Ve výběru jsou hračky, oblečení i elektro výrobky. U hraček byly například naměřeny nadměrné hodnoty ftalátů.

„Ftaláty mohou proniknout do těla dítěte pokožkou či při olizování plastu ústy a podle vědeckých zjištění mohou poškodit reprodukční systém a zvýšit riziko onemocnění astmatem a rakovinou,“ informoval mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Zábavní pyrotechnika - ilustrační foto.
Vědci z Akademie věd prosazují omezení ohňostrojů, jsou podle nich toxické

V řadě výrobků bylo naměřeno i nadlimitní množství olova, které představuje hrozbu i pro životní prostředí.

Jedním ze zákazných výrobků je i Postýlka prodávaná pod názvem COTO BABY SAMBA LUX 2020. Ta je nebezpečná tím, že se může při aktivované funkci „kolébání“ za určitých okolností převrátit.

U této varné konvice Activer typ 14018051/A16211 se může roztavit plast.U této varné konvice Activer typ 14018051/A16211 se může roztavit plast.Zdroj: se svolením ČOI

Inspektoři narazili také na nebezpečnou varnou konvici. I pokud v ní není voda, může se sepnout, čímž to se záhy roztaví spodní část. „Tím dojde k zpřístupnění živých částí výrobku, ve kterých je nebezpečné napětí 230 V. Pokud se uživatel těchto částí náhodně dotkne, může dojít k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu,“ vysvětlil Fröhlich.

A na seznam zakázaných výrobků se dostalo i dětské oblečení. Například mikiny se šňůrkami, a to tak nebezpečnými, že se na nich dítě může uškrtit. „Zvláště pak při hře na skluzavce,“ sdělil Fröhlich.