ZLÍNSKO

Setkání muzikantů v Bílých Karpatech
KDY: pátek 12. srpna až neděle 14. srpna
KDE: Valašské Klobouky
ZA KOLIK: zdarma

Mezinárodní hudební a folklórní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech potěší všechny milovníky lidové muziky. V malebných kulisách bělokarpatské přírody jej přivítají Valašské Klobouky. Půjde opět o multižánrový program, jehož folklórní část bude patřit především neděli, kdy zde vystoupí cimbálová muzika Valašsko, dechová hudba Dúbravanka, slovenský folklorní soubor Karpaty, dechová hudba Valaška a v závěru legendární Stříbrňanka. Proslulý domácí Klobučan ovšem vystoupí již v sobotu 13. 8. odpoledne. Festival doprovází košt moravských vín a připraveno je také občerstvení z regionálních specialit.

Cimbálová muzika ValašskoCimbálová muzika ValašskoZdroj: Web souboru

Gastrofestival Valašské Klobouky
KDY: sobota 13. srpna od 12 do 20 hodin
KDE: Horní náměstí, Valašské Klobouky
ZA KOLIK: zdarma

Egyptské speciality, chilli delikatesy, křupaví červi ale i klasické i méně klasické burgery a lokální produkty. To vše nabídne valašskokloboucký Gastro festival, který se ve Valašských Kloboukách uskuteční v rámci třídenního hudebního festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Součástí Gastro festivalu bude rovněž i soutěž v pojídání tradiční valašské speciality „Valašský frgál 2022“. A bohatý doprovodný program je připraven i pro nejmenší návštěvníky. Ve speciální dětské zóně si mohou děti užít skákací hrad, balonky i malování na obličej.

Hudební neděle: Folkmen
KDY: neděle 14. srpna od 16:30
KDE: park Komenského, Zlín
ZA KOLIK: zdarma

Sedmá a poslední hudební neděle 14. srpna bude ve znamení folku. Do parku Komenského přijede kapela Folkmen. Za nepříznivého počasí se akce ruší.

KROMĚŘÍŽSKO

Floria Kroměříž – letní výstava 2022
KDY: pátek 12. srpna až neděle 14. srpna
KDE: Výstaviště Floria Kroměříž
ZA KOLIK: dospělí 100 korun, snížené 80 korun

Moderní výstaviště v Kroměříži pořádá každý rok největší výstavy svého druhu pro všechny zahradníky a zahrádkáře. Výstavy Floria mají tradici již více než 40 let a každý rok je navštíví přes 150 tisíc návštěvníků. Výstaviště Kroměříž bude patřit všem milovníkům květin, zahrádek, řemesel, skvělé hudby a také těm, kteří přijdou potěšit své oko zhlédnutím nápadité květinové expozice.

Předposlední den jarní Florie v Kroměříži, 7. května 2022Výstava Floria v Kroměříži. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Dominik Pohludka

Hudební Kroměříž – slavnostní symfonický koncert
KDY: neděle 14. srpna od 19 do 21 hodin
KDE: Skleník v Květné zahradě v Kroměříži
ZA KOLIK: dospělí 390 korun, snížené 300 korun

Slavnostní symfonický koncert oslaví významné životní jubileum houslového virtuosa Václava Hudečka. Vystoupí nejen on, ale také Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila a dva laureáti předchozích ročníků Letní hudební akademie – houslista David Hernych a violoncellista Tomáš Prechal. V průběhu večera zazní skladby Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse, Edwarda Elgara a Antonia Vivaldiho.

Klavírní recitál Ivo Kahánek & Nora Lubbadová
KDY: sobota 13. srpna od 19 do 21 hodin
KDE: Kino Nadsklepí, Kroměříž
ZA KOLIK: dospělí 200 korun, snížené 180 korun

Špičkový klavírní virtuos Ivo Kahánek a laureátka Letní hudební akademie Kroměříž, třináctiletá Nora Lubbadová, se představí na společném klavírním recitálu 13. srpna v 19.00 hodin v kině Nadsklepí. Na programu jsou skladby W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka, Sergeje Rachmaninova, Roberta Schumannae a Ferenc Liszta.

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Veligrad 2022 – historická bitva z doby Velké Moravy
KDY: sobota 13. srpna a neděle 14. srpna
KDE: Archeoskanzen Modrá
ZA KOLIK: dospělí 150 korun, snížené 100 korun

Během víkendu se návštěvníci vrátí do doby Velké Moravy, zažijí historickou bitvu, dobový jarmark nebo nahlédnou pod ruce šikovných řemeslníků. V průběhu obou dnů je připraven bohatý program. Nebudou chybět bojové ukázky, lukostřelba, vystoupení na koních nebo soutěže pro děti i dospělé. V samotné rekonstrukci velkomoravské bitvy uvidí diváci až dvě stovky účinkujících, z toho stovka bude bojovníků. Někteří z nich pojedou i na koních. Do ukázek středověkého života Velkomoravanů se ve skanzenu zapojí v dobových oděvech muži, ženy i děti z historických skupin, z nichž část přijede také ze sousedního Slovenska a dalších států.

