VALAŠSKO

12. MFF Vsetínský krpec
KDY: pátek až neděle 21. až 23. června
KDE: Vsetín, Svárov, Panská zahrada, Dům kultury
ZA KOLIK: ---

PROČ PŘIJÍT: Pestrý program, který skloubí taneční, divadelní i hudební pořady souborů z Čech, Moravy, Slezska i ze zahraničí, nabídne letošní 12. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec.
Pozvání letos přijaly zahraniční soubory z Mexika, Rumunska, Slovenska i Polska. Všichni hosté se nejprve představí 21. června od 19 hodin v domě kultury v úvodu slavnostního zahajovacího pořadu s názvem Tančíme Docuku.
Samotný slavnostní pořad pak obstará právě valašskomeziříčská folklor-beatová kapela Docuku spolu se vsetínskými folklorními soubory Vsacan, Jasénka a Kotár.
Během celého festivalu se pak mohou diváci kromě místních souborů a představitelů dalších směrů českého, moravského i slezského folkloru těšit znovu také na zmíněné zahraniční hosty.
Nedílnou součástí Vsetínského krpce bude tradiční soutěž o titul nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového.
V komponovaném pořadu věnovanému Jarmile Šulákové, Josefu Lažovi a Zdeňce Straškrabové pak zazpívají pěvecké sbory a skupiny Jasénčanky, Blaženky a Surovo drevo.
Přestaví se také dětské soubory Malá Jasénka a Vsacánek ze Vsetína, Dětský folklorní soubor Danájek a cimbálová muzika Vojšica (Strážnice), Dětský folklorní soubor a cimbálová muzika Omladinka (Uherské Hradiště).
Novinkou je přesun hlavního programu z Panské zahrady, kde se v minulých letech konal celý program, zpět do centra města. Doprovodné pořady se i nadále budou konat v Panské zahradě, kde již od dopoledních hodin návštěvníci najdou oddychovou zónu, workshopy, dílničky, divadélko nebo živá zvířata.

Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec 2022

42. Valašský špalíček
KDY: čtvrtek až sobota 19. až 22. června
KDE: Valašské Meziříčí, nádvoří zámku Žerotínů
ZA KOLIK: od 390 Kč
PROČ PŘIJÍT: Folk blues beat festival Valašský špalíček patří nepřerušenou tradicí dvaačtyřiceti ročníků ke stálicím moravské festivalové scény. Letošní ročník od 19. do 22. června nabídne na několika pódiích v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí bezmála třicítku účinkujících z Velké Británie, USA, Polska, Slovenska i České republiky.
Mezi účinkujícími nebudou chybět legendární Plastic People of The Universe, Jaromír Nohavica, Iva Bittová, Milan Kňažko, Jan Hrubý, Emil Viklický, Vladimír Merta, Gerald Clark Band, Jazz Q Martina Kratochvíla a mnozí další.

close Dave Kelly Band. info Zdroj: se svolením KZ Valmez zoom_in Dave Kelly Band.

Svatojánský večer
KDY: pátek 21. června od 21 hodin
KDE: Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě, Valašská dědina
ZA KOLIK: základní 150 Kč, snížené 120 Kč, žáci 70 Kč, rodinné 300 Kč
PROČ PŘIJÍT: Magickou noc mohou v pátek 21. června od 21 hodin zažít návštěvníci amfiteátru ve Valašské dědině, největším areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pořad nazvaný Svatojánský večer navodí atmosféru obřadů spojených se slunovratem.
„Folklorní soubor Považan nám připomene vítání letního slunovratu. Komponovaný pořad zpestří koncert skladatelky a klavíristky Báry Zmekové a akordeonisty Michaela Mihoka. Součástí večera bude povídání o historii pálení svatojánských ohňů a o svatojánských bylinách,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě. Nebude chybět svatojánský oheň a ochutnávka čaje z devatera kvítí.

close Svatojánský večer ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm; archivní foto. info Zdroj: VMP/Jan Kolář zoom_in Svatojánský večer ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm; archivní foto.

