holešovské synagoze objevili i Šachovi potomci. Před nedávnem hřbitov navštívila také devadesátičlenná skupina chasidů dynastie Dorok včetně jejich rabína a učitele. Podle správce a průvodce židovských památek Vratislava Brázdila byla tato návštěva výjimečná.

„Nebývá zvykem, aby k nám přijel tak významný rabín,“ podotkl.

Dodal, že období výročí Šachovy smrti je pro Židy mimořádný čas – příležitost přijet a pomodlit se, protože slova modlitby pronesená u rabínova hrobu sílí. Chasidé ale do Holešova jezdí celoročně, v průměru jich za rok přijede kolem šesti stovek. 

Synagoga a židovský hřbitov v Holešově patří s 1500 náhrobky mezi nejvzácnější a nejstarší dochované židovské památky v Česku. Výzdoba polského typu se vedle Holešova dochovala jen v několika synagogách na světě.

Šach se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1663 právě v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín. Řadí se mezi dvacet nejvýznamnějších židovských učenců, jeho práce věnované především židovskému právu jsou pro židovský svět zásadní. Část knih, které Šach vydal, je během sezony k vidění ve studovně holešovské synagogy.