„V programu Hanáckého dne se vystřídají kroužky a soubory tvořené dospělými členy, ale i dětské kolektivy. Svědčí to o tom, že se nám daří folklorní tradice udržovat a předávat mladším generacím. A to je dobře,“ uvedl radní Jiří Kašík.

V doprovodném programu letošního Vybarveného běhu v Kroměříži se představí také Olga Lounová.
Na letošním Vybarveném běhu v Kroměříži vystoupí také Olga Lounová

Své umění, lásku k regionu a krásu a barvy hanáckých krojů v programu, který bude slavnostně zahájený v 9.30 hodin, postupně předvedou dětské soubory Klubíčko Kroměříž, Zrníčko Holešov, Klebetníček z Vyškova, Hulíňáček, Lidový soubor Chropyňáček, Bezměrováček, Hanácké šponti Kroměříž a Taneční kroužek Hanáček Tovačov.

„Se svými programy se představí také soubory dospělých, a to Kulturní Sdružení Omladina Martinice, Hanácká beseda Kojetín, Hanácké sóbor Kroměříž a Folklorní soubor Haná Přerov,“ vyjmenovala Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Své pěvecké umění předvedou na pódiu účastníci soutěže O hanáckyho kohóta za hudebního doprovodu cimbálové muziky Dubina a vystoupí také Hanácká dechová hudba Hulíňané

Z výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma. Ilustrační foto
Fotograf Jindřich Buxbaum připravuje v Holešově výstavu Přeživší

Připravena bude také ukázka oblékání kroje s podtitulem – V hanáckém kroji k „úvodu“, o kterou se postarají Václava Navrátilová a Markéta Hnilicová. „Aby bylo zajímavé kulturní zážitky čím zajíst a zapít, budou ve stáncích na Hanáckém jarmarku od 9 do 17 hodin připraveny nejrůznější regionální speciality a dobroty,“ dodala Kučerová.

Akce má za cíl podporu hanáckého folklóru ve městě i jeho okolí formou prezentací souborů, krojů, zvyků a regionální gastronomie. Vstup je zdarma a v případě nepříznivého počasí se program Hanáckého dne přesouvá do prostor Domu kultury v Kroměříži, který akci spolu s městem Kroměříž a ZUŠ Kroměříž pořádá.