Připravili ho studenti, podle svých slov proto, aby udělali něco dobrého pro společnost.

„Burning square je projekt několika mladých lidí z křesťanského společenství. Scházeli jsme se každý týden a rozhodli se, že to posuneme dál a uděláme něco i pro ostatní. Proto jsme založili projekt Ignite," říká pro Deník jedna z organizátorek Karolína Poulová.

Festival má být prvním počinem jejich skupiny. Jeho prostřednictvím chtějí dát studenti vědět, že pozitivní pohled na život je dobrou cestou a i když se něco nezdaří, člověk v tom není sám.

„Program začíná ve dvě odpoledne, vystoupí čtyři kapely z Česka a Slovenska, mezi nimi i docela známý písničkář Pavel Helant. Připravili jsme také zajímavé workshopy, na kterých si lidé mohou vyrobit například neviditelné vzkazy či se zapojit do projektu Kolíčkuj," líčí organizátorka.

Akci s kamarády připravuje už od loňského podzimu a důkazem, že jde o dílo mladých lidí, je i fakt, že skoro všichni organizátoři teprve letos maturovali.

„Na návštěvníky čeká také talk show či video stan, kde promítneme motivující videa, na své si ale přijdou i děti: připravili jsme pro ně dílničky a skákací hrad," dodává Karolína.

Raritou bude i stan s poradnou, kde si může kdokoliv nezávazně s psychology, ale třeba i maminkou od sedmi dětí. Návštěvníci mohou využít i kavárnu, kde bude k dispozici káva, sušenky a osvěžující limonáda zdarma, to vše v doprovodu živé hudby.

Součástí programu bude také doprovodná výstava autorů nejen z Kroměříže: ti mají přinést kladné poselství a ukázat lidskou důstojnost a hodnotu.

„Co se týče workshopů, tak projekt Kolíčkuj založil jeden z organizátorů. Skupina mladých vyrábí povzbudivé verše a texty na papír, které zalaminuje a pomocí kolíčku je pak kdokoli může roznést klidně po celém městě a nebo je může přečíst či vzít domů," prozradila organizátorka. Přiznala, že příprava celého projektu byla náročná.

„V jádru je nás šest, ale oslovili jsme i další a dohromady se nás sešlo asi sto. Rádi bychom šířili to dobré mezi lidmi," usmála se Karolína Poulová.

Na místě se bud rozdávat i speciální „povzbudivý" magazín.

„Abych byla konkrétní, chceme lidem dát vědět, co prožíváme, že lze život brát pozitivně a nic není tak špatné, jak se jeví. My máme kladný pohled na svět a zároveň jsme z křesťanského společenství, což znamená, že žijeme každodenní život s Bohem, ale nechceme aby to vyznělo tak, že budeme lidem předkládat naši víru," upozornila mladá organizátorka.

Závěrem totiž roznesou po celém městě svíčky a s dalšími lidmi si je zapálí: proto se celý festival jmenuje Burning square.

„Pokud má člověk nějaký problém, může za námi přijít a symbolicky zažehnout svíčku a nebude sám" uzavřela Karolína Poulová.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