ZLÍNSKO

Zimní radost. Zapojte se do fotografické soutěže 
KDY: do konce února
KDE: Zlín 

Pokud vás na vašich procházkách doprovází fotoaparát, zvěčňujete zimní radovánky, čarování mrazu či cokoliv jiného, zkuste štěstí a zašlete svůj snímek do fotografické soutěže. Ta je určena pro malé i velké příznivce Family a Senior Pointu Zlín. Fotografie na téma zimní radost posílejte na familypointzlin@cpr-zlin.cz nebo seniorpointy.cz. Soutěž trvá do konce února.

Fotografická soutěž. Ilustrační foto.Fotografická soutěž. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv

Na kopec za výhledy
KDE: Slopné 

Pokud se vydáte z obce Slopné po žluté turistické značce přes vrch Klokočí na hlavní hřeben Vizovických vrchů, narazíte vysoko na odlesněném hřebeni těsně před hradbou lesa na zajímavé vyhlídkové místo. Směrem k jihu horizont vyplňuje hradba kopců Bílých Karpat. Nejvyšší na obzoru jsou Kameničná a Uhliska.

Slopné - vyhlídka.Slopné - vyhlídka.Zdroj: Turistika.cz

K pomníku partyzána
KDE: Vizovice 

Pomník partyzána stojí od roku 1950 v malém parčíku s kapličkou Panny Marie Lurdské naproti budově Sokolovny. Pomník se nachází v centru oblasti, proslulé za Druhé světové války silným protifašistickým odbojem a partyzánským hnutím. Přímo ve Vizovicích působila odbojová organizace Obrana národa. V okolí pak operoval jeden z oddílů partyzánské brigády Jana Žižky.

Pomník partyzána.Pomník partyzána.Zdroj: Turistika.cz

KROMĚŘÍŽSKO

Vydejte se kolem Chropyňského rybníka
KDE: Chropyně 

Chropyňský rybník je chráněné území rozprostírající se od jižního okraje Chropyně. Kolem rybníka po jeho březích je vyznačena Naučná stezka Chropyně, jejíž výchozí bod najdete u barokního zámku. K zámku a rybníku vede značená turistická trasa od železniční stanice. Cesta vede k zámku, dále můžete pokračovat po západním břehu Zámeckého rybníka a dojít je možné k zámku v Kroměříži.

Chropyňský rybník.Chropyňský rybník.Zdroj: Deník/repro

Na vrchol Pardus
KDE: Rusava 

Oblíbený vyhlídkový vrchol Pardus najdete asi 2 kilometry od Rusavy. Kromě severních zalesněných svahů pokrývají vrcholové partie četné louky, které vytvářejí romantická zákoutí charakteristická spíš pro polohy s větší nadmořskou výškou. Na loukách, donedávna využívaných jako pastviny, jsou dodnes patrné meze a drobné zbytky hospodářských stavení jako připomínka hospodaření místních obyvatel v minulých staletích.

Vrchol Pardus.Vrchol Pardus.Zdroj: Východní Morava

Udělejte si procházku na Křídlo
KDE: Brusné 

Zřícenina hradu Křídlo stojí na zalesněném návrší nad údolím říčky Rusavy nedaleko obce Brusné. Hrad byl typem hradu s plášťovou zdí. Z hradu se dochovala část obvodové hradby, spodní část okrouhlé věže, základy hradního paláce a vstupní brány. Hrad zanikl zřejmě během uherských vpádů na Moravu v 15. století. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Zřícenina hradu Křídlo.Zřícenina hradu Křídlo.Zdroj: Východní Morava

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Vydejte se k soše Svatého Vendelína
KDE: Velehrad 

V ulici U Lípy, naproti poutní prodejně na západní straně velehradského Klášterního areálu v nároží ochranné zdi stojí ve výklenkové kapličce socha svatého Vendelína. Sochu světce vytvořil roku 1765 řezbář a sochař Hiernle. Oblouk vrchní římsy nad samotnou sochou kopíruje výrazný nápis: Zasvěceno sv. Vendelínu královskému pastýři.

Socha svatého Vendelína.Socha svatého Vendelína.Zdroj: Turistika.cz

K památníku tragédie
KDE: Salaš 

Necelé dva kilometry od obce Salaš stojí nad břehem potoka salašský velký památník. Vznikl v roce 1985 na věčnou památku obětem krvavého masakru, který se zde udál doslova v posledních hodinách druhé světové války. Památník tvoří dvacet kamenných pomníků na památku dvaceti obětí střetu partyzánských dobrovolníků a Vlasovců.

Salaš - památník obětem tragédie.Salaš - památník obětem tragédie.Zdroj: Turistika.cz

Do Trpasličího města
KDE: Osvětimany 

Cíl cesty se skládá ze tří vzájemně oddělených skalních útvarů a podle největšího z nich se nazývá Trpasličím městem. Tato lokalita se nachází blízko Čertových skal u Osvětiman a leží několik set metrů na jihozápad od nich. Skály jsou rozhozeny v pásu za sebou. Terén je ale přístupný všem věkovým kategoriím opravdových milovníků přírody. Trpasličí město v Chřibech je v podstatě takovým tajným tipem – nevede k němu žádná turistická značka a ani jiná cesta. Kdo jej však objeví, spatří tři nevšední skalní útvary s množstvím dutin a děr.

