Pod vlivem úplňku

Úplněk nastává v okamžiku, kdy se Země nachází mezi Sluncem a Měsícem. To znamená, že je Měsíc na opačné straně Země než Slunce. Při úplňku je celá viditelná strana Měsíce osvětlena Sluncem.

Tento úkaz sledovali lidé odpradávna a všímali si, jak kulatý Měsíc zářící na noční obloze může ovlivňovat jejich spánek, náladu i zdravotní stav.

„Měsíční fáze ovlivňují nespavost, objevují se bolesti hlavy i kloubů. Zvláštní energii spojenou s Měsícem v úplňku mohou vnímaví lidé pociťovat už tři dny před úplňkem a také po něm,“ uvádí Deník. Úplněk byl navíc považován za období, kdy se dařilo spiritualitě a různým magickým rituálům.


Nahrává se anketa ...

Měsíční fáze sledovali i původní obyvatelé Severní Ameriky a jednotlivé úplňky pojmenovávali podle toho, se právě dělo v přírodě s rostlinami nebo se zvířaty. A tak například v lednu vyhlíželi vlčí úplněk, v únoru sněžný, v červnu jahodový a v prosinci studený. Květnový úplněk dostal název květinový, protože právě v této době je příroda doslova posetá květy.

Američtí indiáni netušili, že jejich poetické označení pro úplňky se lidem tak zalíbí, že je vezmou za své a že se postupně rozšíří do celého světa.

VIDEO: Květinový úplněk u Brna

| Video: Youtube

Květinový úplněk zahájí období světlejších nocí

Kdy nastane letošní květinový úplněk? „Měsíc bude v úplňku ve čtvrtek 23. května v 15:53 SELČ,“ uvedl astronom Martin Gembec na serveru České astronomické společnosti. Měsíc ve fázi kolem úplňku na noční obloze silně září a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat.

close Květinový úplněk můžeme využít k noční procházce a spojení s přírodou. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Květinový úplněk můžeme využít k noční procházce a spojení s přírodou.

Nové příležitosti i prudké emoce

Z astrologického hlediska nastane letošní květinový úplněk ve Střelci, tedy v devátém astrologickém znamení. Střelec je znamení zvědavosti, dobrodružství a optimismu, nabádá k otevírání nových možností i hledání pravdy.

Střelec přináší energii expanze, inspirace a hledání pravdy. Je to čas, abychom se osvobodili od omezujících myšlenek a otevřeli se novým možnostem a perspektivám.

„Vzhledem k filozofické a dobrodružné povaze Střelce je letošní květinový měsíc vynikajícím obdobím k přehodnocení a opětovnému zápalu pro vaše dlouhodobé cíle, cestovní plány a osobní přesvědčení,“ píše lifestylový portál Popsugar.

Podle něj můžete v období letošního květnového úplňku zažít silný pocit optimismu a ochotu riskovat nebo přijímat nové příležitosti. „Tato posilující energie vám může pomoci překonat nejistotu i minulé nezdary, které by mohly ztlumit vaši energii,“ podotýká Popsugar.

Někteří astrologové však varují před prudkými a nekontrolovatelnými emocemi, které přináší Měsíc ve Střelci a Slunce v Blížencích. Ve spojení ohnivého a vzdušného znamení hrozí unáhlenost, vztek, nepromyšlená rozhodnutí či úsilí o rychlá řešení problémů. Lidé, kteří těmto hnutím mysli podlehnou, mohou za své neuvážené chování v budoucnosti zaplatit.

„Použijte tento úplněk k tomu, abyste se uzdravili zevnitř a začněte s projekty, které tomuto procesu pomohou,“ radí astroložka a spisovatelka Preeti Kulkarniová na webu Lifestyle Asia.

 • Buďte otevření přijímání nových výzev a nových životních situací.
 • Neřešte negativní zážitky z minulosti a nenechte, aby vás obtěžovaly v přítomnosti.
 • Nebojte se analyzovat a řešit problémy ve svém osobním životě.
 • Upřednostňujte péči o sebe a zkuste si psát deník, meditovat nebo si najít koníček, který vás uklidní.

Úplňky v roce 2024:

Využijte úplněk a spojte se s přírodou

Květinový úplněk můžeme využít k většímu spojení s přírodou, které nás uklidní a naplní radostí. „Oslava Měsíce v úplňku může být radostným a smysluplným zážitkem, zvláště když jsou aktivity v souladu s tématy růstu, obnovy a hojnosti,“ vysvětluje web The Local Mystic,  který se věnuje mystice a rituálům a přináší i návod, jak nejlépe oslavit květinový úplněk.

 • Měsíční procházka. Vydejte se na klidnou procházku zahradou nebo přírodou během večera, kdy je Měsíc v úplňku. Pozorujte rozkvetlé květiny, poslouchejte zvuky přírody a spojte se s energií měsíce.
 • Sbírejte čerstvé květiny, važte kytice, pleťte věnce nebo vytvářejte herbáře. Vyzdobte jimi svůj domov.
 • Meditace za úplňku. Vyhraďte si čas na meditaci nebo osobní reflexi ve světle úplňku. Zaměřte se na záměry související s růstem, obnovou a hojností a představujte si, jak se vaše cíle naplňují.
 • Naplánujte piknik za měsíčního svitu. Vezměte sezonní ovoce, saláty s jedlými květy a bylinkové čaje, vychutnejte si výživné jídlo v přírodě a těšte se z měsíční záře.
 • Rituál s ohněm. „Rozdělejte na zahradě nebo na bezpečném místě oheň, zapište si své nejdůležitější plány a záměry na kousky papíru, a pak je spalte v ohni jako symbolické uvolnění a projev vašich tužeb,“ píše The Local Mystic.
 • Rituál sázení. Zasaďte semínka nebo sazenice jako symbolické gesto nových začátků a růstu. Pečujte o tyto rostliny po celou sezonu, jako byste se starali o své plány.
 • Meditace za úplňku. Vyhraďte si čas na meditaci nebo osobní reflexi pod světlem Měsíce v úplňku. Zaměřte se na záměry související s růstem, obnovou a hojností a vizualizujte si, jak se vaše cíle naplňují.
 • Měsíční jóga nebo tanec. Cvičte jógu nebo tancujte venku v záři úplňku.
 • Běžte se vykoupat nebo si zaplavat za svitu luny. Relaxujte a vstřebávejte lunární energii, abyste se dobili a omladili.

„Tyto aktivity mohou zlepšit vaše spojení s přírodou, podpořit všímavost a vyvolat pocit oslavy a vděčnosti,“ vysvětluje The Local Mystic.

Co vás sblíží s Květinovým úplňkem? K oslavě květnového úplňku a ke spojení s ním vám pomohou předměty a oděvy v růžové, zelené a bílé barvě, které symbolizují harmonii, obnovu a duchovní probuzení. Z krystalů se k němu hodí růženín, zelený avanturín či měsíční kámen a z bylin levandule pro jasnou mysl, rozmarýn pro duchovní růst a jasmín pro povznesení ducha i podporu lásky a smyslnosti.