Čas utíkal, po zlínském gymnáziu Pavel studoval práva, ale nechal toho a začal se živit stavařinou. „Není to lehké odvětví, potřebujete ostré lokty a trvat na uhrazení faktur. Mě ale vždy bavilo něco vytvářet, stavět, zkrátka něco tvořit, co práci a dřině dá smysl. Něco, co pohladí zevnitř. Ten pocit, když odcházíte a rozhlédnete se a vidíte, že to, co po vás zůstalo, je lepší než to, co bylo předtím,“ říká a přikyvuje na myšlenku, že tohle dalo asi základ k jeho fotbalové vášni pro vznik stolního rolovacího fotbalu nazvaného Footballec.

První impuls se objevil v době tvrdých covidových restrikcí. Má rád sporty a být pouze fanouškem v roušce na gauči ho neuspokojovalo. Musel pořád něco dělat. A když opravdu nebylo možno kam, vzpomněl si na tátu a na dětství. „Vyrobím si svůj fotbálek,“ napadlo ho.

Měl sice nápad, ale žádnou zkušenost. „Myšlenka je miliontina výsledku, zbytek je neskutečná spousta práce, pokusy, omyly, překážky. Od prvního nákresu na papír až do dnešní podoby stolní hry to byla docela srandovní jízda,“ vzpomíná Pavel. Na světě byl prototyp, který nadchl kamarády. A tak začal řešit technické parametry pro výrobu více kusů a případně i pro větší publikum.

close Pavel Omelka vytvořil projekt stolního rolovacího fotbalu nazvaného Footballec. info Zdroj: Jiří Pagáč zoom_in Pavel Omelka vytvořil projekt stolního rolovacího fotbalu nazvaného Footballec

Současnost? „Mám připravenou kompletní výrobu všech součástí, měsíčně jsem schopen vyrobit asi dvě stě kusů hry. Výroba v širším měřítku vyžaduje velké investice a nejprve musíme zjistit, jaký úspěch bude mít hra mimo okruh přátel,“ mluví v množném čísle, protože spolu s ním v projektu Footballcu jedou i dva kamarádi.

„Sám jsem doma ve Zlíně, kde žiji asi osm let, vyrobil a zpracoval nejdřív základní model. Podklady jsem vyráběl z papíru, dřeva, různých lišt a drobných modelářských materiálů. Přátelé radili, spousta pokusů skončila omylem. Nejvíce mi pomohli dva kamarádi, technolog Martin Kurečka a výtvarník Radim Černý. Ve třech jsme dali dohromady optimální prvky výroby, vizuální podobu, prostě celý komplet. Sám bych se s tím trápil ještě dlouho. Máme mezi sebou klasickou dělbu práce a byl jsem překvapený, jak se do toho kluci se mnou dali, jak se jim projekt zalíbil.“

Výrobu plátna a nálepku na tubus si nechávají vyrábět externě, vše ostatní je jejich práce. Známé jsou dva druhy stolních fotbálků. Hospodský s táhly a domácí umělohmotný s pevně instalovanými hráči, kteří odpalují míč.

Jak to je u Footballecu?

„Po rozbalení hracího plátna, umístění mantinelů a branek si každý hráč libovolně postaví svoji jedenáctku. Vylosovaný hráč podle návodu cvrnkne figurkou do míče. Následně je na řadě hráč, k jehož figurce je míč nejblíže. Kompletní pravidla jsou součástí balení hry, více každý najde na webové stránce https://footballec.style.

Nejen zábava, ale i taktika a strategie

V nejbližších dnech s kamarády Pavel zahájí prodej, zatím jen on-line, jednají i s kamennými prodejnami, vše ale záleží na poptávce. Footballec bude stát kolem tisícovky.

Proč název Footballec? „Je neuvěřitelné, kolik variant má fotbálek již zaregistrovaných. Vymýšleli jsme různé varianty, a nakonec zvítězila poangličtěná verze, která naštěstí ještě patentovaná nebyla,“ ohlíží se Pavel a přiznává, že se při vzniku Footballcu často vracel ve vzpomínkách do dětství.

„Myslím, že to mě hnalo kupředu a věřím, že tyhle myšlenky opráší mnoho pánů kluků, kteří si hru pořídí. Hodně mě bavilo vymyslet barevné řešení figurek. Zatím máme jen reprezentační týmy, ale do budoucna počítáme i s figurkami prvoligových mančaftů, nápadů je více,“ přemítá Pavel Omelka.

A dodává, že má sen. „Moc by se mi líbilo vytvořit z Footballcu novodobé sportovní šachy pro 21. století. Jednoduchou, zábavnou a nenáročnou hru pro masy. Vždyť nejde jen o to trefit míček a dát branku, ale třeba i správně rozestavět tým, slušně si přihrát. Je v tom i taktika a strategie. S tím, souvisí i turnaje. Ideálně se dostat na úroveň turnajů, jako jsou třeba v šipkách, pivním pongu nebo v táhlových stolních fotbálcích. Kdyby se tuhle hru podařilo dostat do škol, to by byla teprve paráda. Představte si, že si dnešní děti opět začnou hrát víc spolu, komunikovat a těšit se z hezkých věcí, místo zírání do nejdražších mobilů a her na počítači, u kterých dětství neprožijí, ale spíše přečkají,“ dodává.

close Pavel Omelka vytvořil projekt stolního rolovacího fotbalu nazvaného Footballec. info Zdroj: Jiří Pagáč zoom_in Pavel Omelka vytvořil projekt stolního rolovacího fotbalu nazvaného Footballec

Na otázku, kdo z tří pánů kluků je nejlepší fotbálkový hráč, mají všichni jasno. „Pomyslný putovní pohár mění pravidelně svého držitele, každý občas vyhraje. Ale nahlas říkáme, že nejlepší je Pavel. Vždyť to vymyslel,“ usměje se na závěr Martin.