Při psaní komedie Jsem tu omylem se mladý autor Martin Johanna inspiroval vtipy „To se takhle potká…“ A v tomto případě se ve vězeňské cele dlouholetého vězně, kterého ztvárnil Petr Čtvrtníček, potká poněkud nesourodá skupinka.

Martin Zounar
Martin Zounar: Vážil jsem sto dvacet kilo. Teď si připadám jako zhubnutý hroch

Za zdmi vězení totiž probíhá revoluce, během níž je nejprve do cely přiveden mladý zapálený novinář v podání Kryštofa Hádka, poté čerstvě sesazený mocichtivý premiér, kterého hraje Jiří Lábus, a nakonec se tam ocitne i podnikavá prostitutka ztvárněná Danou Černou. Nikdo z nich tam samozřejmě nechce zůstat moc dlouho, a podle toho také jednají.

Ve vězení jako doma

„Já tam hraju starýho vězně a hrál se mi dobře, protože jsem ve vězení pečenej vařenej. V kuřimském kriminále hraju na bubny jako jediný civil z těch kluků tam. Vězení důvěrně znám a v té roli jsem se velmi dobře zabydlel,“ říká o své postavě Petr Čtvrtníček.

Vedle něj si můžete v autorské hře Martina Johanny poslechnout také Kryštofa Hádka, Jiřího Lábuse, Danu Černou, Miroslava Táborského, Oldřicha Navrátila, Milana Šteindlera, Davida Vávru a legendární televizní hlasatelku Marii Tomsovou.

Zdroj: Youtube

Sváděla Miroslava Táborského

Herečka a oblíbená dabérka Dana Černá se musela do role opravdu „položit“. Čekaly na ni totiž scény, se kterými si poradí jen opravdový hlasový profík. Na mikrofon musela naprosto přesvědčivě zahrát, že svádí kolegu Miroslava Táborského. „S Mirkem se mi hrálo krásně. U audioher se hrají sváděcí scény hlasovými prostředky, takže úplně úžasně. Máme příkazem stát u svého mikrofonu a nesmíme se od něj odklánět, natož na hereckého kolegu sahat. Musíme dát emoce do hlasu,“ vysvětlila herečka.

Režisér Jan Jiráň si komediální polohu textu užíval. „Mám rád humor. Umí pobavit, ale můžeme díky němu také s nadsázkou komentovat společenské či politické přešlapy naší doby. Občas se díky humoru i sami dokážeme chytit za nos. Někdy dokonce omylem,“ říká Jiráň, který v roce 2016 obdržel Cenu za podporu a rozvoj audioknih v České republice.

A jak se Jiřímu Jiráňovi pracovalo s herci Jiřím Lábusem a Petrem Čtvrtníčkem, kteří jsou v oblasti slovní zábavy mistři? „Tito dva komici jsou profesionálové, na které je vždy spolehnutí. Mám u nich jistotu, že text obohatí osobitým humorem,“ dodává Jiráň.

O hudební stránku audioknihy s podtitulem Komedie o tom, že cela tuží charakter, pokud ho ovšem máme, se postaral skladatel Dominik Renč a titulní kresbu vytvořil významný český výtvarník Jiří Slíva, jehož obrázky a karikatury byly publikovány i v New York Times, Wall Street Journal, Stern, Die Welt či Le Monde.