ZLÍNSKO 

Vánoční kolo u Obchodního domu
KDY: po celou adventní dobu, v provozu bude i na Silvestra 
KDE: Zlín
ZA KOLIK: vstupné: 100,-/osoba (děti do výšky 100 cm zdarma, děti do 15 let jen s doprovodem rodičů)

Zpestřete si sváteční nákupy nebo procházku v centru města svezením v jedinečné atrakci: ve vánočním kole přímo před Obchodním domem ve Zlíně. Kolo je vysoké 24,6m, čímž nabízí unikátní pohled na město. Vánoční kolo je v provozu po celou dobu adventních svátků i na Silvestra! 

Otevírací doba: 10 - 22 hodin (změny vyhrazeny). Délka jedné projížďky je až 5 minut. Vánoční kolo má 20 kabinek, 1 až pro 6 osob. 

Vánoční kolo u Obchodního domu.Zdroj: Deník/repro

Adventní Zlín 2020 - řemeslný jarmark
KDY: denně do úterý 22. prosince, 9 - 18 hodin 
KDE:  náměstí Míru ve Zlíně 
ZA KOLIK: vstupné zdarma 

Letos proběhne ve skromnějším duchu, než je zvykem - epidemiologická situace umožňuje pouze prodej řemeslných výrobků a balených potravin. Vánoční atmosféru navodí reprodukovaná hudba. Pro děti se plánuje přistavení Zlínského vánočního expressu s tím, že bude zajištěna jeho pravidelná dezinfekce. V rámci doprovodného programu je 22. prosince v plánu předávání betlémského světla s anděly na chůdách a ve vybraných dnech bude hrát Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín hudební znělky z balkonu radnice.

Adventní Zlín. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro

Nakupte si vánoční drobnosti, třeba jako vánoční dárek 
KDY: do středy 23. prosince, 10 - 17 hodin 
KDE: Galerie pod radnicí ve Zlíně 

Nenechte si ujít prodejní výstavu sošek, obrazů, kalendářů, šperků a jiných drobností. 

Vánoční maličkosti.Zdroj: Deník/repro

KROMĚŘÍŽSKO

Vánoční trhy v Kroměříži 
KDY: do 22. prosince 
KDE: Velké náměstí v Kroměříži 
ZA KOLIK: vstupné se neplatí 

Těšte se na pohodovou atmosféru, betlém v životní velikosti a další radosti, kterými město Kroměříž oslaví letošní advent. Na náměstí však nebudou chybět prodejní stánky, kde koupíte kupříkladu balené jídlo, cukrovinky, med, mošty, drobné dárkové předměty, keramiku, dekorace, šperky, mýdla či vánoční ozdoby. Město také bude zahaleno do světel.

Vánoční trhy v Kroměříži.Zdroj: Deník/Jakub Omelka

Vystoupení žáků ZUŠ 
KDY: v neděli 20. prosince od 16 hodin 
KDE: Nám. Dr. E. Beneše v Holešově 
ZA KOLIK: vstupné se neplatí 

Nenechte si ujít vystoupení žáků Základní umělecké školy, které se koná na náměstí v Holešově. Zpestříte si tak čekání na Vánoce, do kterých zbývá už jen několik málo dní. 

Vánoční koncert. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv

Výstava Betlémy za sklem v Holešově 
KDY: do 3. ledna 2021
KDE: zámek v Holešově 
ZA KOLIK: vstupné zdarma 

Krásná výstava, která stojí za vaši návštěvu. Čítá na 20 exponátů a je volně přístupná v zámeckých arkádách v prosklených vitrínách denně až do 3. ledna 2021 v době od 10 - 18 hodin. Součástí výstavy jsou i stromečky, které si nazdobily dle vlastních představ místní mateřské školky, spolky i jednotliví občané.  Organizátorem akce je Městské kulturní středisko Holešov. 

Betlémy za sklem.Zdroj: Karel Bartošek

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Vánoční jarmark v Uherském Hradišti 
KDY: v sobotu 19. prosince 
KDE: Uherské Hradiště 

Tradiční vánoční jarmark v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí se letos koná do 22. prosince. Zároveň budou otevřeny také celodřevěné stánky, které lemují plochu náměstí. Oproti jiným letům bude ale prodej na jarmarku i ve stáncích omezen podle aktuálně platných hygienických a bezpečnostních opatření. Lidé si zde mohou koupit zejména rukodělné výrobky lidových tvůrců. Najdete tam také stánky s potravinami, které nejsou určeny k okamžité spotřebě – například sýry (ale nikoliv např. teplé oštěpky na grilu), salámy a klobásy (pouze studené, určeno ke konzumaci doma), nápoje a alkohol (například medovina, víno – pouze zabalené, nikoliv rozlévané), balené čaje, med, vánoční cukroví, ořechy, koření, turecký med a perníčky apod. 

Vánoční jarmark v Uherském Hradišti.Zdroj: Deník/Pavel Bohun

VALAŠSKO

Od adventu po tři krále aneb Papírové ozdoby na vánočním stromku 
KDY: kdykoliv do 6. ledna 2021
KDE: doma, on-line přes web Valašského muzea v přírodě zde
ZA KOLIK: zdarma

Vánoce se kvapně blíží. Pokud jste kreativní a spolu s dětmi nebo i sami rádi tvoříte, zvláště v tomto čase, zkuste si vyrobit originální ozdoby z papíru na svůj vánoční stromeček.

