ZLÍNSKO

Majáles UTB
KDY: 3. května od 14.30
KDE: Park před Baťovou vilou, Zlín
ZA KOLIK: Zdarma

PROČ PŘIJÍT: Zlín opět ožije hudbou a oslaví příchod jara. Největší studentský hudební festival slibuje ještě větší dávku zábavy a hudebních zážitků než v minulém roce. Na dvou stagích se představí například rapper Rest, DJ Wich, hudební duo DJ NobodyListen se zpěvačkou Annet X, slovenská pop-rocková kapela Zoči Voči,nebo třeba skupina Hospodský bordel. Návštěvníci festivalu se mohou také těšit na vítěze celorepublikové hudební soutěže studentských kapel UniBand Contest. Mimo hudební program bude v areálu připravena food zóna s jídlem všeho druhu, skvělé pivo, chill out zóna a doprovodný program. Nebude chybět ani skákací hrad pro děti a legendární soutěž o Krále a Královnu Majálesu UTB, která je letos o rozšířena i o titul Princ a princezna Majálesu pro středoškoláky.

Koncert malí velcí filharmonici
KDY: 4. května od 19 hodin
KDE: Kongresové centrum Zlín
ZA KOLIK: 140 korun

PROČ PŘIJÍT: Orchestr s unikátním zvukem, který se podaří dát dohromady jen jednou za pár let. Třetí ročník projektu Malí velcí filharmonici zakončí slavnostním koncertem v sobotu v Kongresovém centru. Zkušení členové orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů (FBM) se opět ocitli v roli mentorů a nejtalentovanější žáci veřejných ZUŠ Zlínského kraje si mohli vyzkoušet dráhu profesionálního hudebníka. Do projektu je zapojeno 65 žáků a 25 filharmoniků. Na koncertě zazní průřez světových autorů, česká hudba, ale i moravskou muzikalitu a vztah k folkloru skrze skladbu Jiřího Pavlici.

Pouť Zlín
KDY: 3. - 5. května
ZA KOLIK: Zdarma

PROČ PŘIJÍT: Tradiční pouť v centru Zlína, v sobotu od 19 hodin proběhne koncert Good work v kostele Sv. Filipa a Jakuba. Hlavní program je naplánován na neděli, pro děti budou připraveny doprovodné atrakce, stánky s občerstvením, prezentace neziskových organizací a cimbálová muzika Paléska.

Motojízda míru a díků
KDY: 3. - 4. května
KDE: Napajedla 

KROMĚŘÍŽSKO

Největší zábava na Moravě
KDY: sobota od 12 hodin
KDE: Výstaviště Kroměříž
ZA KOLIK: základní vstupné na místě 650 korun

PROČ PŘIJÍT: Kroměříž už posedmé ožije oblíbeným rockovým festivalem. Během odpoledne se v areálu Výstaviště Kroměříž představí například Turbo, Reflexy, Premier ale i Motus, Expo&Pension rock a Polygon rock.

close Největší zábava na Moravě 2024. info Zdroj: Výstaviště Kroměříž zoom_in Největší zábava na Moravě 2024.

Food Day Festival
KDY: sobota od 10 do 20 hodin
KDE: areál zámku Holešov
ZA KOLIK: základní vstupné 65 korun

PROČ PŘIJÍT: Procestovat světové kuchyně a ochutnat lahůdky z různých koutů světa v malebnm prostředí holešovského zámku budou moci lidé tuto sobotu. Akce nabídne třeba tradiční italské těstoviny, exotické asijské speciality a nebudou chybět ani všemi oblíbené burgery. To a mnoho dalšího slibují pořadatelé Food Day Festivalu.

Festival pro čolka
KDY: sobota i neděle od 10 hodin
KDE: Kurovický lom
ZA KOLIK: základní vstupné 220 korun

PROČ PŘIJÍT: Přijďte poznat přírodu Kurovického lomu a užít si den plný zábavy a poznání. Organizátoři pro návštěvníky tradičně připravili outdoorové aktivity, workshopy, přednášky a dílny pro celou rodinu.
Více informací je k dispozici na stránkách akce.

close Festival pro čolka. info Zdroj: Escargot/Kateřina Žaludková zoom_in Festival pro čolka.

