„Jablečný den je akcí přinášející zábavu a poučení pro děti i dospělé. Provází ji podzimní pohoda, dobrá nálada, chutě a vůně jablečných pochutin. A tak bych rád všechny na Jablečný den pozval a doufám, že se na Velkém náměstí potkáme,“ řekl místostarosta Karel Holík, do jeho kompetencí spadá agenda Zdravého města Kroměříž.

Pro návštěvníky budou připraveny tradiční i méně obvyklé pokrmy a dezerty z jablek – záviny, buchty, koláče, mošty, marmelády, sirupy.

Výstava Han Jiang Xue. Touha žít. (Ne)obyčejný příběh Františka Färbera z Kroměříže v Muzeu Kroměřížska.
Výstava v Kroměříži sleduje otisk událostí 20. století v životě běžného člověka

Jablko sehraje důležitou roli také v pohádce pro děti Sněhurka a sedm trpaslíků v podání divadla eMILLIon, která je připravená na 10. hodinu dopolední.

„Na jablečné téma budou také hrátky a výtvarné činnosti v tvořivých dílničkách a workshopech. Samozřejmostí je tematický fotokoutek, děti se mohou těšit na balonky pro radost,“ prozradila Šárka Kučerová z kroměřížské radnice

Mezinárodně uznávaný umělec Hesham Malik vystaví svá díla v Muzeu Kroměřížska.
Mezinárodně uznávaný umělec vzdá v Kroměříži poctu Švabinskému

Připravená je rovněž výstava plodů starých odrůd jabloní a hrušní, které kdysi rostly v regionu běžně, ovšem dnes jsou spíše raritou. O hudební doprovod akce se postará zpěvačka Beata Bocek a hudební skupina EVAMORE. „Akce se uskuteční pouze za příznivého počasí,“ dodala Kučerová.

Jablečný den a farmářské trhy na Velkém náměstí v Kroměříži.Jablečný den a farmářské trhy na Velkém náměstí v Kroměříži.Zdroj: Město Kroměříž