Zřejmě nejvýraznější podobnou lží byl projev tehdejšího prezidenta Antonína Zápotockého před měnovou reformou v roce 1953. Lidé při ní přišli o celoživotní úspory.

Tehdejším Československem se už týdny před jejím vypuknutím šířila šeptanda, že se něco chystá. Místo, aby představitelé Komunistické strany plán přiznali, rozhodli se nejenže mlžit, ale přímo lhát.

„Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé,“ uvedl v rozhlase prezident Zápotocký. Měnová reforma přišla pouhé dva dny po jeho projevu. Podle všeho záznam vystoupení již dnes neexistuje. A Zápotocký po zahájení reformy tento krok, navzdory svým předchozím tvrzením, obhajoval.

Ilustrační snímek
Razantní krok. Další banky zvyšují úročení na spořicích účtech

I v pozdějších letech si představitelé státu našli různá slova, jak uchlácholit lidi znepokojené zdražováním. Legendárním se stalo třeba slovní spojení, které v devadesátých letech minulého století používal pozdější český prezident Václav Klaus. Konkrétně šlo o „utahování opasků“.

Ač podle svého vyjádření ve starším rozhovoru pro BBC Klaus se slovním spojením „utahování opasků“ nezačal, jde o jednu z politických průpovídek, která prakticky zlidověla.