Do vzájemné spolupráce s podtitulem Poznej chuť Evropy se zapojilo deset regionů z šesti zemí starého kontinentu. Mimo České republiky jsou to Velká Británie, Španělsko, Luxemburg, Belgie a Nizozemí.

Cílem dvoudenní akce je podle organizátorů především vzájemná prezentace míst v Evropské unii. „Nejedná se o žádný profesionální veletrh cestovního ruchu, ale o způsob, jak se jednotlivé regiony mohou přestavit a vzájemně se inspirovat,“ vysvětil jeden z organizátorů akce a starosta Tupes Oldřich Vávra.

Právě Vávra se společně se zástupci mikroregionu Buchlov v červenci účastnil podobného jarmarku v Luxemburgu. „Prezentovali jsme tam prostřednictvím keramiky nebo vína nejen mikroregion Buchlov, ale celý Zlínský kraj. Tam jsme poznali, že největší nedostatky máme v propagačních materiálech,“ doplnil Vávra.

Velká část programu, který začíná 14. září, bude patřit pěveckým a hudebním souborům z regionu.

Přínos podobných akcí pro rozvoj turistického ruchu v regionu oceňuje i tajemník sdružení Region Slovácko Josef Hapák. „Je to jedna z akcí, která přispívá k informovanosti o regionu. Každý, především zahraniční návštěvník Slovácka, se počítá,“ doplnil Hapák.

Pořádání nevšední akce přivítali také obyvatelé Slovácka. „Možnost ochutnat speciality z různých krajů celé Evropy je velmi lákává. Na mezinárodní jarmark se přijdu podívat,“ uvedl Zdenek Polišenský z Nedakonic.

Jarmark připravili zástupci mikroregionu Buchlov, obce Modrá a Místní akční skupina v rámci projekt PromEUregion. Jednotliví členové projektu se snaží propagovat evropskou pestrost. Mají také za povinnost se alespoň jednou za rok podobné akce účastnit a také ji uspořádat.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE