„Cílem festivalu je přilákat diváky na nádhernou hudbu v kouzelném prostředí, zaujmout je tedy jak obsahem, tak i formou. Skleník Květné zahrady i Sněmovní sál Arcibiskupského zámku v Kroměříži, kde se budou koncerty letošního ročníku festivalu Hudba v zahradách a zámku konat, pomáhají vytvářet slavnostní atmosféru, která dokáže hudební vystoupení povýšit na jedinečný zážitek,“ vysvětlil spojení hudby a místa radní pro kulturu Jiří Kašík.

Vybarvený běh v Kroměříži, 3. června 2023
Vybarvený běh se v Kroměříži uskuteční posedmé. Registrace jsou v plném proudu

Festival nabídne šest koncertů v časovém rozpětí od 13. června do 27. července. Na jeho organizaci se podílí město Kroměříž, Dům kultury v Kroměříži, Art Collegium 2002, Klub UNESCO Kroměříž, Květná zahrada v Kroměříži a Arcibiskupský zámek Kroměříž.

„Letošní dramaturgie akcentuje téma Roku české hudby. Právě roky končící čtyřkou spojují životní výročí našich nejvýznamnějších skladatelů, ať už je to Bedřich Smetana, Antonín Dvořák nebo Leoš Janáček. Hudbu všech těchto skladatelů posluchači na našich koncertech letos uslyší,“ řekl umělecký ředitel festivalu František Macek.

Umělecký ředitel festivalu, dirigent František Macek.Umělecký ředitel festivalu, dirigent František Macek.Zdroj: Město Kroměříž

Jubilejní ročník festivalu otevře 13. června na zahajovacím koncertě kantáta Antonína Dvořáka Svatební košile, ve které vystoupí sólisté Mária Porubčinová, Aleš Briscein a Jiří Brückler. Sborového partu se ujme Český filharmonický sbor Brno a všechny doprovodí rezidenční orchestr festivalu – Filharmonie Bohuslava Martinů.

„Antonín Dvořák měl ke Kroměříži nesmírně vřelý vztah. Třikrát zde účinkoval a provedl své skladby Stabat Mater, Requiem i Svatou Ludmilu. Na jaře roku 1904 měl dirigovat také dílo Svatební košile, ale tohoto koncertu se již nedožil. Jeho uvedením bychom chtěli vzpomenout na pouto mezi Dvořákem a Kroměříží a také na ně upozornit veřejnost,“ uvedl dirigent František Macek.

Letní hudební akademie Kroměříž otevírá přihlášky do letošního ročníku, který se uskuteční 15. do 23. srpna 2024.
Letní hudební akademie Kroměříž přijímá přihlášky do letošního ročníku

Koncert ve skleníku Květné zahrady bude zaznamenávat Česká televize, která je také hlavním mediálním partnerem festivalu.

Na stejném místě proběhne 18. června další koncert s názvem Koncert jako z pohádky, který přinese hudební pásmo s pohádkovými melodiemi v podání Pěveckého sboru Moravské děti Holešov, Dětského pěveckého sboru Zvonky ZUŠ Hulín a Pohádkové kapely pod vedením Lenky Poláškové.

Houslistka Aubree Oliverson.Houslistka Aubree Oliverson.Zdroj: Město KroměřížDalší koncert se uskuteční opět ve skleníku Květné zahrady 28. června. „V programu s názvem České hudební poklady posluchači uslyší mimo jiné Janáčkovu Sinfoniettu a Dvořákův Houslový koncert a moll v podání americké houslistky Aubree Oliverson. Moravskou filharmonii Olomouc bude dirigovat František Macek,“ prozradila Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Na 7. července je pak naplánovaný koncert souboru historických dechových nástrojů Ensemble Tonus Wien. Koncert ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku představí skladby Pavla Josefa Vejvanovského a dalších skladatelů, jejichž díly se může pochlubit kroměřížský zámecký hudební archiv.

Tatiana Dyková a bratři Formanové dostanou letos svou hvězdu na Chodníku slávy ve Zlíně.
Tatiana Dyková a bratři Formanové dostanou letos svou hvězdu na Chodníku slávy

Operním vrcholem festivalu bude 18. července koncertní uvedení opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Sólisty Markétu Klaudovou, Richarda Samka a Pavla Švingra doprovodí Filharmonie Bohuslava Martinů se slovenským dirigentem Rastislavem Štúrem.

Závěrečný koncert se koná 27. července ve skleníku Květné zahrady a představí Filharmonií Bohuslava Martinů spolu s mladými dirigenty doslova z celého světa. Závěrečný koncert mezinárodních dirigentských kurzů uzavře už tradičně také celý letošní 25. festivalový ročník.