Kouře, valícího se z dílny, si všimli hlídači, kteří ihned zavolali hasiče. Na místo vyrazili jak profesionálové ze Zlína, tak dobrovolníci z Držkové, Lukova, Fryštáku a zlínské místní části Kostelec. Oheň se šířil z mezipatra, kde byly dřevěné trámy. Zhruba po dvou hodinách se jim oheň podařilo dostat pod kontrolu. „Zůstali jsme na místě až do rána a hlídali, aby do objektu nikdo nevstoupil, protože hrozilo zřícení střechy. A také proto, aby se oheň znovu nerozhořel,“ sdělil dobrovolný hasič z Držkové Lukáš Marušák.

Plameny ale stačily zničit nejen střechu a obvodové zdi, ale především stroje a uskladněné dřevo.

„Odhadujeme, že škody půjdou do třech milionů korun. Zničilo to patnáct kubíků dřeva a stroje. Ty musíme sehnat nové a například takové nové kolíkovací centrum vyjde minimálně na milion korun. Halu musíme zbudovat takřka novou,“ vypočítal vedoucí výrobny Miroslav Pospíšil.

Ve firmě pracují takřka tři desítky lidí. U některých, kteří ale odmítli uvést svá jména, teď vyvstaly obavy o svou budoucnost. „Tak zatím jedeme dál, ale pravda je, že strach o místo máme,“ prozradila jedna z žen. I mladý dělník trochu váhal. „Uvidíme, co bude, ale myslím, že se nás to nedotkne,“ doufal muž.

Podle Pospíšila ale mohou být zaměstnanci klidní. „Výrobní prostory máme, jen ty stroje nám chybí. Než vše dáme do pořádku, budou mít lidé náhradní práce. Naštěstí se požár zjistil včas. Pracují u nás i celé rodiny, a kdyby se požár rozšířil na celý areál, bylo by to hrozné,“ podotkl Pospíšil.

Co oheň způsobilo, vyšetřovatel hasičů do včerejšího odpoledne z určitostí nezjistil. Jednou z možných verzí je technická závada na elektroinstalaci.

„Čekáme rovněž na zprávu z pojišťovny, která nám i určí skutečnou škodu,“ sdělil zástupce krajských hasičů Štefan Hrtús.