Když ho před 284 lety stavitelé budovali, jistě netušili, že bude středem pozornosti ještě po několika staletích a účelu tak příjemnému, jako je výtvarné umění. Že to nebylo jednoduché, o tom svědčí vzpomínky pamětníků, od nichž víme, že v polovině padesátých let minulého století zbyla z někdejší slávy pouhá troska spějící k definitivnímu zániku.

„Nebýt toho, že se budovy ujalo Slovácké muzeum, s velkým úsilím ji zrekonstruovalo, a tím ji vlastně zachránilo pro další generace, měli bychom v Uherském Hradišti o jednu památku míň. S úctou tedy můžeme vzpomínat na naše předchůdce a především na historika umění doktora Viléma Jůzu,“ podotkla pracovnice galerie Marie Martykánová.

Od 21. října 1962 se v mohutných zdech odvíjí nekonečný příběh ze světa výtvarného umění. Prošly tudy už statisíce lidí, aby se potěšily s díly z různých dob, poznaly autory české i zahraniční a prohlédly si několik stovek výstav. Jako dárek k tomuto letošnímu jubileu věnuje Slovácké muzeum svým návštěvníkům volný vstup do všech galerijních výstavních prostor po celou neděli 21. října.