Trpasličí město.Trpasličí město.Zdroj: Deník/repro

VALAŠSKO

Uměním za obnovu Bečvy
KDY: sobota 20. února od 13 hodin
KDE: akce se uskuteční v Galerii Prostor a u soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy

Řeka Bečva byla od září 2020 tvrdě zkoušena. Bečva teče skrze naše srdce. I vy můžete podpořit její obnovu. Sledujte v sobotu od 13.00 živý stream aukce, uměleckých a hudebních vystoupení z Valašského Meziříčí ZDE.

Kupte v aukci umělcké dílo a svou částkou tak přispějte na obnovu života v Bečvě. Celý výtěžek bude věnovám na transparentní účet BEČVA 2020, číslo 35036038/5500, ze kterého bude obnova řeky financována. Zde na odkazu se dozvíte něco o daném účtu a po rozkliknutí účtu si můžete prohlédnout, k čemu jsou peníze využívány. Dodáváme, že práce rybářů na Bečvě je dobrovolná. 

Mrkněte na pozvánku:

Zdroj: Youtube

Chcete-li podpořit Bečvu tancem, zpěvem, divadelním vystoupením, čtením literárního díla, etc., můžete se osobně zúčastnit happeningu, který se bude konat v průběhu aukce dne 20. února 2021 na soutoku Bečvy ve Valašském Meziříčí. Vaše vystoupení je možné dodat také ve formě videa, které bude zveřejněno na facebookové události akce. Může být odvysíláno v rámci online streamu v průběhu aukce.

Uměním za obnovu BečvyUměním za obnovu BečvyZdroj: z webu KZ Valmez

Paterson | Moje kino LIVE
KDY: neděle 21. února od 20.30
KDE: on-line ZDE, doma
ZA KOLIK: 100 korun

Potřebujete si oddechnout od všech starostí, které táhnete za sebou a které vás v následujícím týdnu budou čekat? Pak si v neděli pusťte americké drama Paterson. Pronikněte do příběhu každodenního rytmu života dvou nenápadných lidí, manželů Patersonových, v němž půvab vyprávění tvoří poezie drobných detailů. Patersonovi je kolem třiceti a vede spořádaný život po boku ženy, která ho miluje a má plnou hlavu nápadů, jak zvýšit jejich omezený rozpočet.

Paterson - Moje kino LIVEPaterson - Moje kino LIVEZdroj: z webu kina Metro 70

Festival Chaverut – Přátelství 2021
KDY: do 7. dubna
KDE: on-line ZDE

Již 17. ročník festivalu Chaverut věnovaný Izraeli, byl letos slavnostně zahájen v Muzejním a galerijním centru v neděli 14. února. Součástí je také výstava T. G. Masaryk a Svatá země dokumentující návštěvu prvního československého prezidenta na území budoucího státu Izrael.

Od 16 hodin program pokračoval přednáškou novináře Jakuba Szántó, kterou si můžete zpětně pustit ZDE.

Zdroj: Youtube

PROGRAM:
Čtvrtek 25. února od 17 hodin
Pavel Hošek - Význam šabatu v rabínském judaismu
Přednáška teologa Pavla Hoška. Pořádáno ve spolupráci s místní pobočkou České křesťanské akademie.

Neděle 28. února od 16 hodin
Jaroslav Achab Haidler - Symbolika znaků hebrejské abecedy
Přednáška herce, překladatele, fotografa, regionálního politika a hebraisty Jaroslava Achaba Haidlera.

Čtvrtek 4. března od 17.30 (Komunitní centrum)
Jaromír Vykoukal - Tomáš Garrigue Masaryk ve Svaté zemi – málo známá fakta
Přednáška popularizátora vojenské historie a průvodce Izraelem Jaromírem Vykoukalem. Pořádáno ve spolupráci s Adra Klubem zdraví.

Další programovou skladbu najdete zde

Pokud nebude možno některé akce festivalu uspořádat s účastí veřejnosti, bude zajištěn jejich on-line přenos. Aktuální informace o konání jednotlivých akcí získáte na webu kzvalmez.cz.

TIPY NA DALŠÍ ZAJÍMAVÉ AKCE

Kaňonem Račího potoka
KDE: Javorník 

Račí údolí je označováno za perlu Rychlebských hor a to právem, neboť patří k jejich nejkrásnějším dolinám. Nachází se asi dva a půl kilometru od Javorníka, celkově je dlouhé sedm kilometrů a ve své nejatraktivnější spodní části má podobu skalnatého kaňonu hluboce vřezaného do okolní lesnaté krajiny. Tady se také nad oběma břehy potoka rozkládá přírodní rezervace o rozloze zhruba 62 hektarů.

Výstava Luďka Vojtěchovského je k vidění on-line
KDE: https://www.dksumperk.cz/event/ludek-vojtechovsky-cernobile-svety-ii-1

Galerie Jiřího Jílka je stále připravena na okamžité otevření, pokud dojde k uvolnění vládních opatření. V těchto dnech je zde instalována výstava Luďka Vojtěchovského nazvaná Černobílé světy II. Na její větší část se můžete podívat z pohodlí domova na webu a facebooku Domu kultury Šumperk.