SEVA – český fenomén na zámku Holešov
KDY: pátek od 13 do 17 hodin, sobota a neděle od 9 do 17 hodin
KDE: Zámek Holešov
ZA KOLIK: základní vstupné 100 korunPROČ PŘIJÍT: Výstava hravou, zábavnou, ale i poučnou formou představí stavebnici, kterou zná každý Čech. Vystaveny budou různé modely od těch nejdrobnějších až po velké sestavy, a chybět nebudou ani doprovodné texty a herna pro děti.

close Interaktivní výstava SEVA - český fenomén. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Interaktivní výstava SEVA - český fenomén.

Výstava Rudolf II. ožívá
KDY: pátek od 13 do 17 hodin, sobota a neděle od 9 do 17 hodin
KDE: Zámek Holešov
ZA KOLIK: základní vstupné 140 korun

PROČ PŘIJÍT: Do období na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století zavede návštěvníky výstava Rudolf II. ožívá. Výstava má multimediální charakter díky použití moderních technologií jako je multivideomapping a animace. Samotný císař tam „ožije“ díky živým obrazům. Tvář a hlas mu propůjčil Jiří Werich Petrášek, syn Jana Wericha, který panovníka ztvárnil v legendárních filmech Císařův pekař a Pekařův císař. Římský císař a český král návštěvníky provede nejen svým životem, ale i sbírkami, které shromažďoval většinu života. V kabinetu kuriozit budou k vidění napodobeniny bizarních exponátů preparovaných zvířat v kostýmech, například bažant jako kardinál nebo kočka jako šlechtična. Prostřednictvím hologramů si lidé také prohlédnou koruny, kterými byl Rudolf II. korunován, a zejména ženy zaujme přehlídka módy rudolfínské doby.
Součástí expozice jsou i miniaturní výjevy ze života císaře – například v truhlách vyřezaná flotila šestnácti lodí, která císaře a jeho tři sta sedmdesát dvořanů vezla na sedmiletá studia ve Španělsku. Jiné diorama zachycuje v uvozovkách skromnou císařskou hostinu a za pozornost stojí také laboratoř alchymie a okultních věd, které Rudolfa II. fascinovaly.

close Výstava Rudolf II. ožívá na zámku v Holešově. info Zdroj: Městské kulturní středisko Holešov zoom_in Výstava Rudolf II. ožívá na zámku v Holešově.

Někdo to rád sušené
KDY: denně od 9 do 12 hodin a od 12.30 do 17 hodin
KDE: Muzeum Kroměřížska, Malá galerie
ZA KOLIK: základní vstupné 80 korun

PROČ PŘIJÍT: Plody ovocných stromů tvoří od pravěkých dob nedílnou součást lidského jídelníčku. Jejich sezonní využití, odvislé od krátké doby čerstvosti, respektive konzumní zralosti, bývalo však až do rozvoje konzervárenského průmyslu hlavním limitujícím faktorem využití. Jako nejefektivnější varianta dlouhodobého skladování ovoce se proto až do 20. století užívalo jeho sušení. Výstava představí unikátní historické exponáty, zajímavé informace, které budou doplněny hravými interaktivitami, například modelem zmenšené tradiční sušárny ovoce. Je výsledkem dlouhodobého výzkumu historických sušáren ovoce autorů z Muzea regionu Valašsko.

close Interaktivní výstava Někdo to rád sušené bude od 12. dubna k vidění v Muzeu Kroměřížska. info Zdroj: Muzeum Kroměřížska zoom_in Interaktivní výstava Někdo to rád sušené bude od 12. dubna k vidění v Muzeu Kroměřížska.

