„Během víkendu jsme v kraji řešili téměř čtyřikrát více požárů lesních a travnatých ploch, než obvykle,“ vypočítal mluvčí krajských hasičů Štefan Hrtús. Na vině byl nejčastěji právě silný vítr, nejkritičtějším dnem byla na Kroměřížsku neděle.

„Před druhou hodinou odpoledne v Holešově vítr téměř strhl ze střechy plech. Hrozilo, že spadne a někoho zraní, proto byli na místo povolaní tamní profesionální i dobrovolní hasiči a plech bezpečně odstranili. Zásah trval asi půl hodiny,“ popsal Hrtús.

Sílu větru nevydržel ani strom v lese u Chvalčova, který po šesté večer spadl na dráty elektrického vedení. „Způsobil zkrat, který zapálil lesní porost. Oheň se velice rychle šířil, na místo proto vyjely hned čtyři hasičské jednotky. Konkrétně profesionálové i dobrovolníci z Bystřice, další dobrovolní hasiči ze Slavkova pod Hostýnem a v neposlední řadě i samotní chvalčovští dobrovolníci. Požár je všechny zaměstnal na více než tři a půl hodiny, škody zatím odhadujeme na deset tisíc korun,“ osvětlil mluvčí.

Asi za dvě hodiny se však musely jednotky do Chvalčova vypravit znovu. „Tamní obyvatel nahlásil požár chaty. Proto znovu vyjíždělo více hasičských vozů. Tentokrát holešovští a bystřičtí profesionálové i dobrovolníci z Chvalčova a Bystřice. Po příjezdu se sice potvrdilo, že hoří, ovšem ne chata, ale naštěstí jen kontejner s odpadky. Ke škodám tedy nedošlo,“ uzavřel Hrtús.

Šárka Vavříková