Dětská porta je soutěžní přehlídka interpretační a autorské tvorby jednotlivců i skupin, orientovaných na folk, country a příbuzné žánry. Je rozdělena do devíti věkových kategorií a probíhá ve dvou stupních.

„Prvním je 12 oblastních kol konaných v průběhu podzimu na celém území Česka a druhým republikové finále, do něhož mohou postoupit jak vítězové kategorií, tak talentovaní zpěváci na základě dosažených výsledků,“ doplnila Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Soutěž Dětská porta pořádá organizace Pionýr jako jednu z oblastí Pionýrského Sedmikvítku, projektu, který pomáhá dětem a mládeži trávit čas zajímavou volnočasovou aktivitou.

Badatelská výuka v Muzeu Kroměřížska.
V Muzeu Kroměřížska chtějí povzbudit zvídavost dětí. Spouští badatelskou výuku

„Přijďte na přelomu května a června do Kroměříže poslechnout si nadějné mladé muzikanty i známé hudební hosty a podívat se, kdo si odnese vítězné ceny – kytarky a případně i Zlatou Dětskou Portu. Letos bychom měli přivítat rekordních více než 50 soutěžících,“ zve Darina Zdráhalová, předsedkyně Olomoucko-zlínské krajské organizace Pionýra, která se každoročně podílí na přípravě finálového programu soutěže v Kroměříži.

Někteří z finalistů by měli vystoupit na souběžně pořádaném Dětském dnu na kroměřížském letišti.

„Kroměříž je neodmyslitelně spjatá s hudbou a kulturou obecně. Proto nás těší, že můžeme opakovaně přivítat v Kroměříži malé a mladé talentované zpěváky a kapely. Díky nim se do města sjíždí příznivci hudby z celého Česka, kteří kromě finále Dětské porty navštíví i zajímavá místa a památky,“ řekl radní pro kulturu a cestovní ruch Jiří Kašík.