Poslednímu jmenovanému vynikajícímu českému kreslíři, malíři a autoru světově známého loga Baťa je věnován jeden celý sál.

„Holešovské muzeum vlastní jedno z největších pláten, které Kobzáň namaloval. Je na něm nádherně vidět charakter jeho tvorby, kresebnost, používání kontur, to je pro malíře příznačné. Rozhodli jsme se, že právě toto bude headlinem celé výstavy,“ vysvětlil kurátor Pavel Chmelík.

Na zámku v Holešově bude od středy 7. června 2023 k vidění výstava přibližující temné postavy evropské historie.
Dracula i Čachtická paní. Holešovský zámek představí temné postavy historie

Šestimetrový olej na plátně vytvořil Jan Kobzáň pro Holešov v padesátých letech a nazval jej Dobytí holešovského zámku Valachy. Inspiroval se místní historií a zachytil výjev boje evangelických Valachů, kteří se během třicetileté války postavili katolické vrchnosti.

Kobzáňův šestimetrový obraz ze sbírek holešovského muzea během přípravy na výstavu.Kobzáňův šestimetrový obraz ze sbírek holešovského muzea během přípravy na výstavu.Zdroj: Dana Podhajská/MKS HolešovObraz dlouho unikal pozornosti veřejnosti, protože byl mnoho desítek let zavěšený v zasedací místnosti radnice. Vedení města loni rozhodlo o jeho uložení do depozitáře zámku, kde čekal na vystavení.

„Zajímavé je, že veřejnost si jej letos v létě prohlédne v původním rámu včetně vyrytých hesel. Rám i vyryté texty k malbě navrhl samotný autor. Jsou dokladem výrazného sociálního cítění, kterým se Kobzáň, pocházející z velmi chudých poměrů, netajil,“ uvedla Dana Podhajská z Městského kulturního střediska.

Spolu s obřím plátnem uvidí návštěvníci také Kobzáňovy olejomalby. „Dva následující sály výstavy jsou věnovány dalším slavným valašským akademikům, především jejich krajinomalbám,“ dodala Dana Podhajská. Kurátorský důraz je kladen především na nejlepší díla, která lze zapůjčit z moravských a českých galerií.

Výstava Učitel a žák v Muzeu Kroměřížska.
V Kroměříži bude k vidění vzácný Švabinského obraz Babička v šálu

Práce některých malířů jsou dokonce stavěny do kontrastu s krajinomalbami, které autoři vytvořili v jižních částech Evropy, kam v rámci Rakouska-Uherska běžně cestovali za tvorbou. Podle kurátora výstavy Pavla Chmelíka se jedná o zpestření prezentace.

Výstava s názvem Valaši a Valašsko bude otevřena až do 3. září. Volně ji doplní dvacátý první ročník Letních iluzí - výstavy regionálních výtvarníků, kteří letos záměrně tvořili na téma Na rozcestí Valašska a Hané. Tato expozice bude na chodbách zámku k vidění od 30. června.