Barevné světy Tomáše Vosolsobě
KDY: denně od 9 do 12 hodin a od 12.30 do 17 hodin
KDE: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí
ZA KOLIK: základní vstupné 80 korun

PROČ PŘIJÍT: Tomáš Vosolsobě (1937–2011) se řadí ke generaci umělců, která studovala na Akademii výtvarných umění v Praze na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století. Výstava je koncipována jako přehled nejdůležitějších etap umělcovy tvorby – počínaje pracemi, jež reagovaly na dobové progresivní trendy v umění (expresivní abstrakce, tašismus), přes kompozice řadící se k proudu informelu až po obrazy, které vznikly během autorova pobytu ve Švýcarsku v letech 1982–2000 a kterým dominuje jasná barevnost a sumarizace tvarů.
Charakteristickým znakem prací Tomáše Vosolsobě je technika dekalku, zrcadlově symetrického obtisku. Ta prostupuje celou umělcovu tvorbu a vnáší do ní napětí mezi intuitivní a racionální složkou. Z prvotní hříčky z doby studií na Akademii se symetrie postupně stala výchozím kompozičním principem umělcovy tvorby.

close Výstava Barevné světy Tomáše Vosolsobě bude k vidění v Muzeu Kroměřížska. info Zdroj: Muzeum Kroměřížska zoom_in Výstava Barevné světy Tomáše Vosolsobě bude k vidění v Muzeu Kroměřížska. _

SLOVÁCKO

Sezonu hodů zahájí ty filipojkubské v Dolním Němčí
KDY: Od 3. do 5. května
KDE: Dolní Němčí
ZA KOLIK: Zdarma
PROČ PŘIJÍT: Filipojakubské hody s právem každoročně zahajují sezonu hodů nejen na Slovácku. Začátek hodového průvodu je naplánovaný na sobotu 4. května od 14.30 hodin. Doprovázet ke stárkům bude krojované procesí Dechová hudba Dolněmčanka. V 16 hodin před obecním úřadem požádá krojovaná chasa starostu o hodové právo. Večer od 19.30 hodin bude pokračovat v Kulturním domě hodovou zábavou DH Dolněmčanka a CM Rubáš. Od 20 hodin zahraje v sousední restauraci Rozkvět kapela NOHOW. O hodinu později začne v Devil Music Baru Československá diskotéka. Hodová mše svatá se uskuteční v neděli 5. května v 10.30 hodin v kostele sv. Filipa a Jakuba.

Den otevřených dveří Jarošovského pivovaru 
KDY: Sobota 4. května od 11 hodin
KDE: Uherské Hradiště, Jarošov, Pivovarská 303
ZA KOLIK: Zdarma

PROČ PŘIJÍT: Akci moderuje herec Slováckého divadla David Vaculík. Exkurze do výroby a minimuzea s výkladem bude každou hodinu zdarma (kapacita omezena, nutno se přihlásit v den akce na prodejně, na danou hodinu). Chybět nemají klasické pivní soutěže, ani štafeta pro týmy o zajímavou cenu, stejně tak, jako degustační soutěž, či workšop namaluj si vlastní etiketu a stoč si své pivo. Karaoke soutěž – nejlepší verze písně Jarošovský pivovar. A spousta piva – ležáky, svrchňáky aj speciály. Nebude chybět Galánka 10%, Jura 11%, Matúš 12%, Joža 13%, Šohaj 14%, IPA 15%, Májové 14%. Od 15 do 18 hodin zahraje kapela 4 z tanku a psík, od 18 do 22 hodin pak kapela Kumpáni.

close Den otevřených dveří v Jarošovském pivovaru info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Den otevřených dveří v Jarošovském pivovaru _

Konečně akty Zdeňka Kupa
KDY: Do 31. května
KDE: Galerie Jiří Konečný Veselí nad Moravou
ZA KOLIK: Zdarma
PROČ PŘIJÍT: Obrazy Zdeňka Kupa v Galerii Jiřího Konečného ve Veselí nad Moravou.

close Vernisáž kolekce obrazů s názvem Konečně akty výtvarníka Zdeňka Kupa v Galerii Jiřího Konečného ve Veselí nad Moravou; 29. února 2024 info Zdroj: Miroslav Potyka zoom_in Vernisáž kolekce obrazů s názvem Konečně akty výtvarníka Zdeňka Kupa v Galerii Jiřího Konečného ve Veselí nad Moravou; 29. února 2024

