A jaké bylo jeho ševcovské vyznání? „Dobrá bota, to je grunt. Nesmí být těsná, aby si v ní malíček nepřipadal jako přiskřípnutá dušička, ale taky zas ne moc veliká, aby si v ní ten malíček nepřipadal ztracenej,“ říkával a na kopýtku podrážel střevíčky panenkám, dámám i pánům. Když ale potřeboval spravit boty jičínský starosta Humpál, vzal si švec dílo vždycky rovnou do kovárny.

„To proto, že Humpál měl nohy jako sloní tlápy a byl na ně patřičně hrdý. Říkal jim moje slovutný nohy starostenský,“ napsal Čtvrtek. Jednou se ale Rumcajs se starostou neshodl a byl za to vykázán z města. Usadil se v lese Řáholci, kde se začal živit jako loupežník.

Tam žije společně se svou manželkou Mankou a synkem Cipískem, s nimiž prožívá spoustu dobrodružství, dodnes. A jičínské panstvo se je dodnes snaží z lesa vystrnadit.
Včerejší oslavy loupežníkových narozenin si nenechaly ujít zástupy dětí. Rumcajs, kterému dal podobu výtvarník Radek Pilař, od nich dostal řadu nakreslených přáníček a byl také hlavním námětem, který pod jejich rukama vznikal při kreslení na chodníku.