„Letošní ročník už je dvanáctý a jsem rád, že se békal uchytil a má tradici," pochvaloval si Smékal.

A co vlastně dalo vzniknout tomuto jedinečnému folkovému festivalu? „Chtěli jsme udělat nějakou zajímavou hudební akci pro lidi, a tak mě 
s kamarádem napadlo udělat tento festival. Původně hrály jen kapely, které jsme zakládaly," vzpomíná organizátor.

Dodává však, že postupem času se kapely vypracovaly a dají se považovat téměř za poloprofesionální. Letos byly 
k vidění uskupení jako Vrkoč, Nebo co, Hrnek či Texas.

„Letos nám zahrálo osm kapel, první začala už ve dvě hodiny. Akce vyvrcholila country bálem se skupinou Texas. Hudebníci byli vesměs z Moravy," poznamenal Smékal.

Fakt, že se festival drží při zemi a zůstává příjemným a rodinným nekomerčním festivalem, dokazují i honoráře pro kapely. „Všichni hrají tak, jak to bylo dřív – jednoduše za pivo a za guláš," pousmál se Smékal.

I podle čísel z minulých let je poznat, že se festival, byť zastrčený v malé obci za Holešovem, těší velkému zájmu. „V minulých letech se návštěvnost pohybovala kolem tří set lidí. Vše ale záleží samozřejmě na počasí," nechal se slyšet další z pořadatelů Miroslav Sovadina.

Za country a folkovou muzikou přijel do Přílep třeba David Mrázek ze Zlína. „Část rodiny mám v Holešově a s nimi jsme tady na békalovi už potřetí. Oceňuji tady hlavně příjemnou atmosféru, člověk si může jen tak lehnout na deku, poslouchat dobrou muziku a odpočívat. A hlavně, nejsou tu fronty na pivo," vysvětlil se smíchem Mrázek.

A kromě piva bylo pro všechny připraveno i bohaté občerstvení v podobě gulášu, klobás či hot-dogů. Žízeň zahnali točené pivo nebo kofola. A pořadatelé pamatovali i na děti, ty měly možnost svézt se na koních.

Zpěvačka kapely Hrnek Nikol Sikorová: Jsme prostě folkaři, hrajeme asi šest let

Jednou z osmi kapel, kterým patřilo pódium na festivalu Přílepský békal, bylo i severomoravské folkové uskupení Hrnek.

„Původně pocházíme 
z Hlučína a přerodili jsme se z už neexistující kapely Adept, ve které jsem také zpívala. Máme teď čerstvě nového basáka z Prahy, zbytek kapely tvořím já, pak mandolinista a kytarista," popsala sestavu kapely její zpěvačka Nikol Sikorová.

Že svým čistým hlasem zaujala nejednoho posluchače, dokazuje i fakt, že se během našeho krátkého rozhovoru za ní zastavilo zhruba deset lidí, kteří jí pogratulovali ke krásnému hlasu.

„Mám hudební vzdělání, chodila jsem spoustu let do umělecké školy na sólový zpěv," netajila se zpěvačka.

Co se samotné kapely týče, ta se podle jejích slov řadí mezi folkové. „Jsme typičtí folkaři a hrajeme spolu už zhruba pět nebo šest let. Jen se nám často mění sestava," vysvětlila Sikorová. Jediné, co kapele zatím chybí, je studiová nahrávka. „Zatím máme nahrané některé skladby z koncertů, 
k nahrání desky jsme se bohužel zatím nedostali," potvrdila zpěvačka.

„Tady na békalovi nejsme nováčci. Máme to v Přílepech hrozně rádi, vždy je tu skvělá atmosféra a příjemní lidé," uzavřela sympatická zpěvačka.

Komu se Hrnek v Přílepech líbil, má možnost je vidět znovu třeba na festivalech u Bolatic či na Rabštejnu.

Autor: Lucie Ságnerová