Rozsáhlá výstava s optimistickým názvem I´m OK je instalována na čtyři sta metrech čtverečních a představí autorovy nejslavnější kolekce od Marylin Monroe, přes přebaly LP desek Velvet Underground, Rolling Stone či Warholova životního přítele Johna Lennona až po slavné Campbellovy plechovky.

"I'm OK zní za prvé optimisticky a za druhé je to věta, kterou Andy psával na pohlednice své matce. Vystavujeme to nejzajímavější, co vytvořil. Andy měl zálibu v osobnostech, takže jsou to například varianty portrétu Mao Ce-tunga, který čínská vláda prohlásila za jediný oficiální, nebo dvě kolekce Marylin Monroe, jednu vytvořenou sítotiskem a druhou jako granolitografie,“ okomentoval výstavu Andyho Warhola v holešovském zámku kurátor Miroslav Houška. Expozice je tam k vidění ode dneška, potrvá do 1. října.

V takovém rozsahu se Warholova díla na veřejnost dostávají po mnoha letech. Holešov je vedle stálé pražské expozice letos v Česku jediný, který nabízí tvorbu tak výrazné osobnosti světového výtvarného umění.

Noc kostelů v chrámu sv. Václava v Hulíně
Noc kostelů v pátek otevře i brány svatostánků na Kroměřížsku

K expozici navíc patří i sítotisková dílna, ve které si návštěvníci mohou nechat vyrobit tričko s motivem Andy Warhola. Andy Warhol, vlastním jménem Andrej Warhola se narodil do velmi chudých poměrů rusínským přistěhovalcům z východoslovenské Míkové 6. srpna 1928 v americkém Pitsburghu. Byl představitelem a vůdčí osobností uměleckého hnutí pop art, jehož cílem bylo dostat co nejvíce děl mezi co nejširší počet obyvatel, třeba i formou tisku uměleckých děl.

Svou kariéru zahájil jako reklamní grafik a ilustrátor a stal se známým po celém světě jako malíř, režisér undergroundových filmů a hudební producent skupiny The Velvet Underground. Začátkem roku 1960 otevřel v New Yorku slavné studio The Factory, kde se otočila celá plejáda nejvýznamnějších osobností americké kultury. V roce 1962 namaloval sérii dvaatřiceti kusů Cambell´s Soup a vystavil je v jedné z newyorských galerií. Dnes má výstava několikamilionovou hodnotu.

Andy Warhol pracoval celý svůj umělecký život až do smrti na návrzích obalů gramofonových desek. Zemřel 22. února 1987 po banální operaci žlučníku na zanedbanou péči v jedné z newyorských nemocnic. (ex)

V Chropyni zahnízdila labuť zpěvná, podobná záležitost je přitom v Česku unikátem. Elegantní ptačí pár navíc o uplynulém víkendu vyvedl mláďata, konkrétně hned čtyři labuťátka.
Český unikát! Zpěvanka se zahnízdila v Chropyni a vyvedla čtyři mladé