Krajina, sem tam zvíře
KDY: Do 31. 12. 2025 Od úterý do neděle, od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin
KDE: Galerie Slováckého muzea Uherské Hradiště
ZA KOLIK: Neupřesněno

PROČ PŘIJÍT: Výstava nabízí dialog mezi různými výtvarnými technikami, odlišnými koncepcemi a různými generacemi autorů, kteří reagují na konkrétní místa nebo krajinu jako celkový fenomén. K expozici budou připraveny poznávací programy pro nejrůznější věkové kategorie, od pohádkových setkání pro děti z mateřských škol až po interaktivní výklad ušitý na míru dospělým. Veřejnost se může těšit také na komentované prohlídky.

close Výstava Krajina, sem tam zvíře. info Zdroj: archiv Slováckého muzea zoom_in Výstava Krajina, sem tam zvíře. _

VALAŠSKO

Hravý magnetismus
KDY: sobota 4. května od 15 do 19 hodin
KDE: Vsetín, Hvězdárna, Muzeum regionu Valašsko
ZA KOLIK: ---
PROČ PŘIJÍT: Odpoledne plné zajímavého poznání a zábavných aktivit pro děti i dospělé nabídne program s názvem Hravý magnetismus, který se koná v sobotu 4. května od 15 do 19 hodin v Muzeum regionu Valašsko na Hvězdárně Vsetín.Na účastníky čekají venkovní stanoviště, kde si budou moci prohlédnout i sami vyzkoušet různé projevy magnetismu. Za úspěšné absolvování je čeká malá odměna podle vlastního výběru.


Valašská zahrada
KDY: pátek 3. až neděle 5. května od 8 do 17 hodin
KDE: Rožnov pod Radhoštěm, areál Sport campu TJ Rožnov p. R.
ZA KOLIK: dospělí 90 Kč na místě, 80 Kč v předprodeji, senioři 60/50 Kč, děti 6 až 15 let, studenti, ZTP 60 Kč

PROČ PŘIJÍT: Už tradiční jarní díl největších zahradnických trhů na Valašsku bude o prvním májovém víkendu hostit areál Sport campu v Rožnově pod Radhoštěm. Valašskou zahradu každoročně pořádá realitní společnost Valašské nemovitosti.
Na trzích se prezentuji zahradníci a zahradnické firmy z celé Moravy a Čech. „Nakoupit můžete květiny, okrasné dřeviny, sadbu, cibuloviny, hnojiva, ochrané prostředky a také výrobky zručných řemeslníků, kteří nabízejí vše do domu a zahrady. Nechybí zde poradna pro zahrádkáře a babka bylinkářka. Připraven je program pro děti i dospělé,“ uvádějí pořadatelé.
Valašskou zahradu každoročně navštíví desetitisíce návštěvníků z celé republiky i Slovenska. K dispozici je velké parkoviště s kapacitou 200 vozidel přímo před vchodem do kempu.

Vítání ptačího zpěvu
KDY: sobota 4. května od 9 hodin (Choryňské rybníky), neděle 5. května (Vsetín)
KDE: Choryňské rybníky, Vsetín
ZA KOLIK: zdarma

PROČ PŘIJÍT: Muzeum regionu Valašsko i letos připravilo tradiční výlet za poznáním ptáků žijících v okolí Choryňských rybníků a také u řeky Bečvy ve Vsetíně. První místo mohou zájemci poznat v sobotu 4. května ve společnosti ornitologa muzea Zdeňka Tyllera.Sraz účastníků je v 9 hodin na vlakovém nádraží ve Lhotce nad Bečvou. 

