Autoritativní styl výchovy

Autoritativní, nebo také demokratický styl výchovy se vyznačuje snahou vytvořit kladný vztah s dětmi. Autoritativní rodiče zároveň mají svá pravidla a vyžadují jejich dodržování. Autoritativní styl označuje Americká asociace pediatrů za nejvhodnější styl výchovy.

Podle prestižní americké nemocnice Mayo vyniká tento rodičovský styl spojením vřelého, pozitivního a flexibilního vztahu k dětem s jasně danými pravidly.

„Nejenže děti mohou vyjádřit názor na rodičovské cíle a očekávání, ale také mezi rodičem a dítětem probíhá častá komunikace,“ vysvětlují autoritativní styl výchovy v lékařské studii Rodičovské styly a vliv na děti, lékaři Terrence Sanvictores a Magda Mendez. Autoři však upozorňují, že tento styl výchovy vyžaduje mnoho trpělivosti a aktivního zapojení ze strany rodičů.

Autoritářský styl výchovy

Autoritářský styl výchovy lze shrnout do tří slov – pravidla, poslušnost a disciplína. Autoritářští rodiče přebírají veškerá rozhodování, názor dětí nebývá brán v potaz. Také komunikace bývá zpravidla jednosměrná – od rodiči k dítěti. Podle studie Rodičovské styly a vliv na děti patří děti z autoritářských rodin k těm nejposlušnějším, protože se bojí možných následků.


Nahrává se anketa ...

Děti autoritářských rodičů mohou být schopny tvrdě pracovat k dosažení cílů. Zároveň se však u nich může projevovat zvýšená agrese, sociální nešikovnost a neschopnost činit vlastní rozhodnutí.

„Tyto děti mají problémy zvládat vztek a mají nízké sebevědomí. Striktní rodičovství často vede k tomu, že se děti s věkem začnou stavět proti veškerým autoritám,“ uvádí autoři studie.

Jak probíhá večeře u autoritářů nebo demokratů?

  • Autoritativní rodič – Děti jsou zapojeny do přípravy jídla. Rodič do jisté míry zohledňuje jejich názor – jednou týdně si například mohou vybrat jídlo podle svého přání, nebo si vybírají mezi přílohami. Podle výzkumů mají děti autoritativních rodičů nejkvalitnější stravu a jedí nejvíce ovoce a zeleniny.
  • Autoritářský rodič – Během jídla jsou jasně stanovena pravidla. Děti jedí striktně to, co je navařeno. Často musí dojídat bez ohledu na to, zda jim chutná, nebo si cítí plní. Rodina nemluví o tom, proč je vhodné určité potraviny jíst na úkor jiných.
  • Permisivní rodič – Děti mají svobodu si vybrat co budou jíst a kdy budou jíst. Často se pro děti připravuje jiné jídlo, než pro ostatní. Tyto děti obecně jedí málo ovoce a zeleniny, bývají vybíravější a neschopné ochutnávat nové potraviny.
  • Zanedbávající rodič – Děti zanedbávajících rodičů si nemohou být jisté, jestli a kdy dostanou příště najíst. Rodiče nenakoupí, nebo nepřipraví jídlo. Dítě se v rámci přežití jídlem neustále zabývá. Když má možnost jíst, často se přejídá, což může rychle vést k nadváze.

Zdroj: Nemocnice Mayo

Permisivní styl výchovy

Permisivní, nebo také shovívavý styl výchovy se vyznačuje velkou vřelostí, otevřeným vztahem s dětmi a bohatou komunikací. Pojí se také s nízkými očekáváními a omezeným využíváním disciplíny.

„Děti shovívavých rodičů mají svobodu zvolit si, co si přejí – co budou jíst, kdy půjdou do postele nebo kdy si udělají úkoly,“ vysvětlují na webu nemocnice Mayo.

Děti permisivních rodičů mívají zdravé sebevědomí a dobré sociální schopnosti. Ale také mohou být impulzivní, sobečtí a neschopní seberegulace a disciplíny.

Psychiatr Radkin Honzák o tom, co způsobují chyby rodičů:

| Video: Youtube

Zanedbávající výchovný styl

Zanedbávající rodiče nemají na děti takřka žádné nároky či očekávání. Zároveň však nenabízí dětem téměř žádné vedení či péči. Komunikace je velice omezená, rodič se stará pouze o základní životní potřeby dítěte.

Děti těchto rodičů bývají odolné a soběstačné. To však bývá vykoupeno problémy při zvládání emocí, potížemi ve škole a v zaměstnání a také neschopností navázat a udržet zdravé vztahy.

Zaujal vás článek o odlišných výchovných stylech? Nechte se inspirovat dalšími texty s rodinnou tematikou: