Milníku 98 procent recyklované vody se podařilo podle portálu NASA dosáhnout pomocí Systému kontroly prostředí a podpory života (ECLSS). Systém obsahuje mimo jiné pokročilé odvlhčovače, které jsou schopny zachytit vlhkost uvolňovanou do vzduchu z dechu a potu posádky a tu pak recyklovat.

Zařízení s názvem Urine Processor Assembly (UPA) ale dokáže destiloval i lidskou moč. Procesem vznikne voda a močový roztok, jinak řečeno solanka. Ta podle serveru Space stále obsahuje určité množství nevyužité vody. K její extrakci je určen přístroj Brine Processor Assembly (BPA), který dokázal celému systému zvýšit efektivitu recyklace vody právě na 98 procent. Před jeho instalací to bylo o čtyři procenta méně.

Všechnu odpadní vodu nakonec zpracuje Water Processor Assembly (WPA), který ji přemění na pitnou. Zařízení používá sérii specializovaných filtrů a katalytický reaktor, který má za úkol rozkládat zbývající stopové znečištění. Kromě kontroly vody do ní systém přidává i jód, aby zabránil růstu mikroorganismů.

„Řekněme, že na stanici nasbíráte 45 litrů vody. Téměř litr z toho ztratíte a zbylých 98 procent se prostě točí pořád dokola. Udržet to v chodu je docela úžasný úspěch,“ uvedl člen týmu Johnsonova vesmírného střediska, který má celý systém na starost, Christopher Brown. Posádka používá vodu třeba i na přípravu jídla a hygienu.

Není to nechutné, ale efektivní

Zpracování vody na Mezinárodní vesmírné stanici není podle vědců nechutné, dokonce má fungovat lépe než na Zemi. „Posádka nepije moč. Pije vodu, která byla regenerována, filtrována a vyčištěna tak, že je čistší než ta, kterou pijeme tady na Zemi. Máme spoustu pozemních testů, které nám dávají jistotu, že vyrábíme čistou, pitnou vodu,“ řekla manažerka vodních subsystémů ECLSS Jill Williamsonová.

Jak funguje ECLSS?

| Video: Youtube

Nemožnost zásobování na vesmírných misích podle odbornice znamená to, že musí být schopni získat zpět všechny zdroje, které posádka potřebuje. „Čím méně vody a kyslíku budeme muset dopravit nahoru, tím více vědeckých zařízení bude možné do nosné rakety přidat,“ uvedla. Dodala, že se díky systémům bude moci posádka soustředit na skutečný záměr své mise.

ECLSS je systém regenerativního hardwaru, který poskytuje posádce Mezinárodní vesmírné stanice čistý vzduch a vodu. Díky němu se prodlužuje její pobyt ve vesmíru a také se výrazně snižují náklady na provoz vesmírné stanice. Na ISS ho nyní využívá sedm astronautů z Expedice 69, který započala v březnu tohoto roku.