Od středy 18. března je zakázán všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa). Za ochranný prostředek je považován respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének. Za porušení toho  zákazu je možné uložit pokutu až 20 tisíc korun.

OMEZENÍ VOLNÉHO POBYHU OSOB

Od pondělí 16. března také platí omezení volného pohybu osob. Toto omezení se nevztahuje na:

 
- cestování do zaměstnání k výkonu podnikání
- nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení
- cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí
- pobyt v přírodě nebo parcích
- účast na pohřbu
- veřejnou hromadnou dopravu
- služby pro obyvatele včetně zásobování
- rozvážkovou službu
- veterinární péči

POBYT NA VEŘEJNOSTI NEJVÝŠE V POČTU DVOU OSOB

Vláda ČR nově schválila pobyt na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti či účasti na pohřbu.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na Krajskou hygienickou stanici Zlínského kraje: 724 221 953 a 577 006 759. V provozu nepřetržitě od 7:00 do 19:00 hod. E-mail: covid19@khszlin.cz

- Číslo na celostátní nonstop infolinku: 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

UZAVŘENÉ PRODEJNY A NEDOSTUPNÉ SLUŽBY


S platností od soboty 14. března jsou uzavřeny některé obchody, dále všechny restaurace a kavárny, opatření se týká také kadeřnictví, kosmetických salonů a dalších služeb. Uzavřeny zůstávají:

- prodej ubytovacích služeb
- provoz autoškol
- sdílené taxislužby
- samoobslužné prádelny a čistírny
- lázeňská zařízení pro péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění

Zakázána je také přítomnost veřejnosti na vnitřních i venkovních sportovištích.

OTEVŘENÉ PRODEJNY A DOSTUPNÉ SLUŽBY 

- lékárny, prodejny se zdravotnickými potřebami
- supermarkety
- prodejny s látkami
- banky
- trafiky
- pošty (přepážky, kde nedochází k přímému kontaktu) - zrušen je víkendový provoz!
- benzinové pumpy, myčky automobilů
- servisy výpočetní a telekomunikační techniky, audio- a videopřijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti
- MHD
- prodejny pokladních jízdenek
- úřady, které budou otevřeny dvakrát týdně na tři hodiny, a to v pondělí a ve středu
- opravny aut, odtahové služby, prodejny náhradních dílů
- zámečnictví či opravy
- údržba a instalaci strojů a zařízení pro domácnost
- provozovny, kde si vyzvednete objednané zboží nebo zásilku
- zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby, květinářství
- stavební, projektantské firmy (geologové, zeměměřiči, stavební analytici)
- realitní zprostředkování a činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
- hotely a penziony (možnost ubytovávat pouze osoby, které budou požadovat ubytování za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti)
- pohřební služby
- květinářství
- optiky
- prádelny, čistírny
- prodejny s domacími potřebami (pouze v případě, že si tam lidé mohou zakoupit zdravotnické pomůcky)

OCHRANNÉ RUKAVICE V OBCHODECH I OMEZENÁ MOŽNOST UBYTOVÁNÍ

Podle opatření ministerstva zdravotnictví budou otevřené obchody od pátku 27. března u vchodu povinně nabízet zákazníkům rukavice nebo sáčky na ruce. 
V rámci stejného mimořádného opatření mohou nově hotely a penziony ubytovávat osoby, které budou požadovat ubytování za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti.

ČESKÁ POŠTA

Česká pošta přistupuje v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem a rozhodnutími Vlády ČR k omezení provozu. Ty nejdůležitější informace týkající se fungování jednotlivých poboček pošty naleznete níže.

S účinností od 19. března mají všechny pošty omezeny hodiny pro veřejnost maximálně do 16 hodin a s účinností od 21. března je zrušen na všech pobočkách víkendový provoz.

Česká pošta pomůže v současné situaci kolem koronaviru seniorům, kterým pravidelně vyplácí důchod buď doručováním domů, nebo výdejem na pobočkách. Důchody, které Česká pošta doručovala na adresu důchodce, budou i nadále doručovány beze změny.

Nově k nim od pondělí 23. března přibudou i důchody, které se pokusí Česká pošta doručit. Pokud by se stalo, že důchodce nebude doručovatelem zastižen, bude mu důchod uložen na ukládací poště.
Senior si pak může zavolat na svoji poštu a domluvit si konkrétní datum, kdy mu pošťáci důchod doručí domů. Pokus o doručení bude učiněn i u důchodů, které si důchodci nevyzvedli 20. března 2020.

ÚŘADY, INFORMAČNÍ LINKY

Provozní doba Městského úřadu Koryčany ve dnech 24. 3. 2020 až 31. 3. 2020: 

úterý 24. 3. 2020:  zavřeno

středa 25. 3. 2020: 15 – 16 hodin (jen po předchozí tel. domluvě)

čtvrtek 26. 3. 2020: zavřeno 

pátek 27. 3. 2020: zavřeno 

pondělí 30. 3. 2020: 8 – 9 hodin (jen po předchozí tel. domluvě)

úterý 31. 3. 2020: zavřeno

Městský úřad Holešov (Masarykova 628, 769 01 Holešov), telefon: 573 521 111

- dne 15. 3. 2020  s účinností od 16. 3. do 24. 3. 2020 Městský úřad Holešov zahajuje omezený provoz z důvodu rizika nákazy koronavirem.
Své záležitosti vyřizujte přednostně elektronicky prostřednictvím elektronické podatelny: podatelna@holesov.cz, datovou schránkou x8qbfvu, e-mailem přímo na pracovníky nebo telefonicky na čísle 573 521 111.
 