Na webu Valašského muzea v přírodě běží on-line projekt Od adventu po tři krále - zde, který si klade za cíl představit zábavnou formou nejrůznější zvyky a tradice adventu i Vánoc, recepty, rukodělné činnosti, ale i rodinný život našich předků v tomto krásném čase. Přečtete si zajímavé povídání o papírových ozdobách a zkuste vyrobit svého papírového andílka. Ten nemusí zdobit jenom stromeček, ale může se stát i pěkným dárkem. 

Kompletní názorný návod na výrobu andílků najdete zde
Šablony andělíčků ke stažení zdezde
Šablona hvězdy ke stažení zde

Výroba andílka z papíruZdroj: z webu Valašského muzea v přírodě

Vánoční online questing - Příběhy Valašského Meziříčí
KDY: do neděle 20. prosince
KDE: on-line, doma
ZA KOLIK: zdarma

Muzea, hrady a zámky se od tohoto pátku opět uzavřou, ale nezoufejte. Nechte se vtáhnout do poutavých příběhů města Valašské Meziříčí a to v rámci zábavné vánoční hry, kterou připravilo Muzejní a galerijní centrum. Vydejte se virtuálně pomocí Google Street View do ulic města a poznejte jeho známá místa tak, jak je neznáte. Hra obsahuje celkem 14 úkolů, které jsou v návodu (viz. níže ke stažení) podrobně popsány a stanou se vaším průvodcem.

Cílem hry není jen něco zajímavého se dozvědět, ale můžete se také pokusit vyluštit tajenku ze splněných úkolů a indicií, které během své virtuální výpravy posbíráte. Tajenku můžete poslat na e-mail: anlauf@magc.cz a přihlásit se tak do slosování o ceny, nejpozději pak do neděle 20. prosince. 

Hru i s návodem si můžete stáhnout zde

Vánoční questing - Příběhy Valašského MeziříčíZdroj: z webu KZ Valmez

Klimt & Schiele - Erós a Psyché | Moje kino LIVE
KDY: neděle 20. prosince od 20.30
KDE: doma, on-line
ZA KOLIK: 100 korun

Ke správné vánoční pohodě patří i kvalitní film. Dopřejte si ho on-line a podpořte i své vsetínské kino Vatra. V neděli od 20.30 kino promítá přes virtuální platformu Moje Kino LIVE dokumentární film Michela Mallyho - Klimt & Schiele - Erós a Psyché. Pokud jste milovníky výtvarného umění a secese, budete jako ryba ve vodě. Dokument vás přenese do nejslavnějších kulturních prostor rakouské metropole – do galerií Albertina, Belvedere, prostor Uměleckohistorického muzea, Muzea Leopoldových nebo Muzea Sigmunda Freuda. A dozvíte se mnoho zajímavostí i pikantností ze života obou proslulých malířů - Gustava Klimta a Egona Shieleho, kteří se staly synonymem "zlaté éry" tehdejší Vídně. 

Lístek si opět zakoupíte on-line na webu vsetínského kina Vatra zde
Vstupenku si kupte nejpozději hodinu před začátkem na webu kina Vatra, jako byste si kupovali on-line lístek do kina. Do e-mailu Vám z kina přijde odkaz na stream pomocí něhož film pak spustíte. 

Éros a PsychéZdroj: promo filmu

TIPY NA DALŠÍ ZAJÍMAVÉ AKCE

Audience / záznam inscenace
KDY:  pátek 18. prosince od 18.30 
KDE: on-line https://www.youtube.com/channel/UCCZZaYIESAuFNm5NLxjJHsg
ZA KOLIK: zdarma 

Geniální hru pro dva geniální herce z dob, kdy dramatik ještě nebyl prezidentem, odvysílá Divadlo Petra Bezruče 18. prosince – v den, kdy si připomeneme výročí úmrtí Václava Havla. V paradoxně vtipné hře o poněkud neúspěšných praktikách minulého režimu excelují Norbert Lichý a Jiří Müller. Online premiéra záznamu Audience se uskuteční v pátek 18. prosince v 18.30 na Youtube kanálu Divadla Petra Bezruče a Havlova jednoaktovka tam bude k vidění ještě 24 hodin po její premiéře.

Vánoční koleda, přímý přenos (premiéra Těšínského divadla)
KDY: pátek 18. prosince od 18 hodin
KDE: on-line https://www.youtube.com/channel/UCGfIZBBFoNRyip50H64NM-Q
ZA KOLIK: zdarma 

Vánoční koleda Charlese Dickense v přímém přenosu Těšínského divadla klidně od vás z obýváku. Přenos se uskuteční prostřednictvím YouTube, dívat se může zdarma naprosto každý. Nový koncept on-line divadla sice umění nezachrání, ale pomůže mu v těžkých dobách, stejně jako jeho věrným příznivcům.

Ski Areál Bílá otevírá sjezdovky
KDY: od pátku 18. prosince
KDE: Bílá, Beskydy
ZA KOLIK: dle ceníku Ski areálu Bílá

Sjezdovky na Bílé už jsou připraveny a areál s napětím očekává první lyžaře. Během jízdy na lanovce a ve frontě je nezbytné mít roušku nebo jinou ochranu dýchacích cest. Lyžařům je doporučeno si koupit skipas on-line, aby se eliminovalo čekání ve frontách. Dětský zimní park na Bílé už je také v provozu. Instruktoři jsou dětem k dispozici denně od 9 do 16 hodin. Výuku pro začátečníky je nezbytné rezervovat online ZDE nebo na telefonu 725 222 111 či e-mailu info@nabile.cz. Užijte si aktivní víkend v Beskydech i vy.