Bitva o Veligrad v Archeoskanzenu Modrá, srpen 2021.Bitva o Veligrad v Archeoskanzenu Modrá, srpen 2021. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Jan Karásek

Koncert Kunovjan
KDY: sobota 13. srpna od 17 hodin
KDE: Smetanovy sady, Uherské Hradiště
ZA KOLIK: zdarma

Posezení ve Smetanových sadech u Slovácké búdy s CM Kunovjan. Kapela vznikla v Kunovicích, dřívější části Uherského Hradiště, jako pokračovatel cimbálové muziky Slováckého krúžku Kunovice. V 80.létech 20.století se muzika společně s tanečním souborem přestěhovala z Kunovic do Uherského Hradiště, kde působí dodnes. Primáši muziky jsou: Jaroslav Zatloukal a Pavel Šupka.

Řemeslné léto ve skanzenu Rochus
KDY: sobota 13. srpna a neděle 14. srpna od 10 do 18 hodin
KDE: Skanzen Rochus, Mařatice
ZA KOLIK: dospělí 120 korun, snížené 70 korun

Během srpnových víkendů se v usedlostech zabydlí vybraný řemeslník nebo rukodělný tvůrce, který Vás během prohlídky skanzenem zasvětí do svého umění. Těšit se tak můžete nejen na obvyklé průvodce, krásy skanzenu, výhledy do krajiny a zvířata, ale také na ukázky tradiční řemeslné a rukodělné výroby s jednotlivými řemeslníky.

Folklorní den ve Slavkově
KDY: sobota 13. srpna od 14.30 hodin
KDE: sportovní areál, Slavkov

Folklorní soubory místní i zahraniční vystoupí na prostranství sportovního areálu ve Slavkově v sobotu 13. srpna od 14.30 hodin. Vystoupí například Mužský sbor Slavkovjané, SPS Horněmčané, Hútek z Bánova, FS Trenčan ze Slovenska nebo CM Vinár. Kromě toho se můžete těšit na přehlídku krojů nivnického krojového okrsku a afterparty s již ne-folklorní hudbou.

VALAŠSKO

Templářské slavnosti
KDY: sobota 13. srpna od 14 hodin
KDE: Zámek Vsetín
ZA KOLIK: dospělí 90 korun, snížené 50 korun

Vystoupení historických šermířů, ukázky dobové kuchyně, hudební vystoupení, šprímy a kouzla pouličních kejklířů, zábavné aktivity pro celou rodinu i výborný guláš vařený vyhlášeným kuchařem Tomášem Kapounem. To vše a mnohé další chystá Muzeum regionu Valašsko v rámci tradičních Templářských slavností, které proběhnou v sobotu 13. srpna na zámku a hvězdárně Vsetín.

Templářské slavnosti proběhnou v sobotu 13. srpna na zámku a hvězdárně Vsetín.Templářské slavnosti proběhnou v sobotu 13. srpna na zámku a hvězdárně Vsetín.Zdroj: Archiv pořadatele

Starodávný jarmark v Rožnově
KDY: sobota 13. srpna a neděle 14. srpna
KDE: Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
ZA KOLIK: dospělí 150 korun, snížené 120 korun, rodinné 300 korun

Připravena bude pestrá nabídka jarmarečního zboží, keramiky, tkaných koberečků, dřevěných hrábí, šperky, lidové hudební nástroje, výrobky ze šustí či ovčí vlny, dřevěné misky, formy na pečení, dřevěné hračky pro děti. K vidění bude také výroba zuberských metel, ukázky drátování, točení na kruhu, broušení nožů a nůžek. V zahradě fojtství vznikne cukrárna a kafírna s historickou pražírnou kávy. Placky přímo z pece budou moci návštěvníci ochutnat u Janíkovy stodoly. Na děti čeká historický a řetízkový kolotoč, soutěže, tvůrčí dílny či siloměr.

Kurz pečení frgálů ve Velkých Karlovicích
KDY: neděle 14. srpna (následně 16, 21, 23, 28 a 30 srpna)
KDE: Resort Valachy, Velké Karlovice
ZA KOLIK: 990 korun (minimální počet 10 osob, maximálně 20 osob)

Účastníci si během tříhodinového kurzu pod vedením pekařky zkusí celý postup a zhotoví si vlastní frgál, který si odvezou domů i s receptářem a zástěrou na památku. Dozví se také různé tipy a zajímavosti o historii a současnosti frgálu. Ten se na Valašsku dělá podle ustáleného výrobního postupu zřejmě již několik století. Nutná rezervace předem na tel. 571 477 300 nebo e-mailu rezervace@valachy.cz.