Za rok umře na rakovinu více než milion lidí mladších padesáti let, výskyt zákeřné nemoci u této věkové skupiny navíc raketově roste. Vědci v nové studii zveřejnili děsivé statistiky týkající se jedné z nejsmrtelnějších nemocí a připojili jejich domněnky o tom, co může nárůst nemocných způsobovat.

Studie publikovaná v British Medical Journal (Oncology) jako první zkoumala problematiku v globálním měřítku a se zaměřením na mladší dospělé. Výzkumníci v ní analyzovali data celkem z 204 zemí a zahrnuli do ní 29 typů rakoviny. Zaměřili se na nemocné ve věku 14 až 49 let.

Více než tři miliony případů ročně  

Odborníci z University of Edinburgh ve Skotsku a Zhejiang University School of Medicine v Hangzhou v Číně prozkoumali časové období mezi roky 1990 a 2019. Zjistili, že celosvětové případy časného nástupu rakoviny vzrostly z 1,82 milionu na neuvěřitelných 3,26 milionu, což značí 79procentní nárůst.

„Od roku 1990 se výskyt a úmrtí na rakovinu s časným nástupem celosvětově podstatně zvýšil,“ citoval badatele list The Guardian. Největší nárůst případů zaznamenali u rakoviny průdušek a prostaty. Nejvyšší míru časného nástupu nemoci pozorovali v Severní Americe, Oceánii a západní Evropě.

Nejsmrtelnější je rakovina prsu

Znepokojujícím faktem je, že se zvýšil rovněž počet úmrtí na rakovinu, od roku 1990 o celých 27 procent. Nejvíce lidí umíralo na rakovinu prsu, pak průdušek, plic, žaludku a střev. Úmrtí na rakovinu byly rovněž nejčastější v Oceánii a východní Evropě.

„Ve Spojeném království ale roční úmrtnost na rakovinu s časným nástupem klesla. Je to důkazem snah o častý screening a léčbu rakoviny za posledních třicet let,“ uvedl podle portálu The Sun autor studie Xue Li.

| Video: Youtube

Experti rovněž nedávají nadějné vyhlídky do budoucna. Myslí si, že celosvětový počet nových případů rakoviny s časným nástupem do roku 2030 ještě naroste, a to o dalších 21 procent. V ohrožení budou hlavně čtyřicátníci.

Někteří odborníci vyzvali k opatrné interpretaci výsledků studie. „Jakkoli se to může zdát alarmující, rakovina je primárně onemocněním vyššího věku, přičemž většina nových případů rakoviny na celém světě je diagnostikována u lidí ve věku 50 a více let,“ okomentovala výsledky studie doktorka Claire Knight z Cancer Research UK.

Více pohybu a zdravější strava

Experti se ve studii rovněž pokusili zjistit, co za nárůstem počtu nemocných stojí. Mezi hlavní faktory podle nich patří špatné stravování, užívání alkoholu a tabáku, fyzická nečinnost a obezita. Podpora zdravějšího životního stylu společně s častějšími venkovními aktivitami by podle nich mohla být dobrým krokem ke snížení pravděpodobnosti raného nástupu rakoviny.

Škodlivá je podle nich zejména dieta s vysokým obsahem červeného masa, soli a nízkého množství ovoce a mléka.  

Světová zdravotnická organizace uvádí, že rakovina je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí. V roce 2020 měla celkově na svědomí téměř deset milionů lidských životů. Nejčastějšími rakovinami jsou nádory prsu, plic, tlustého střeva a konečníku. Přibližně jedna třetina úmrtí na rakovinu je způsobena faktory popsanými v nejnovější studii.

V České republice je podle Národního onkologického programu ročně průměrně diagnostikováno více než 87 tisíc pacientů, v souvislosti se zhoubným nádorem pak za rok umírá 27 tisíc lidí. Celkem v ČR žije 600 tisíc lidí se zhoubným novotvarem.

Statistiky jsou neúprosné, každý třetí obyvatel České republiky podle nich v průběhu svého života onemocní rakovinou. Částečně může podle odborníků rostoucí počet hlášených případů souviset se stárnutím české populace, věk je totiž hlavním rizikovým faktorem rakoviny.