Rožnov mě baví
KDY: pátek a sobota 21. a 22. června
KDE: Rožnov pod Radhoštěm, městský park
ZA KOLIK: bez vstupného
PROČ PŘIJÍT: Také letos se můžete těšit na dny města s názvem Rožnov mě baví. Dvoudenní akce proběhne v pátek a sobotu 21. a 22. června v okolí Společenského domu.
„V pátek odpoledne zveme všechny k sousedskému stolu na Lázeňské ulici. Přineste něco vlastního na ochutnání, zapojte se do soutěže o nejchutnější frgál a poseďte se svými přáteli a známými u nejdelšího stolu v historii Rožnova,“ zvou pořadatelé.Pro ty, kteří se aktivně zapojí, mají organizátoři připravené vstupenky na Svatojánský večer, který začíná ve 21 hodin v amfiteátru Na Stráni v rožnovském skanzenu.Lázeňská ulice pak v podvečer ožije tancem. Koná se taneční soutěž, workshop a taneční zábava v Robe Show Trucku, vše pod taktovkou Eriky Ruthar Černé.V sobotu bude městský park patřit koncertům a dobrému jídlu a pití. Na pódiu se představí Beskydský orchestr pod vedením Zdeňka Valy a pěvecký sbor Rosénka, zatančí Line Dance a Heart2Beat/SB. V podvečer vystoupí Hradišťan s Jiřím Pavlicou a kapela Mňága a Žďorp.Po celý den budou k dispozici aktivity a hry nejen pro děti, o které se postará středisko volného času, městská policie, fotbalový klub FC Rožnov, Spolek rožnovských žen a Autoklub ČR Rožnov.

close Rožnov mě baví - banner. info Zdroj: Téčko Rožnov zoom_in Rožnov mě baví - banner.

O lidech a koních na Valašsku (výstava)
KDY: do 28. července
KDE: Vsetín, Zámek Vsetín
ZA KOLIK: ---
PROČ PŘIJÍT: Působivou sondu do světa lidí a koní na Valašsku přináší výstava renomovaného regionálního fotografa Josefa Vrážela, která je k vidění v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. Josef Vrážel se narodil 25. srpna 1966 na Vsetíně. Vyrůstal a dosud žije v Karolince. Cyklus černobílých snímků o životě „koňáků“ na Valašsku tvořil zhruba 3 roky. „Mým cílem bylo zachytit vztah ,člověk – zvíře´. Postupně jsem přitom odhaloval svéráznou komunitu navenek drsných, nepřístupných, vzájemně soudržných a pracovitých lidí. Uvnitř však citlivých, s obrovskou láskou ke koním, které nevnímají jako výrobní prostředek, ale spíše jako své parťáky,“ přiblížil Josef Vrážel.
Snímky na výstavě pochází z různých oblastí Valašska. Jsou na nich zachyceni lidé z formanského prostředí i oblasti profesionálního i amatérského dostihového sportu.

close Výstava Josefa Vrážela O koních a lidech na Valašsku v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. info Zdroj: se svolením Muzea regionu Valašsko zoom_in Výstava Josefa Vrážela O koních a lidech na Valašsku v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín.

Magičtí Lucemburkové
KDY: od soboty 1. června do 15. září
KDE: Valašské Meziříčí, Muzejní a galerijní centrum
ZA KOLIK: 130 Kč
PROČ PŘIJÍT: Velká výstava věnovaná českým králům a císařům Svaté říše římské z rodu Lucemburků. Poznejte slavný rod Lucemburků, který se nesmazatelně zapsal do českých dějin.Výstava představuje svět středověkých Lucemburků prostřednictvím dokonalých faksimilií a replik předmětů včetně panovnických korun, bohatě iluminovaných rukopisů, modelů hradů a dalších exponátů, spojených s tímto významným rodem.

close Výstava Magičtí Lucemburkové. info Zdroj: MaGC Valašské Meziříčí zoom_in Výstava Magičtí Lucemburkové.

