„Pro české turisty určitě není neznámou zemí, nejspíš každý si vybaví větrné mlýny, vodní kanály, tulipány, sýry nebo dřeváky. Při Evropských dnech se však pokaždé snažíme říci o zemích, které právě předsedají Radě EU, více, než je běžně známé, a ukázat je z různých stran," poznamenala poslankyně, která v Kroměříži pořádá podobné akce už od podzimu 2010.

Nizozemské dny organizované pod záštitou tamního velvyslance v České republice Eduarda Hoekse zahájí už dnes beseda s vedoucím katedry nederlandistiky v Olomouci profesorem Wilkenem Engelbrechtem a Čechoholanďanem a průvodcem po Nizozemsku Danielem Hagenem.

Zahájení zpestří i nizozemské písně v podání žáků kroměřížské základní umělecké školy, atmosféru přiblíží také výstava fotografií či ukázka typických krojů této země. Úterní odpoledne pak bude patřit dětem a cestovatelům, které program přenese z Knihovny Kroměřížska do nizozemských nížin. Ve středu večer se do příslušných barev převleče i kino Nadsklepí při promítání nizozemského filmu Duška.

Tamní království a Českou republiku dodnes spojuje osobnost Jana Amose Komenského, který v Amsterodamu strávil posledních 14 let života a pohřben je v Naardenu.

Ve čtvrtek proto provede jeho životem beseda s Petrem Zemkem z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě.

V pátek pak Nizozemské dny zakončí vyprávění o životě na tulipánové farmě a ochutnávka nizozemských sýrů, k vidění bude také ukázka z největší světové sbírky sýrových etiket. Vstup na akce je jako vždy zdarma, typická nizozemská jídla mohou lidé ochutnat po celý týden i v nabídce poledního menu Restaurace a kavárny Scéna.