V neděli se navíc lidé sešli ještě na Hanáckých národopisných dožínkách. „Hodnotím to velice dobře, my vám můžeme jenom závidět. Mám s takovými akcemi už zkušenosti, nevystupuji poprvé. Jsem velice rád, že držíme spolu s Moraváky nebo i Čechy,“ zhodnotil dožínky jeden ze slovenských účinkujících Oto Oravec ze Suché nad Parnou.

Hanácké národopisné dožínky se v Kyselovicích konaly opět po mnohaleté pauze. Poslední údajně byly kolem roku 1954.

„Zhruba od té doby se tu žádné nekonaly. Nová tradice to ale u nás není. Letos jsme je připravili při příležitosti obecních oslav. Navíc je konec žní, tak jsme je chtěli svým způsobem oslavit,“ vysvětlil Antonín Hudeček z Kyselovic. Ten jak se sám přiznal, je iniciátorem celé akce.

„Loni místní sbor zpíval na krajských dožínkách v Kroměříži, letos tam bude zase. Když už jsme to měli tehdy naučené, tak jsme si řekli, že to využijeme i u nás doma. Já jsem pak hlavně chtěl předvést ukázku cepování, která na dnešním programu také je,“ prozradil Hudeček.

Účinkujících na dožínkách se sešlo zhruba sto. Na vystoupení se představili nejen hosté ze Slovenska, ale i Pěvecký sbor Moravan a Občanská beseda Kyselovice, Dechová hudba Moravská veselka ze Sušice u Přerova a Folklórní soubor Ječmínek z Chropyně.

Akce se návštěvníkům líbila. „Manželka dělá v zemědělství a dnes tady účinkuje, proto jsme sem také přijeli. Dožínky se mi líbí,“ potvrdil například Pavel Vojtek z Pravčic.