KROMĚŘÍŽSKO

Holešovská Regata
KDY: 21. června od 16 hodin, 22. června od 11 hodin
KDE: zámecký park Holešov
ZA KOLIK: dospělí 790 korun/den nebo 1090 korun/dva dny, děti od 7 let 390 korun/den nebo 590 korun/ dva dny
PROČ PŘIJÍT: Rodinný festival letos láká na koncerty Davida Kollera, Monkey Business, Desmod, Janka Ledeckého, Pokáče, Kapitána Demo, Fleret, The Silver Spoons či Circus Problem. Zpestřením festivalu budou bubenické happeningy, talk show 7 pádů Honzy Dědka nebo DJ show Leoše Mareše, ale také tradiční přehlídka netradičních plavidel či přejezd vodní lávky.

Otevření skateparku v Kvasicích
KDY: 21. června od 16 hodin
KDE: skatepark Kvasice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na návštěvníky čekají ukázky špičkových jezdců BMX, skateboardingu a freestyle koloběžek, workshopy, autogramiáda.

close Otevření skateparku v Kvasicích info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Otevření skateparku v Kvasicích

Army fest
KDY: 23. června od 6 hodin
KDE: Výstaviště Kroměříž
ZA KOLIK: dospělí 80 korun, děti do 150 centimetrů a návštěvníci v uniformě zdarma
PROČ PŘIJÍT: Prodejní výstava historického a moderního vojenství nabídne návštěvníkům možnost rozšířit sbírku, ale i setkat se s dalšími nadšenci vojenské problematiky, nasát zážitky a diskutovat o tématu, které je spojuje. Za rázných tónů dobové hudby se mohou společně přenést v čase do dob mládí, připomenout si výstroj, výzbroj a ostatní technické vybavení.

close ARMY FEST na Výstavišti Kroměříž: Prodejní výstava historického a moderního vojenství. info Zdroj: Deník/Jan Karásek zoom_in ARMY FEST na Výstavišti Kroměříž: Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

Otevření relaxační zóny
KDY: 22. června od 11 hodin
KDE: Velké náměstí Kroměříž
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Relaxační zóna během léta nabídne příjemné zázemí v historickém centru města, slouží k oddechu, je místem pro setkávání lidí, kteří si zde mohou užít různé aktivity pro děti i dospělé. Zajištěno je občerstvení i doprovodný program. V sobotu je na programu od 16 hodin Den hudby s hudební školou Yamaha, akce jsou naplánované téměř na každý den až do 14. září.

close Relaxační zóna bude na Velkém náměstí v Kroměříži letos už posedmé. info Zdroj: Město Kroměříž zoom_in Relaxační zóna bude na Velkém náměstí v Kroměříži letos už posedmé.

Ibérica 2024
KDY: 23. června od 19 hodin
KDE: zámek Zdounky
ZA KOLIK: 250 korun
PROČ PŘIJÍT: Tanečnice, choreografka a lektorka, formovaná u nejlepších španělských mistrů současné flamenkové taneční scény Lucie Bevalaqua předvede v rámci 21. ročníku festivalu iberoamerických kultur flamenkový tanec za doprovodu kytaristů Daria Piga a Petra Víta.

SLOVÁCKO

Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
KDY: Od pátku 21. června do neděle 23. června
KDE: Kunovice Areál Jízdy Králů
ZA KOLIK: Páteční večer 200 Kč, v sobotu vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Milovníci národopisu se mohou těšit na 31. mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto, který se uskuteční od 21. do 23. června převážně v Areálu Jízdy Králů v Kunovicích. Těšit se lze na národní přehlídku dětského verbuňku, vystoupení dětských souborů a speciální pořad hodových chas, ale také na tvůrčí dílny, gulášfest i profesionální umělecký soubor TECHNIK z Bratislavy.
Zatímco páteční pořad Věnováno Vám, bude slavnostním vystoupením, kdy vstupné přijde na 200 Kč, děti do10 let zdarma, v sobotu pak bude vstupné dobrovolné na všechny programy.

close Víkendové Tipy Slováckého deníku 21. – 23. června info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Víkendové Tipy Slováckého deníku 21. – 23. června