Dle tohoto usnesení se úřední dny nařizují takto:

pondělí   08.00 – 11.00 hodin

- středa   14.00 – 17.00 hodin

Mimo tyto hodiny a dny bude budova úřadu uzavřena.

Informační linka na téma koronavirus pro obyvatele Kroměříže 

- kroměřížská radnice zřizuje od úterý 24. března nouzovou informační linku pro občany města, především však pro seniory a osoby se zdravotním handicapem. Pracovník městského úřadu jim na telefonním čísle 720 744 886 v pracovní dny od 8 do 15 hodin poskytne informace související s nákazou koronavirem. „Například jim vysvětlí opatření proti šíření epidemie a poskytne informace o aktuálních službách pro obyvatele města. Volajícím ale bude k dispozici i pro obyčejný rozhovor o tom, co občana v souvislosti s aktuálními opatřeními zrovna trápí,“ poznamenal místostarosta Vít Peštuka.

LINKA PRVNÍ PSYCHICKÉ POMOCI

Období nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 či povinně nařízená domácí karanténa může pro někoho znamenat nepřiměřenou psychickou zátěž. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo pod číslem 1212 také linku první psychické pomoci. Linka je bezplatná a určena všem občanům. Provoz linky zajišťují zdravotničtí interventi a psychologové Systému psychosociální intervenční služby (SPIS), vycvičení pro komunikaci s lidmi zasaženými psychicky nadlimitní situací.

Během nově nastalých vládních opatření byl zaznamenán nárůst výskytu stavu úzkostí. Vzniklá situace může ovlivnit především osoby, které se již před tímto stavem špatně vyrovnávali se stresem nebo mají predispozice na horší reakce na stres. Je proto potřeba klást důraz na prevenci proti prožívání strachu a stresu. Stres je reakce na ohrožení a s tím souvisí i pocity úzkosti. Tyto pocity vychází z nejistoty a z neznámého. Linka psychické pomoci pod číslem 1212 (volba 5) nabízí možnost promluvit si s odborníkem, který úzkostem volajícího a s nimi spojenými starostmi porozumí a bude spolu s ním hledat řešení a úlevu.

POMOC SENIORŮM

Kroměřížská radnice spolu s partnery pomáhá seniorům a zdravotně postiženým lidem, kteří nemají možnost zajistit si sami nákup základních potravin, drogerie, léků a zdravotnických potřeb. Mohou se v pracovní dny od 8 do 15 hodin obrátit na pracovníka městského úřadu na čísle 720 744 884, který jim nákup zprostředkuje.

Nakupovány jsou základní potraviny, drogistické potřeby, léky a zdravotnické potřeby do částky 500 korun na osobu. Zajištění nákupu a dovoz je bezplatné, hradí se pouze hodnota nákupu, Služba je zřízena pro občany města Kroměříže a jeho místních částí. Připravilo ji město Kroměříž ve spolupráci s Arcibiskupským gymnáziem v Kroměříži a obecně prospěšnou společností ADRA.

„Zatím službu využívají jednotky občanů, nákupů není denně ani deset. Rád bych, aby se občané nebáli zavolat a o tuto službu si říci. Omezení volného pohybu osob v době nouzového stavu dopadlo především na osaměle žijící seniory a handicapované lidi. Tímto způsobem jim v obtížné situaci nabízíme pomoc,“ řekl místostarosta Vít Peštuka.

OTEVÍRACÍ DOBY OBCHODŮ

LIDL Kroměříž (Velehradská 451/4B, Kroměříž), telefon: 800 115 435

Pondělí - sobota: (7 - 20 hodin)

Neděle: (8 - 20 hodin) 

KAUFLAND Kroměříž (Obvodová 3310/13A, 767 01 Kroměříž), telefon: 573 336 250

Pondělí - neděle: (7 - 22 hodin) 

Prodejna COOP ve Zdounkách: 

Od středy 25. 3. 2020 bude otevřeno: v pracovní dny od 6 do 16.30 hodin, v sobotu od 8 do 11.30 hodin, v neděli bude prodejna zavřena.

Renta Kvasice (COOP): 

- od pondělí do pátku je otevřeno od 6.30 – 16 hodin, v sobotu je otevřeno od 8 – 11 hodin, v neděli je zavřeno.

DOPRAVA (OMEZENÍ MHD)

OD 30. 3. 2020

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s platností od pondělí 30. 3. 2020 do odvolání na všech autobusových regionálních linkách zajišťovaných Zlínským krajem znovu zaveden provoz podle jízdních řádů, které platí o letních prázdninách.

„Opětovně tak budou zajištěny i autobusové spoje, které v ranních a večerních hodinách využívají cestující pro cestu do práce a z práce,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy. V platnosti však zůstává omezení dálkových spojů. Vybrané dálkové spoje jedoucí do Brna budou zkráceny do Vyškova, ostatní spoje do Brna a Ostravy budou včetně víkendu zrušeny.

V železniční dopravě zůstávají v platnosti krizové jízdní řády platné od 24. 3. 2020.

Změny ve vyhledávačích spojení, např. IDOS, se projeví nejpozději 30. 3. 2020.

Nové jízdní řády s platností od 30. 3. 2020 budou nejpozději od soboty 28. 3. 2020 dostupné také na webovém portálu ID ZK, který spravuje společnost KOVED, viz https://www.id-zk.cz/jizdni-rady

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku