Sousedům zůstává osudná noc stále v živé paměti.

„Nemohla jsem v noci spát. Kolem půl jedné jsem si na chvíli sedla v kuchyni a cítila kouř. Původně jsem si myslela, že šlo o smrad z cigaretového kouře na manželově oblečení. Teprve zpětně si uvědomuji, že to asi byl kouř z požáru. Je tu cítit pořád,“ říká sousedka zesnulého psychiatra Jitka Pospěchová.

O dvě hodiny později vzbudily paní Pospěchovou neznámé hlasy a hluk z ulice.

„Viděla jsem před domem blikat modrá světla majáčků hasičů, policistů. Byla tam hrůza. Hned mi bylo jasné, že se muselo něco stát,“ pokračuje Jitka.

Není se čemu divit, že paní Jitku pohled na záchranné složky vyděsil. Zásahu se totiž zúčastnila jednotka kroměřížských profesionálních hasičů hned se dvěma cisternami a výškovou technikou. Na pomoc přijeli také místní dobrovolní hasiči. Přítomna byla policie.

„Slyšela jsem dupot hasičů po schodech a zvuky z vysílačky,“ vzpomíná sousedka. „Když přijelo auto s nápisem koroner, věděla jsem, že se stala tragédie,“ dodává smutně Jitka Pospěchová.

Osudný guláš? Možná

Manžel paní Pospěchové Ladislav říká, že byl muž v poslední době nemocný a stranil se společnosti.

„Nikdo nám zatím neřekl, co se v bytě odehrálo. Můj názor je takový, že požár vznikl při vaření. Vaříval pro kamarády přes noc guláš. I dvakrát týdně. Měl na něj takový velký kotel, že pod ním pouštěl všechny čtyři hořáky na sporáku. Vím to, protože jsem to viděl na vlastní oči,“ hledá možný důvod vzniku požáru soused. Jaké byly příčiny doktorovy smrti ve skutečnosti však určí až nařízená pitva.

Muž byl také vášnivý myslivec. Hasiči proto v bytě nalezli i několik střelných zbraní, které měl psychiatr v legálním držení.

„Příčiny požáru zatím známy nejsou. Na to je příliš brzy. Také nebyla doposud stanovena výše škod,“ doplňuje mluvčí hasičů Lucie Javoříková.