Koncert Hradišťanu oslaví 100 let Uherskohradišťské nemocnice
Kdy: V pátek 21. června
Kde: Masarykovo náměstí Uherské Hradiště
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Velká oslava 100 let Uherskohradišťské nemocnice na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti láká koncertem Jiřího Pavlici a Hradišťanu od 19 hodin i Golden Delicious od 21 hodin. Je připravený program pro děti i dospělé. Už od 15.15 se představí In Process ze ZUŠ Uherské Hradiště.

close Víkendové Tipy Slováckého deníku 21. – 23. června info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Víkendové Tipy Slováckého deníku 21. – 23. června

V Nivnici se vydají podpořit Domácí hospic Antonínek
Kdy: V sobotu 22. června od 13 hodin
Kde: Nivnice a okolí
Za kolik: Neupřesněno
Proč přijít: Zvány jsou všechny věkové kategorie, trasa vhodná i pro kočárky. Účastníci si mohou vybrat ze tří tratí - 1,5 km vesnicí, 2,3 km a 7 km vesnicí a polními cestami. Registrovat se zájemci mohou od 12 hodin a základní informace dostanou u místního kostela sv. Andělů Strážných. Start je naplánován na 13. hodinu. Zázemí vytvoří misijní kavárna. Na aktéry čeká výborný zvěřinový guláš. Výtěžkem účastníci podpoří Domácí hospic Antonínek. Při loňském premiérovém ročníku jej podpořilo 323 lidí.

close Víkendové Tipy Slováckého deníku 21. – 23. června info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Víkendové Tipy Slováckého deníku 21. – 23. června

Laskavý humor na plátnech malíře Ladislava Pálky v Galerii Joži Uprky
KDY: Do konce září. Denně kromě neděle od 10 do 17 hod.
KDE: Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti
ZA KOLIK: Neupřesněno
PROČ PŘIJÍT: Ladislav Pálka ze Zlína je profesí výtvarník a režisér animovaného filmu, poté, co dosáhl seniorského věku, začal se věnovat malování. Jeho obrazy, většinou rozmarné a úsměvné, často jinotajné i jemně erotické a každopádně oplývající laskavým humorem, dokážou rozptýlit chmury na duši.

close Víkendové Tipy Slováckého deníku 21. – 23. června. Ladislav Pálka. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Víkendové Tipy Slováckého deníku 21. – 23. června. Ladislav Pálka.

Krajina, sem tam zvíře
KDY: Do 31. 12. 2025 Od úterý do neděle, od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin
KDE: Galerie Slováckého muzea Uherské Hradiště
ZA KOLIK: Neupřesněno
PROČ PŘIJÍT: Výstava nabízí dialog mezi různými výtvarnými technikami, odlišnými koncepcemi a různými generacemi autorů, kteří reagují na konkrétní místa nebo krajinu jako celkový fenomén. K expozici budou připraveny poznávací programy pro nejrůznější věkové kategorie, od pohádkových setkání pro děti z mateřských škol až po interaktivní výklad ušitý na míru dospělým. Veřejnost se může těšit také na komentované prohlídky.

close Výstava Krajina, sem tam zvíře. info Zdroj: archiv Slováckého muzea zoom_in Výstava Krajina, sem tam zvíře.

ZLÍNSKO

Milované město
KDY: neděle od 15 do 19.30
KDE: náměstí Míru, Zlín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Nadační fond Credo pořádá v neděli na náměstí Míru ve Zlíně kulturně-benefiční odpoledne pro rodiny s dětmi. Na pódiu vystoupí Michal z Kouzelné školky, kapela Dobrá otázka nebo dětský folklórní soubor Trnečka. Bude připravena relaxační zóna a prezentace místních organizací a církví. Nebude chybět ani balonkový klaun, tvořivé dílny a spousta atrakcí.

close Milované město na náměstí Míru ve Zlíně. info Zdroj: Deník/Jan Karásek zoom_in Milované město na náměstí Míru ve Zlíně.

