„Je jakýmsi menším bratrem našeho festivalu Na rynku v Bystřici, který pořádáme každý lichý rok. Nechceme naše fanoušky o zážitky ochudit ani v sudém roce a proto pořádáme menší festival, který je přátelským setkáním a přehlídkou moravského a slovenského folkloru," řekl prezident festivalu a organizační vedoucí souboru Rusava Petr Stanovský.

Na jevišti se tak zítra odpoledne vystřídají soubory ze Slezska, Slovácka, Valašska a dvou slovenských regionů.

„Pozvání přijaly soubory Olšava z Uherského Brodu, Hlubina z Ostravy či Klobučan z Valašských Klobouk. Velkým lákadlem ale pro diváky určitě budou kvalitní slovenské soubory Družba z Trenčína a Dúbravček z Plevníku-Drienového," jmenoval Petr Stanovský. Představí se i domácí soubory Rusava, Malá Rusava či Píšťaličky, dětský program obohatí soubor Malá Vonica ze Zlína.

Kdo nebude mít po přibližně čtyřech hodinách dost, může se zdržet i na večerní lidovou zábavu. Při cimbálu si tam zájemci mohou zatančit a zazpívat a dokonce se přiučit tance z regionu hostujících souborů. Pro návštěvníky bude připraveno občerstvení, v případě nepříznivého počasí se program přesune z nádvoří zámku do bystřického společenského domu Sušil.