Expozici opět připravil tým Jaroslavy Slámkové a Evy Navrátilové, zájemci o výtvarnictví se v Rajnochovicích setkávají už podesáté. „Letošní ročník je výjimečný nejen tím, že je jubilejní, ale především skladbou vystavujících umělců,“ prozradila výtvarnice a kurátorka Eva Navrátilová.

Příjemné prostory Farské stodoly jsou pro takovou akci doslova jako dělané, najde se v ní totiž dost místa i na velké plastiky a umělci se proto nemusí nijak uskromňovat.

„Akci směřujeme vždy na termín, když je v Rajnochovicích pouť a do obce se sjíždějí rodáci,“ doplnila Navrátilová.

O návštěvníky proto nebyla nouze ani na letošním jubilejním ročníku, všichni shlédli například díla Michala Bauera z Ostrožské Nové Vsi.

„V Rajnochovicích vystavuji poprvé, Valašské mámení mě hodně lákalo. Těšil jsem se a zklamaný rozhodně nejsem,“ pochvaloval si při slavnostní vernisáži Bauer.

Stejné pocity měla také další vystavující, Marie Jahodová. Ta do Rajnochovic přijela ze Žlutav.

„Také jsem tu poprvé, a upřímně doufám, že ne naposledy,“ vysvětlila umělkyně.

Kromě jejich výtvorů se v Rajnochovicích objevila také díla Otmara Olivy, Petra Dosoudila nebo Miroslava Františka Koupila.

Výstava začala v pátek úderem osmnácté hodiny, kdy ji odstartovala slavnostní ceremonie vycházející z valašského folkloru. Úvodní slovo pronesl všestranně nadaný umělec František Segrado, jehož díla se ve Farské stodole také objevila. Zazněla i cimbálová muzika Bukovinka pod vedením primášky Lenky Matelové, za jejích zvuků si všichni zúčastnění zazpívali stylové My jsme Valaši. Svým zvučným hlasem přispěl také poslanec Josef Smýkal.

Vystoupení sklidilo u diváků velký ohlas, pak už se však všichni věnovali především vystaveným dílům. Do Rajnochovic si pro inspiraci přijeli také členové občanského sdružení na podporu umění z Držkové na Zlínsku.

„Chceme se podívat, jaká je konkurence, a načerpat trochu nápadů. Ten výlet se rozhodně vyplatil,“ vysvětlila členka sdružení Lada Habšudová.

Desátá netradiční výstava výtvarně zmámených Valachů a jejich přátel končí v pondělí úderem dvacáté hodiny.