Valašské kumštování 2024
KDY: středa až sobota
KDE: Dolní náměstí, Valašské Klobouky
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Řezbáři, sochaři, malíři, keramici a další výtvarníci budou od 19. do 22. června tvořit svá díla pro potěšení návštěvníků Valašského kumštování. Akce nabídne také bohatý program v podobě hudebních koncertů, folklórních vystoupení, výstav výtvarného umění, výtvarných dílen či dětského kumštování.Stejně jako předchozí roky jsou i letos vyhlášeny soutěže Sochy do města a Obrazy do města.Řezbáři budou vyřezávat sochy na téma:  Valašské báje a pověsti. Tyto sochy budou návštěvníky hodnoceny a ta s největším počtem hlasů bude zakoupena a trvale umístěna na náměstí ve Valašských Kloboukách. Přiřadí se tak k předchozím 11 sochám, které zdobí náměstí ve Valašských Kloboukách už nyní. Obdobně tomu bude v soutěži Obrazy do města. Vítězný obraz  lidového hlasování bude následně umístěn v prostorách Městského úřadu ve Valašských Kloboukách, kde vznikne výstava obrazů z Valašského kumštování.

close Klobucké kulturní léto - Valašské kumštování info Zdroj: Deník/Iva Nedavašková zoom_in Klobucké kulturní léto - Valašské kumštování

Festival malých pivovarů na radničním nádvoří v Napajedlích
KDY: sobota od 15 do 22 hodin
KDE: radniční nádvoří, Napajedla
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníci akce si během sobotního odpoledne mohou poslechnou hned čtyři napajedelské kapely – Stimulant, The Pohoda, Street Crew a Mertons – a ochutnat ze dvou desítek pivních speciálů. K dispozici bude zlatavý mok například z pivovaru Zlínský Švec Malenovice, Záhlinického pivovaru, Topolského pivovaru, Jarošovského pivovaru, Rožnovského pivovaru a další. Chybět nebude ani rotující pípa ze speciálních „bierwagenů“ jako na Oktoberfestu v Německu. Pro děti je připraven skákací hrad a malování na obličej.

close Festival malých pivovarů na Sokolské louce v Českých Budějovicích info Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek zoom_in Festival malých pivovarů. Ilustrační foto

Festival zlínských kapel
KDY: sobota od 18 hodin
KDE: Svah Zlín
ZA KOLIK: -
PROČ PŘIJÍT: První ročník Festivalu zlínských kapel, který se uskuteční pod širým nebem.Na co se můžete těšit? Organizátoři slibují pět zlínských kapel, profesionální ozvučení a osvětlení, čepované pivo, a hlavně skvělou zábava, přátelskou atmosféru a nezapomenutelnou show.

Farmářské a řemeslné trhy ve Slušovicích
KDY: neděle od 9 do 13 hodin
KDE: náměstí Svobody, Slušovice
ZA KOLIK: zdarma
Farmářské a řemeslné trhy ve Slušovicích. Návštěvníci si mohou zakoupit čerstvé potraviny od regionálních farmářů či rukodělné a řemeslné výrobky.

130 let SDH Kvítkovice
KDY: sobota od 9 do 17 hodin
KDE: hasičská stanice v Kvítkovicích
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: 130 let od svého založení oslaví v sobotu SDH Kvítkovice. Po celou sobotu bude na návsi i na hasičárně v Kvítkovicích připravený bohatý program. Už od rána bude probíhat výstava historické i současné hasičské techniky a bude také zpřístupněno tamní unikátní hasičské muzeum. Od 14 hodin pak program vyvrcholí dynamickými hasebními ukázkami.

close 130 let SDH Kvítkovice. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in 130 let SDH Kvítkovice.

Den plný zábavy s živou hudbou
KDY: V sobotu od 14. hodin 
KDE: na fotbalovém hřišti na Kudlově
PROČ PŘIJÍT: Pořadatelé z místního fotbalového klubu připravili pro děti bohatý program. Děti se mohou těšit na jízdu na čtyřkolce, tvořivé dílny, ukázku sanitního vozu, spoustu soutěží o krásné ceny, tombolu, ale chybět nebudou ani skákací hrady. Připraveno bude i bohaté občerstvení a po skončení dětského programu bude od 19.hodin následovat taneční zábava s kapelou Tramontana Rock.

close Den plný zábavy s živou hudbou info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Den plný zábavy s živou hudbou

close Den plný zábavy s živou hudbou info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Den plný zábavy s živou hudbou