Program na tvrzi připravilo Sdružení pro záchranu a obnovu Tvrze Kurovice.

„Snažíme se jak opravit, tak oživit tuto historickou památku, která je jedna z nejvýznamnějších tvrzí nižší šlechty na Moravě," vysvětlil předseda sdružení Martin Malina. V budově jsou zachovány krásné architektonické prvky a unikátně také dřevo, stropní trámy ze 14. století.

Na slavnosti přijelo šestnáct historických skupin, které povětšinou nejsou nijak honorované. Při soutěži šermířských choreografií, diváci pod širým zataženým nebem přihlíželi soubojům na život a na smrt. Následně si vyslechli hodnocení odborné poroty. „Šlo hlavně o vystižení historického způsobu šermu. Pak se také herecká stránka a originalita," popsal Malina.

Program ale neprobíhal jen venku, návštěvníci také mohli nahlédnou do vnitřních prostor tvrze. Ta sice nyní prochází celkovou rekonstrukcí, je v podstatě staveništěm, ale i nyní je zde co obdivovat. V prvním patře například vzniká muzeum historických zbraní, k vidění je například sedmikilová mušketa anebo hákovnice z 15. století.

V přízemí bylo možné pozorovat práci na tkalcovském stavu. Tradici tkaní zdědila tkadlena po svých staříčcích. „Jsme hrdí na to, že můžeme pokračovat v kdysi dávné tradici. Uživit se tím, ale bohužel nedá," krčí rameny tkadlena Petra Pilná ze Vsetína.

Bohatý program a krásné prostředí ocenili mnozí návštěvníci.