„Odtud se vydáme na procházku k Choryňským rybníkům, kde budeme naslouchat zpěvu ptáků žijících v této oblasti, některé z nich si ukážeme a povíme si zajímavosti o jejich biologii, životních strategiích a významu pro člověka,“ zve Zdeněk Tyller.Další den, v neděli 5. května, se podobný výlet za poznáním ptáků uskuteční v Panské zahradě a blízkém okolí řeky Bečvy ve Vsetíně. Sraz účastníků je v 9 hodin u vstupu do Panské zahrady ze strany od náměstí Svobody.Pro oba dny platí, že v případě silně nepříznivého počasí se akce ruší. Pokud si nebudete jisti, zavolejte na telefonní číslo 775 284 222.

close Vítání ptačího zpěvu s Muzeem regionu Valašsko, plakát. info Zdroj: se svolením Téčka Rožnov zoom_in Vítání ptačího zpěvu s Muzeem regionu Valašsko, plakát. _

PSH (Nekonečný Tour 2024)
KDY: sobota 4. května od 20 hodin
KDE: Valašské Meziříčí, M-klub
ZA KOLIK: na místě 500 Kč, v předprodeji 400 Kč

PROČ PŘIJÍT: Peneři Strýčka Homeboye opět na scéně! Jarní klubová sezona klepe pomalu klepe na dveře a to znamená, že i kapela PSH vyráží po zimní pauze na další část svojí Nekonečný tour.
Přes podzim odjeli sedmnáct koncertů, ze kterých se dvanáct povedlo vyprodat.

close PSH - Nekonečný tour 2024, banner. info Zdroj: se svolením KZ Valmez zoom_in PSH - Nekonečný tour 2024, banner. _

Nebeztebe, Zdendalele, Jan Hlucháň
KDY: sobota 4. května od 20 hodin
KDE: Rožnov pod Radhoštěm, Hudební klub Vrátnice
ZA KOLIK: předprodej 100 Kč, v den akce a na místě 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tři hudební interprety nabídne první květnový pátek Hudební klub Vrátnice v Rožnově pod Radhoštěm.Představí se brněnské trio Nebeztebe hrající akustický groove až dynamický folkrock, energický, křehký a alternativní současně. To vše ve složení Štěpán Hulc (zpěv, kytary, bass+kick), Terka Šlahařová (zpěv, housle), Vítek Karlas (mandolína, bass).Pod svým uměleckým pseudonymem Zdendalele vystoupí také vtipně glosující písničkář Zdeněk Socha z Kopřivnice. Multiinstrumentalista hrající na ukulele, cajon, foukací harmoniku, kazoo, looper a tamburínu se ve své tvorbě zaobírá tématy běžného života. V roce 2023 se zúčastnil hudební soutěže Folková dolina kde vyhrál 1. místo.Třetím umělcem bude valašskomeziříčský písničkář Jan Hlucháň. V hudbě kombinuje folk a pop, staví na výrazné, silné barvě hlasu a dynamické hře na elektroakustickou kytaru. Píše o lásce, ztrátě, naději a životě. Jeho písně jsou upřímné a pravdivé a dotýkají se srdcí. V roce 2022 vydal své první album s názvem Limity srdce.

close Zdendalele alias Zdeněk Socha. info Zdroj: se svolením Téčka Rožnov zoom_in Zdendalele alias Zdeněk Socha.

Josef Divín, Sebastian Kitzberger – výstava uměleckého skla
KDY: do 25. června
KDE: Soláň, galerie Informačního centra Zvonice
ZA KOLIK: ---

PROČ PŘIJÍT: Galerie Informačního centra Zvonice na Soláni na Horním Vsacku hostí do 25. června tohoto roku výstavu uměleckého skla výtvarníků Josefa Divína a Sebastiana Kitzbergera.
„Josef Divín je umělec nekonformní a své skleněné objekty vytváří osobitým způsobem. Výsledkem jeho práce jsou objekty připomínající vázy nebo nádoby. Žije ve Valašské Meziříčí,“ přiblížila Radka Turpišová ze Sdružení pro rozvoj Soláně.
Tvorbě uměleckého skla se věnuje také druhý z vystavujících – mladý výtvarník Sebastian Kitzberger z Rožnova pod Radhoštěm. „Do jeho práce se promítají klasické dekorační techniky doplněné moderním tvaroslovím a barevností,“ doplnila Turpišová.

close Plakát k výstavě díla sklářů Josefa Divína a Sebastiana Kitzbergera v Informačním centru Zvonice na Soláni. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Plakát k výstavě díla sklářů Josefa Divína a Sebastiana Kitzbergera v Informačním centru Zvonice na Soláni. _