„Jsou tu i zástupci z Valašska či Slovácka. Pozvání přijal také jeden pár ze Severního Porýní z města Salzkotten, se kterým udržujeme družbu už řadu let,“ prozradil za pořadatele Jiří Stanovský.

Letošní bál měl na rozdíl od předchozích ročníků trošku jiné zahájení: o zpestření se postarala Cimbálová muzika Bukovinka, která pokřtila své v pořadí už třetí CD.

„Tentokrát se nám do akce také promítla chřipka. Řada lidí se omluvila ze zdravotních důvodů, ale i tak je návštěvnost něco přes tři stovky,“ konstatoval Stanovský.

Co by to však bylo za Valašský bál bez holubiček zavěšených ve vzduchu nad hlavami lidí – ani letos proto nechyběly. Je to totiž pomyslná trofej večera pro desítky lidí.

„Holubiček bývá kolem šedesáti. Strhávat je hosté mohou až kolem půlnoci,“ dodal Stanovský.

Komu by se zachtělo holubičky ukořistit dříve, se zlou by se potázal. Na to totiž dohlížel v kostýmu Valašského sboru portášského Jiří Uruba. „Máme s kolegou obušky, abychom mohli zlodějíčky na místě zinkasovat. Jsem už postarší kousek a ani nepamatuji, zda jsme nějakého odvážlivce v minulosti ztrestali,“ smál se Uruba.

Ve sboru zastává funkci velitele Rusavského desátnictva. „Obnáší to nejen buzeraci ostatních, ale také je třeba je udržovat v pohodě a pohybu,“ vysvětlil usměvavý velitel.

Šestapadesátý ročník Valašského bálu byl premiérou například pro návštěvníka Jiřího Sedláře z Raclavic na Přerovsku, který prý vůbec netušil, co všechno během večera uvidí „Zatím to vypadá velice dobře. S partnerkou jsme spokojeni. Jsme příznivci tance, chodíme i do tanečních jakožto starší pokročilí,“ zhodnotil Sedlář.

Kmotr nového CD: Je to pro mě velká pocta

Bylo mi hodně podezřelé, proč mi všichni volali a zvali, ať přijdu na devatenáctou hodinu, že máme křest.

S těmito úsměvně myšlenými slovy stanul na pódiu v Bystřici pod Hostýnem třiašedesátiletý Svatopluk Hýža z Kelče. Stal se kmotrem v pořadí už třetího cédéčka bystřické Cimbálové muziky Bukovinka.

„Opravdu jsem netušil, že se stanu kmotrem. Je to pro mě pocta, protože Bukovinka je moje hrozně veliká láska. Pozoruji ji odmalička, jak roste. Její členové jsou mí přátelé, kteří mě navštěvují i v soukromí. O něj se s nimi rád dělím, stejně tak i o to nejkrásnější, co mají, což je jejich talent,“ svěřil se Deníku krátce po křtu Hýža.

On sám působí jako známý obuvník z Kelče. „Vyrábí krojovou obuv pro téměř všechny folklórní soubory,“ upozornila Kateřina Kovaříková, hudební režisérka nového CD.

Bystřická cimbálová muzika byla založena roku 1995. Nyní má deset členů. „Na novém nosiči pracovali v podstatě od jara minulého roku. V květnu pořádali tématickou besedu, kde písničky uvedli poprvé,“ připomněla Kovaříková.

CD nese název Sloboda, Sloboda. Je vzpomínkou a poděkováním evangelickému knězi Danielu Slobodovi, který na Rusavě působil v devatenáctém století.

„V moravském zemském archívu v Brně jsme objevili dva malé útlé deníčky, rukopisy Daniela Slobody, ve kterých je zaznamenáno asi přes devadesát písní a přes devadesát písňových textů,“ vysvětlila Kovaříková.