Lidé si mohou prohlédnout například kočárek hraběte Kolowrata, rodu 
Schwarzenbergů nebo závodnice Elišky Junkové. „Některé z vystavovaných kočárků působí bizarně, třeba připomínají spíš vozíky nebo jsou jen na zimu, jiné zase hodně nóbl, například ty bohaté secesní," podotkl Pavel Chmelík.

Kolekce byla do Holešova zapůjčena od soukromých sběratelů a představuje celou škálu typů a stylů, které se promítly v jejich podobě a funkčnosti. Výstavu doprovázejí dobové fotografie a panely s komentáři a popisem technického vývoje jednotlivých modelů. Je koncipována tematicky, prezentuje kočárky stylizované v zákoutí parku, v kuchyni hospodyně a v dětském pokojíčku. Nechybějí dobové doplňky a detaily, jako jsou staré panenky, oblečky, peřinky a podobně.

Historické kočárky uzavírají letošní výstavní nabídku na holešovském zámku, kde už je k vidění i výstava děl jedenácti předních českých ilustrátorů knih pro děti a mládež včetně Adolfa Borna, Josefa Lady, Zdeňka Milera či Zdeňka Buriana. Historické kočárky budou na zámku vystaveny až do 2. října vždy od úterý do neděle. (hed)