Předchozí
1 z 6
Další

Níže přinášíme odpovědi na první dvě otázky.

1. Proč jste se rozhodl/a kandidovat v senátních volbách?

2. Co podle vás nejvíce trápí obyvatele Kroměřížska a co byste s tím z pozice senátora/senátorky udělal/a?

Rudolf Seifert (STAN)

Rudolf Seifert.Rudolf Seifert.Zdroj: se svolením kandidáta1. Asi posledním impulsem k mé kandidatuře bylo zjištění, že stále více ovládají dění u nás stranické sekretariáty, zájmy různých hnutí a velkých politických stran, anebo lobistických skupin. Bohužel se také kvůli těmto tlakům stále více společnost vyhraňuje k současným problémům - zdražování, sociální oblast a zdravotnictví, zajištění dostupných energií, životní prostředí, válka na Ukrajině, další uprchlické vlny atd. Nejde mně o kumulování funkcí, ale vím, jaký přínos pro Kroměřížsko mělo působení předchozího starosty v Senátu.

2. Konkrétně Kroměřížsko a celkově Zlínský kraj je podfinancovaný, odcházejí nám mladí lidé do velkých aglomerací nebo mimo republiku, velmi komplikovaná je sociální oblast a zdravotnictví – stát i kraj přenášejí zajištění těchto oblastí na samosprávy a to i s financováním a např. o zajištění přímé zdravotní péče – tedy obvodní lékaři, stomatologové nebo pediatrů – musí města takřka bojovat a vymýšlet různé bonusy (byty, ordinace apod.). Samostatná kapitola je životní prostředí, podpora zemědělců a firem i s řešením dopravy.

Stanislav Skála (SPD)

Stanislav Skála.Stanislav Skála.Zdroj: se svolením kandidáta1. Kandiduji do senátu, abych nabídl své celoživotní zkušenosti v zemědělství a potravinářství. Zdražující potraviny a čím dál nižší soběstačnost státu ve výrobě vlastních potravin povede ke zbídačování obyvatel a sociálním nepokojům.

2. Obyvatele Kroměřížska a části Vyškovska trápí nejvíce velmi nízké mzdy. Chtěl bych se jako senátor pokusit získat do regionu firmy s perspektivními obory, které jsou schopny nabídnout vyšší mzdy.

Lucie Pluhařová (ANO)

Lucie Pluhařová.Lucie Pluhařová.Zdroj: se svolením kandidátky1. Ty důvody jsou politické a osobní. Chci dobrou správu věcí veřejných a současně chci přenést své zkušenosti ze soukromého i veřejného sektoru a svůj osobní pohled při prosazování správných a prospěšných myšlenek. Mám ráda výzvy a chci přesvědčit voliče Kroměřížska, že jsem ta správná zástupkyně jejich zájmů. Určitě nechci a nepotřebuji pouze teplé místečko. Mám své potřebné zázemí, a proto mohu být dobrou senátorkou za Kroměřížsko.

2. Kroměřížsko je krásný a pestrý okres plný pracovitých lidí, kteří jsou za svou práci odměňováni hůře než v jiných částech republiky. Tento trend, spojený s odchodem zejména mladších lidí za lepšími odměnami za práci, je třeba zbrzdit a otočit. Již nyní, z pozice ředitelky průmyslové zóny Holešov, dělám maximum pro přivedení nových investorů, kteří vytváří pracovní místa a přirozeně tak dochází k růstu mezd, vyšším odvodům peněz do rozpočtů a ke zlepšení úrovně života nás všech.

Olga Sehnalová (ČSSD)

Olga Sehnalová. Ilustrační foto.Olga SehnalováZdroj: DENÍK/archiv1. Protože nechci přihlížet, jak se nečinností státu rozkládá české zdravotnictví, jak se zhoršuje jeho dostupnost, na což doplácí nemocní lidé, ti, kteří lékařskou péči potřebují. To chci změnit a být v Senátu hlasem regionu, který je daleko od Prahy.

2. Když skončí Váš praktický lékař a Vám nemá kdo předepsat léky, které nutně potřebujete, když nemůžete najít zubaře pro sebe a své děti, když například na operaci kyčelního kloubu čekáte v bolestech ne měsíce, ale roky. To jsou bohužel problémy konkrétních lidí na Kroměřížsku, ale zdaleka nejen zde, které řeším jako krajská radní pro zdravotnictví dnes a denně. Zdravotní péče se nesmí koncentrovat jen do velkých měst, zatímco v menších městech a na venkově se stává nedostupnou. Zajistit dostupnost zdravotní péče je úkol státu a centrální politiky, která selhává. Můj hlas v Senátu byl měl v této věci vyšší váhu, v tom vidím smysl své kandidatury.

Šárka Jelínková (KDU+ODS+TOP 09)

Šárka Jelínková.Šárka Jelínková.Zdroj: se svolením kandidáta1. Jako senátorka jsem zapojena do tvorby a přípravy potřebných a důležitých zákonů, na které naši občané dlouhodobě čekají. A já osobně nerada odcházím od rozdělané práce. Vidím před sebou velké úkoly, na kterých aktivně spolupracuji a které nejsou dokončeny. Chybí nám dokončená důchodová reforma, stabilní financování sociálních služeb, větší podpora pečujících osob, není dokončen zákon o dostupném bydlení. A to je moje velká motivace, abych se znovu ucházela o podporu ve volbách do Senátu.

2. V kroměřížském regionu dochází k poklesu počtu obyvatel a k jeho stárnutí. Podstatné je tento pokles co nejvíce zpomalit a také otázka pomoci lidem, kteří z důvodu věku potřebují naši podporu. To znamená investovat do kvalitního školství, zdravotnictví a podporovat lokální malé a střední firmy. Na neposledním místě je podpora rodin s dětmi a potřebných seniorů. Samostatnou kapitolou je dostupné bydlení. Jsem zapojena do podpory zákona o dostupném bydlení.

Jana Zwyrtek Hamplová (Nezávislí)

Jana Zwyrtek Hamplová.Jana Zwyrtek Hamplová.Zdroj: se svolením kandidátky1. Rozhodnutí nebylo snadné, protože nic podobného jsem rozhodně neměla v plánu. Když jsem ale viděla, kdo všechno o nás může rozhodovat, aniž věci rozumí, a jak jsem i jako advokátka bezmocná, rozhodla jsem se do toho jít. Pro někoho je politika asi vrchol – v mém případě je vrcholem spíš výhra u Ústavního soudu nebo zachráněné miliony pro nemocnici nebo obec. Ostatně několik podobných věcí jsem řešila i na Kroměřížsku. Tedy já svých profesních cílů již dosáhla, a to, co umím, chci naopak senátu věnovat.

2. Senátor je zákonodárce, tedy některým slibům se usmívám. Ovšem je tu jedna důležitá věc – osobní autorita, kterou když senátor má, může svému regionu pomoci ve všem. Ať jsou to v případě Kroměřížska nedokončená protipovodňová opatření, doprava, malá péče o venkov, zdravotnictví a tak dále - zkrátka co je třeba. Jen musí vědět jak, a hlavně ho musí "tam nahoře" brát vážně. Což by mohlo v mém případě docela fungovat (úsměv). Advokátku, která ví, co chce, a nedá pokoj, dokud to nedostane, nemá každý. Kroměřížsko by ji mít mohlo.

Jednotliví kandidáti jsou seřazeni podle vylosovaných volebních čísel.

#interaktivni-infografika|e799f73c-cfbc-41a3-86ad-dcd082c5f80e#